Когато не искаш да живееш, но не искаш и да умреш
Мислили ли сте си някога „Не искам да живея по този начин, но и не искам да умирам“? Спокойно, не сте сами. Все повече хора се питат дали това е животът, за който са мечтали. Причините могат да бъдат най-различни – ежедневен стрес, преживяна травма, нелекувана депресия и т.н.
Мисълта за самоубийство е спохождала поне веднъж в живота 9% от населението, но едва 14% от тях са опитали да я реализират. За щастие, от 31 опита само един е успешен.
Активни и пасивни мисли за самоубийство
Процесът на обмисляне на идеята се нарича от психолозите суицидна идеация.
Пасивната мисъл за самоубийство означава, че не искате да продължавате да живеете по този начин, но не искате и да умирате. За разлика от хората с активни мисли за самоубийство, вие нямате изработен план как да сложите край на живота си.
Лицензираният терапевт по въпроси, свързани със самоубийството, Джанел Къбидж предупреждава, че пасивната мисъл може много бързо да се превърне в активна (например да се начертае план и да се осигурят средства за реализиране на намерението). Експертът е на мнение обаче, че също толкова бързо може да бъде и потисната, с помощта на някои нови методи като кетаминова терапия и транскраниална магнитна стимулация.
Какво означава да не искате да живеете, но в същото време не искате и да умрете?
Тази мисъл е знак, предупреждение, че ви боли и сте наранени. Според Къбидж човек, който не иска да живее, страда от емоционална болка и се нуждае от промяна.
Може би ви се струва, че почти всичко, което се случва, е извън вашия локус на контрол. Чувството за безпомощност и отчаянието могат да ви накарат да повярвате, че животът ви няма смисъл. Възможно е да се намирате в екзистенциална криза и да смятате, че всяко ваше действие е напразно и безсмислено. От една страна екзистенциалните въпроси крият риск от депресия, изолация и самота. От друга те могат да ви покажат кои са наистина важните неща в живота ви.
Какво да направите, ако нямате желание да живеете?
Напълно нормално е да се чувствате отчаяни, но помнете, че има начини да прогоните мислите. Терапията, подкрепата от близките и планът за безопасност са сред най-често използваните и ефективни инструменти.
Терапия
Ако все още не сте се подложили на лечение, помислете дали не е разумно да потърсите специалист. Терапевтът би ви помогнал да анализирате и приемете чувствата си и да разберете защо не искате да живеете. Той ще ви предложи техники за справяне, които да приложите, за да бъдете в безопасност и да потиснете неприятните усещания.
План за безопасност
„Планът за безопасност има една основна цел и тя е да ви предпази от опит за самоубийство и хоспитализация“, пояснява Къбидж.
Изследване, проведено върху пациенти, опитали да сложат край на живота си и настанени в спешно отделение, разкрива, че наличието на план за безопасност намалява риска от повторен опит наполовина, а увеличава двойно вероятността да потърсят професионална помощ за преодоляване на психичния проблем.
В плана е добре да запишете всички стратегии за справяне, които работят при вас, както и имената на близки хора, които биха ви помогнали при нужда - членове на семейството, приятели или терапевт.
Списък с причини да останете живи
Понякога специалистите по психично здраве използват инструмент, наречен „Списък с причините да остана жив“. Той им помага да оценят риска от извършване на самоубийство, но би бил полезен и на вас, тъй като ще ви накара да се замислите за всичко онова, което придава смисъл на живота ви. Можете да си изготвите списъка и сами и да включите дори неща, които изглеждат незначителни на пръв поглед. Чувствайте се свободни да добавите и сутрешното кафе, което толкова обичате. То също е важно, щом ви носи наслада.
Така както отчаянието може да ви отнеме радостта от живота и да породи мисли за самоубийство, надеждата, колкото и малка да е тя, може да запали искрицата и отново да повярвате, че не всичко е безсмислено.
Според учените колкото повече причини да сте живи добавите в списъка, толкова по-голям е шансът да потърсите в тях убежище, когато изпаднете в депресия.
Подкрепа от близките
Депресията и мислите за самоубийство имат силата да ви убедят, че вие сте бреме и не заслужавате да живеете. Не забравяйте, те ви подвеждат. Близките ви хора ви обичат и искат да ви помогнат. Тяхната подкрепа е от ключово значение.
Ползи от социалната подкрепа
Помощта от любимите хора има различно изражение в зависимост от обстоятелствата. Те могат:
- да ви дадат телефонен номер на гореща линия за хора със суицидни мисли или координати на център за консултации;
- да прекъснат физически опит за самоубийство;
- да подсилят чувството ви за принадлежност;
- да повишат самооценката ви;
- да ви дадат обратна връзка;
- да ви осигурят източници, които биха ви помогнали да разрешите проблемите си;
- да ви включат в приятни занимания и мероприятия, които да предизвикат у вас положителни емоции.
Чувството за принадлежност, което поражда социалната подкрепа на близките и приятелите, ще ви накара да погледнете на себе си с повече състрадание и обич. Мисълта, че сте бреме за някого, ще избледнее, а рискът да опитате да се самоубиете – ще намалее.
>>> Кои са предупредителните знаци на предстоящо самоубийство
Силата на вярата
Изследвания сочат, че религията често се оказва спасително въже за хора със суицидни мисли. Тя може да ви предпази от депресия и желание да реализирате тези мисли.
Как да помогнете, ако ваш близък не иска да живее?
Страшно е да чуете как ваш близък човек ви споделя, че не иска да живее повече, но не желае и да умре. Чувствате се объркани и уплашени. Инстинктът ви подсказва да му припомните причините, поради които животът му има смисъл, или да му кажете, че неговото семейство би страдало от смъртта му. Експертите обаче препоръчват да не се поддавате на този инстинкт и просто да бъдете добър слушател.
Ако все пак прецените, че човекът е в непосредствена опасност, го откарайте в най-близката болница или се обадете на тел. 112.
When You Don't Want to Live—But You Don't Want to Die: https://www.verywellmind.com/i-dont-want-to-live-but-i-dont-want-to-die
Коментари към Когато не искаш да живееш, но не искаш и да умреш