Депресия и предменструален синдром: някои възможни решения на проблема
Повечето жени проявяват някои симптоми, физически и/или емоционални, свързани с менструалния цикъл. Te са налице през петте дни преди цикъл, а след това изчезват в рамките на един или два дни от началото на цикъла.
За жената с предменструален синдром (ПМС) симптомите са достатъчно тежки, за да се намесват в социалното или трудовото представяне. Тежките случаи на ПМС могат да бъдат диагностицирани като предменструално дисфорично разстройство* (ПДР). Симптомите на ПМС и ПДР включват тези на депресия, чувствителност в гърдите, главоболие, болки в ставите и мускулите.
Жените със семейна или лична анамнеза за депресия или следродилна депресия са изложени на по-висок риск от развитие на ПМС и ПДР. ПДР засяга 5% от менструиращите жени.
Поддържането на календар за проследяване появата на симптомите и цикъла ще помогне на жената и нейния лекар да решат дали тя има ПМС, или ПДР.
Ако симптомите на ПМС са леки, простите промени в начина на живот могат да ги облекчат
- Намалете приема на кофеин.
- Ограничете солта и захарта през втората половина на цикъла.
- Хапвайте няколко малки закуски на ден и не пропускайте основните хранения.
- Консумирайте сложни въглехидрати (например зърнени храни, плодове, зеленчуци).
- Консумирайте нискобелтъчни, нискомаслени ястия.
- Избягвайте преяжданията.
- Приемайте достатъчно калций. Препоръчва се на възрастните жени да получават 1200 mg калций дневно, което се равнява на три чаши мляко. Калцият се среща в млечните продукти, портокаловия сок и зърнените храни, някои тъмно зеленoлистни зеленчуци, риби с ядливи кости, като консервирана сьомга и хранителни добавки.
- Увеличете аеробните упражнения (например танци и джогинг).
- Приемайте лекарства за борба с болката, такива без рецепта.
- Приемайте хранителни добавки. Няколко научни изследвания препоръчват масло от вечерна иглика и витамин В6 (пиридоксин). Нужно е да подхождате внимателно към приема на витамин В6, тъй като той може да бъде токсичен във високи дози. Не забравяйте да се консултирате с вашия лекар, преди да приемате хранителни добавки.
При по-тежки симптоми на ПМС или ПДР може да се обърнете към вашия лекар за повече информация дали някой от следните медикаменти, отпускани по лекарско предписание, е подходящ за вас:
- Медикаментите за контрол на раждаемостта, съдържащи естроген, регулират менструалния цикъл и често могат да облекчат тежестта на симптомите на ПМС.
- Някои антидепресанти помагат на жените с ПМС да се чувстват по-добре. Някои приемат медикаментите през втората половина на цикъла, а други всеки ден от месеца. Вашият лекар ще ви помогне да решите най-добре какъв да е вашият курс на лечение.
- Хормонална терапия. В най-тежките случаи, при които жената е неработоспособна поради депресивни състояния около менструалния цикъл, може да се наложи да се спре цикълът й напълно с помощта на хормони.
*Дисфория - обратното на еуфория
psychcentral.com
Снимка: freepik.com
Коментари към Депресия и предменструален синдром: някои възможни решения на проблема