Какво представлява и как се проявява високофункциониращата депресия
Високофункциониращата депресия, наричана още дистимия, се характеризира с хронично и слабоизразено чувство на отчаяние. Повечето хора си представят депресирания човек като самотен, отчаян и изолиран от света. Той изглежда толкова тъжен, че първият въпрос, който биха си задали околните, е „Какво му се е случило?“
Невинаги обаче депресията изглежда така. Понякога тя е прикрита зад привидно пълноценен живот, усмивка и добри комуникативни умения. Депресираният човек може да влиза редовно в профилите си в социалните мрежи и да публикува снимки, с които да показва колко е щастлив. Отстрани изглежда сякаш думата „депресия“ по никакъв начин не може да се свърже с него.
Дистимията се забелязва трудно. Тя се различава от познатата ни депресия, при която тежките депресивни епизоди са интензивни, изтощителни и ограничени във времето. Високофункциониращата депресия е по-слабоизразена, хронична и без ясна причина. Самото й присъствие в живота на страдащия е влудяващо.
Разлика между тъга и депресия
Тъгата е нормално чувство, което често изпитваме заради настъпването на конкретно събитие – загуба на любим човек, липса на приятел или отхвърляне от околните. Плачем или жалеем, защото знаем, че тъгата е част от живота ни. Не я крием от другите.
Именно защото не се срамуваме да покажем, че сме тъжни, след това изпитваме облекчение, а понякога дори наслада от усещането. Голяма част от най-красивите поеми, песни и книги възхвалят тъгата. Те ни карат да се чувстваме по-добре, защото ни убеждават, че емоционалното състояние, в което се намираме, е напълно нормално и човешко. Успокояват ни, че не сме сами.
Депресията не носи облекчение. За разлика от тъгата, тя често играе ролята на защита срещу нежелани чувства. Основното значение на думата „депресия“ e „натискам“, „снижавам“, „намалявам“. Много често чувствата, които ни плашат или тревожат, са причина за повечето депресивни симптоми.
Високофункционираща депресия
Терминът „високофункционираща депресия“ не е клиничен и не се използва при поставянето на диагноза. Тя не се отключва заради травмиращо събитие или лошо стечение на обстоятелствата. Напълно възможно е човекът, който страда от нея, да няма представа на какво се дължи тя.
Дистимията не му пречи да ходи на работа, да се среща с приятели и да участва в събития. Чувството за тежест обаче не го напуска. Където и да се намира, той е уморен. Бремето, което носи, го смазва. Не гледа на бъдещето с надежда, няма очаквания.
Високофункциониращата депресия не изчезва. Тя е като черен облак в ясно небе. Дори за самия страдащ е непонятно защо се е появил този облак.
Причини за високофункциониращата депресия
Три са основните причини, които се смята, че водят до високофункционираща депресия:
1. Травма
За съжаление много от детските травми не са излекувани. Хората, които страдат от високофункционираща депресия, рядко са имали възможност да анализират миналото си. Те просто продължават напред, като старателно избягват спомените или събитията, които могат да ги върнат към незараснали още емоционални белези.
>>> Раните от детството болят, дори когато пораснем…
2. Наследственост
Понякога депресията е заложена в ДНК на цялото семейство. Разглеждайки социалната и емоционална история в различни семейства, учените забелязват, че има случаи, когато депресията е спътник в живота на няколко поколения или че някои техни членове са приемали медикаменти през целия си живот, за да се справят с променливите си настроения.
3. Фрустрация
Много често хората, които страдат от високофункционираща депресия, живеят в разочарование. Те умишлено избягват да търсят решение на емоционалните си проблеми и предпочитат да се фокусират върху задълженията си. Трупат в себе си напрежение, разочарование и недоволоство, които отнемат от енергията им.
3 начина за справяне с високофункциониращата депресия
1. Грижа за себе си
Страдащият често пренебрегва самия себе си. Той може да е в добра физическа форма, но да не обръща внимание на емоционалното си здраве. Груповата терапия има потенциал да го избави от изолацията, защото му помага да се научи да изразява нуждите си с думи.
2. Креативни занимания
Изкуството, музиката и танцът са сред най-ефективните инструменти за преодоляване на този вид депресия. Важното е човек да избере занимание, което му носи истинско удоволствие. То ще освободи енергията и страстта, които досега са били потискани от рутината.
3. Медикаментозно лечение
Ако нито един от естествените начини за справяне с високофункциониращата депресия не помогне (промяна в начина на хранене, физическата активност, рутината и други), е най-добре страдащият да се консултира със специалист, който би могъл да назначи лечение с медикаменти.
Understanding High-Functioning Depression: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/when-kids-call-the-shots/202204/understanding-high-functioning-depression
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Страдам ли от депресия?
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Кодеин
- Литий
- Депресия
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- 5-хидрокситриптофан
- Флуоксетин
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Методи за лечение на анорексия
Коментари към Какво представлява и как се проявява високофункциониращата депресия