Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Симптоми на деперсонализация

Симптоми на деперсонализация

от 25 юли 2017г., обновено на 07 окт 2020г.
Редактор: Станислава Тонева
Симптоми на деперсонализация  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Деперсонализацията се среща много по-често, отколкото мислите. Случвало ли ви се е да се чувствате откъснати от своето тяло или пък апатични? Ако отговорът е да, то вие също сте я изпитвали.

Деперсонализацията обикновено се появява по време на паническа атака. Ето кои са някои от основните й симптоми.

Стъклена преграда между човека и света

Вероятно най-честият симптом на деперсонализацията е усещането, че между страдащия и реалността съществува преграда. Когато станете жертва на травмиращо преживяване (автомобилна катастрофа, паническа атака, злоупотреба с наркотични вещества и т.н.), умът ви се откъсва от усещанията, защото те са плашещи и опасни за него. Въображаемата стъклена преграда служи като защита за човека от останалата част на света.

Представете си следното: Човек минава по една и съща улица ежедневно. Той е спокоен и усмихнат. Докато един ден не става жертва на физическа саморазправа. След това той се чувства шокиран и много потиснат. Нараняванията му са леки и се възстановява, но за известно време изпитва страх да напуска дома си. Реакцията му е напълно естествена. Човекът изпитва силна тревожност и си казва: "Ще си стоя у дома за известно време, докато не започна да се чувствам отново сигурен". Разбира се, добиването на увереност изисква много вътрешни усилия. Но то трябва да се случи. В противен случай човекът ще се изолира в дома си много по-дълго, отколкото би отнело на друг да се стабилизира след травмиращо събитие.

Слаб контрол над чувства и действия

Става дума за чувството, че сте робот и се гледате отстрани. Сякаш движенията и действията ви не са вашите собствени. Последното е абсолютно абстрактно усещане, което не би трябвало да предизвиква тревога във вас, тъй като всъщност няма да повлияе особено на действията ви.

Ще ви накара ли деперсонализацията да направите нещо, което не искате? Не, няма.

Усещането за липса на контрол се дължи на безпокойство, както и на опитите на ума ви да разбере чувството на деперсонализация. Това не е нищо повече от временен защитен механизъм.

Движенията и мислите ви са вашите собствени. Това временно състояние ви кара да се съсредоточите върху малките детайли. Тревогата води до заключение (при това напълно погрешно), че сте загубили контрол над ситуацията. Всъщност няма как да не си го мислите, когато чувствате тялото си сякаш не е вашето, а нечие чуждо.

Изкривено възприятие за времето

Имате чувството, че времето тече по различен начин. Сякаш сте пропуснали част от него или сте прескочили момент. Също така може да си мислите, че събитията, които са се случили наскоро, всъщност са били доста отдавна.

Погрешното възприятие за време се базира изцяло на начина, по който мозъкът ни реагира на постоянни високи нива на тревожност. Истината е, че няма реално изкривяване на времето, а то следва нормалния си ход. Различното е, че вие сте се съсредоточили върху детайлите до такава степен, че смятате преживяването са ужасяващо.

Жена, страдаща от деперсонализация, споделя: „Спомням си една седмица, през която преживях няколко панически атаки, защото не можех да спра да мисля за хода и естеството на времето като измерение - как работи, дали може да се промени и т.н.. Беше страшно, но също така беше абсолютно безсмислено, защото – и това е важно! — то не се променя, било е и винаги ще бъде едно и също. Навикът ми да се безпокоя правеше времето да изглежда съвсем различно.“

Същото е, когато гледате хубав филм. Изглежда, че времето лети, защото сте се забавлявали и сте били погълнати от сюжета. Когато обаче гледате скучен филм, вие не сте ангажирани с него и мислите ви непрекъснато са някъде другаде. Тогава времето изглежда сякаш не тече. Дължината на филма няма значение. Всичко зависи от начина, по който мислите за него.

Така е и в реалния живот. Тревожността не позволява на мозъка да го разбере и приеме. Същото нещо се отнася и за обикновения живот: тревожността затруднява мозъка да се ангажира с живота.

Концентрацията ви може да бъде интензивна, но и едновременно разпръсната навсякъде. Ето защо времето може да изглежда много по-дълго или по-кратко от нормалното.

Знаете как понякога, докато шофирате, бързайки за работа, някак машинално стигате до крайната точка и едва си спомняте подробности за самото пътуване. Това е така, защото сте фокусирали ума си върху други неща - може би сте говорили с някого, слушали сте радио и т.н.. Това означава ли, че времето „липсва"? Разбира се, че не.

Страх, че полудявате

Става дума за силния страх, че всички тези симптоми са симптоми на психично разстройство.

Деперсонализацията не е вид психично разстройство. Хората, които страдат от психози, са склонни да живеят в създадената от тях реалност. При деперсонализацията реалността остава същата, просто изглежда твърде наситена на детайли и интензивна, поради постоянното безпокойство, което човекът изпитва.

Хората, преживявали деперсонализация, споделят, че усещането е наистина ужасяващо и страшно. Сякаш действително полудяват. Те не могат да го сравнят с никое друго. А всъщност тялото им се опитва да реагира на опасността, която умът смята, че съществува. Страхът расте, а заплаха няма. Това противоречие плаши човек, което от своя страна поражда още повече страх, загуба на контрол и евентуална паник атака.

Съществува аспект на тревожността, който трудно се преодолява, а именно, че страхът и безпокойството не дават възможност на човек да се съсредоточи върху нищо друго. Те постепенно превземат мислите му и той започва да си задава въпроси като „защо съм тук“ и „кой съм аз“.

Страдащият започва да се следи до такава степен, че всеки сърбеж му се струва повод за притеснение. В един момент стриктното следене на начина, по който функционира тялото му, започва да пречи на нормалното функциониране на ума и засилва ефектите от тревожността. Възможно е фиксирането върху търсенето на симптоми да създаде усещане за изтръпване на крайниците или липса на чувствителност в тях.

Когато човек се запознае със симптомите на деперсонализация, осъзнава, че всъщност тя е следствие от тревожността, а последната се самоподхранва. Безпокойството вкарва човек в спирала от още повече безпокойство, въпросът е дали той ще му се поддаде.

Прочетете още:

  •  Деперсонализацията не води до множествено личностно разстройство
Източник:

theodysseyonline.com
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Каква е разликата между паническата атака и тревожната атака Каква е разликата между паническата атака и тревожната атака
  • Разбиране на паниката и паническите атаки Разбиране на паниката и паническите атаки
  • Коронавирус: как да избягаме от спиралата на тревожността и страха Коронавирус: как да избягаме от спиралата на тревожността и страха
  • Стратегии за справяне с паническото разстройство Стратегии за справяне с паническото разстройство
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАТРОЛ РЕЛАКСИА УЛТИМАТ КАЛМ капсули * 30
45.50лв. 39.57лв.

НАТРОЛ РЕЛАКСИА УЛТИМАТ КАЛМ капсули * 30

Нов ПРОМО
СОЛГАР АШВАГАНДА КОРЕН капсули * 60
47.45лв. 39.54лв.

СОЛГАР АШВАГАНДА КОРЕН капсули * 60

ПРОМО
ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ СПОКОЕН ДЕН капсули * 20
7.80лв.

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ СПОКОЕН ДЕН капсули * 20

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл
21.90лв.

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл

Нов
АРОМА ЛАЙФ МАСЛО ЗА ВАНА И МАСАЖ С РЕЛАКСИРАЩО ДЕЙСТВИЕ 100 мл.
6.60лв.

АРОМА ЛАЙФ МАСЛО ЗА ВАНА И МАСАЖ С РЕЛАКСИРАЩО ДЕЙСТВИЕ 100 мл.

РЕЛАКСАН капсули * 60 БИОТИКА
56.00лв.

РЕЛАКСАН капсули * 60 БИОТИКА

Коментари към Симптоми на деперсонализация

От сайта (1) От форума
Напиши коментар 1 коментар
  1. Клео 
    на 14 February 2021 в 23:21
    Добра статия, само че е ВАЖНО да се знае, че когато съществуват ИЗТРЪПВАНИЯ В КРАЙНИЦИТЕ ИЛИ ПО ЛИЦЕТО/ГЛАВАТА става въпрос за ДЕФИЦИТ НА ВИТАМИН Б12 (MethylCobalabin). Най-вероятно кратък курс с инжекционен разтвор би излекувал и тревожността. ВАЖНО е да се знае, че долната граница, под която вече се отива в зоната на дефицит е реално 350-400pg/mol, не както в различни лаборатории в България е прието -200. Повече по темата може да намерите в Гугъл!

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Какво представляват натрапчивите мисли
  • Древногръцкото лекарство за депресия и тревожност
  • Алтернативни средства за лечение на депресия и тревожност
  • Какво е нивото на вашата тревожност и депресия?
  • Какво представлява неврозата
  • Натрапчиви мисли при някои психични разстройства
  • Домашни средства и самопомощ при панически атаки
  • Седативни лекарства
  • 10 съвета за бързо справяне с паник атака
  • 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Световъртеж и главоболие дали са симптоми на вертижен синдром?

преди 252 дни, 20 часа и 44 мин.

Услугата на онлайн аптека FRAMAR - страхотен продукт

преди 1092 дни, 20 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Запушен нос

преди 1 час и 40 мин.

Конкор след поставяне на байпас

преди 6 дни, 12 часа и 20 мин.

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 8 дни, 23 часа и 56 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 16 дни, 1 час и 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах