Проучване: Депресивните разстройства при младите хора водят до артрит и храносмилателни проблеми
Отдавна е известно, че има връзка между психичните и физическите заболявания, но сега за първи път екип от психолози от Университета на Рур в Бохум, Германия, и от Университета на Базел, Швейцария, успяха да идентифицират времеви тенденции в мащабно проучване на млади хора. Резултатите са категорични: артрит и проблеми с храносмилателната система се срещат по-често след депресивни състояния, докато кожните заболявания в повечето случаи се проявяват след тревожни разстройства.
Научният екип, ръководен от д-р Марион Тегетоф в сътрудничество с проф. Гюнтер Майнълшмид от Факултета по психология към Университета на Базел, изследва времевите тенденции и взаимовръзките между психичните разстройства и физическите заболявания при деца и млади хора. Проучването, което е публикувано в списание „Plos one”, представя анализ на данни за 6 483 американски тийнейджъри на възраст между 13 и 18 години.
Според изследването определени физически заболявания се развиват по-често при деца и юноши, ако в по-ранна възраст са страдали от психични разстройства. Но от друга страна някои психични разстройства се установяват по-често след появата на определено физическо заболяване.
Депресията и други афективни разстройства често водят след себе си артрит или заболявания, свързани с храносмилателната система.
Тревожните разстройства по често се наблюдават при хора, страдащи от сърдечносъдови заболявания. Психолозите за първи път са установили и пряка връзка между епилептичните припадъци и последващите хранителни разстройства.
Ръководителят на проучването д-р Марион Тегетоф коментира, че откритите в проучването времеви тенденции са голяма стъпка напред в опознаването на връзката между психическите разстройства и физическите заболявания. Анализът на данните от изследването насочват вниманието към процеси, които може да са от голямо значение не само за възникването на физическите заболявания, но и на психичните и тяхното лечение.
"За първи път успяхме да установим, че след епилепсия се увеличава рискът от хранителни проблеми - явление, което досега бе описано само в доклади за единични случаи", заяви още Марион Тегетоф, цитиран от "Science Daily".
По думите му новите данни дават сериозно основание за нов подход при лечението на психичните и физическите заболявания, а именно да се прилага комбинирана терапия от съвсем ранна възраст и по-късно.
Какво показва статистиката?
Според Световната здравна организация депресията е една от водещите причини за загуба на трудоспособност и влошаване на здравето. Конкретните данни за нашата страна са, че близо 8 процента от българите страдат от депресия, а делът на засегнатите от депресивни и тревожни разстройства общо достига 20 процента.
Според специалистите в юношеството честотата нa депресията нараства неколкократно и достига 14 процента в групата от 14 до 18 години, съпоставена с 3 процента за детската възраст. Между 3 и 8 процента от юношите се диагностицират с депресия, а това я прави едно от най-честите хронични заболявания – разпространението й е дори по-голямо от това на бронхиалната астма.
По данни от началото на 2017 година с депресия са диагностицирани 322 милиона в света. Другото заболяване, което се превръща в бич на модерния човек, е тревожността – то поразява 264 милиона в световен мащаб. Депресията най-често засяга хората над 55 години, като пик се наблюдава между 60 и 64-годишна възраст. В най-уязвимата група са и тийнейджърите, бременните и младите майки.
sciencedaily.com, dnevnik.bg; снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС ОРТЕЗА ЗА КИТКА С БАМБУК 879
НАЛАКЪТНИК МЕДИЛАСТ АКТИВ размер L * 1 МЕДИКА
СИЙСТАРС ЕКСФОЛИРАЩ ГЕЛ С МАВРУД 220 мл
АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЕВКАЛИПТ 10 мл.
КОНОСАН КОНОПЕНА ГРИВНА
МЕДТЕКСТИЛ НАКТИНИК 8506 M
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Кои добавки са ефективни при артрит?
- Кодеин
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Лечение на ставни заболявания с ябълков оцет
- Литий
- Как да се справим с бунион без операция
- Лечение с COX-2 инхибитори
- Лечение при биполярно афективно разстройство
- Алтернативна терапия при тенис лакът
- Методи за лечение на анорексия
Коментари към Проучване: Депресивните разстройства при младите хора водят до артрит и храносмилателни проблеми