Преструвайте се, че разбирате бебетата - това ги прави по-умни

Имате бебе и радостта ви е неизмерима. Освен, че е сладък/сладка, той/тя е и доста бъбрив/а, но нямате никаква представа какво ви говори. Сигурно се чудите как да отговорите - да имитирате бебешкото му/й говорене или да отговаряте, както бихте го правили с възрастен?
Бебешкото говорене е нещо повече от свързване: разговорът с вашето бебе стимулира важен процес на развитие в мозъка, което поставя основите за учене през целия живот, твърдят изследователите.
И макар високите тонове и пеенето да привличат вниманието на муника, най-добрият начин да се научи е да му говорите като на възрастен. Поне що се отнася до лексиката и структурата на изреченията.
Човешкият мозък претърпява невероятен растеж в ранните години от живота. До тригодишна възраст той вече е образувал 1000 трилиона невронни връзки - връзките между клетките, които помагат на мозъка да прави всичко - от вдигането на пръчка от земята до запомнянето на текстове на песни.
Според проучване от 2014 г., когато се преструвате, че разбирате какво казва бебето, вие действително го правите по-умно.
Накратко:
- Ако не знаете как да говорите с бебета, то не сте сами.
- Кой не иска да превърне бебето си в интелигентен възрастен?
Гу-гу-а-га-га? Хмм, много интересно!
В изследване, публикувано в списание Childhood, изследователи от Университета в Айова и Университета в Индиана установяват, че активният разговор с бебето (вместо да говорите на тях или около тях) би могъл да спомогне за ускоряване на езиковото им развитие. Учените наблюдават група от майки и техните бебета, категоризирайки реакциите им като "пренасочващи" или "чувствителни". Пренасочващите реакции "включват прехвърляне на вниманието на бебетата някъде другаде, като показване на играчка или показване на нещо в стаята".
Чувствителни отговори настъпват, когато майките "откликват или имитират звуците им". Ето и пример от изследването: Едно бебе издава звука "да-да-да" и майката отговаря: "да-да, аз съм ма-ма". На по-късен етап майките преразглеждат напредъка на бебетата си. Резултатът сочи, че тези, които получават т.нар. чувствителни отговори от своите майки, демонстрират "повишени нива на вокализация" на 15-месечна възраст. С други думи, бебешкото им говорене започва да звучи повече като истински думи. Тези бебета са по-склонни да насочват споменатите "думи" към своите майки (вместо просто да бърборят). Професорът по психология в Университета в Айова, Джули Грос-Луи, обяснява: "Децата използват в известен смисъл вокализациите, защото са научили, че те са комуникативни."
Помогнете на бебето си да стане по-интелигентно
Изследователите настояват, че трябва да бъдат проведени допълнителни проучвания, които да включват повече участници. Но тези констатации биха могли да бъдат от огромна полза за подхода към комуникацията и езиковото развитие. Това изследване поставя под въпрос убеждението, че човешката комуникация е вродена и не може да бъде повлияна от родителската обратна връзка. Така че, продължавайте да отговаряте на бебето си по начин, по който бихте отговорили на нормално функциониращ възрастен. Някой ден то ще ви благодари за това.
theguardian.com, theatlantic.com
- снимка: needpix.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МУСТЕЛА БЕБЕ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН ЗА БЕБЕТА И ДЕЦА SPF 50+ 100 мл
МОКРИ КЪРПИ ЛАРА С ЛАЙКА XXL * 120
ЕВЕНТ ИЗМИВАЩ ГЕЛ ЗА БЕБЕ ЗА КОСА И ТЯЛО С ДЕРМАЛЕН ПРЕБИОТИК 400 мл.
БИОНИКЕ ТРИДЕРМ БЕБЕ ШАМПОАН 200 мл
КАМЕРА ШИШЕ ВИТО ЦВЕТНО 240 мл
А - ДЕРМА ЕКЗОМЕГА КОНТРОЛ МЛЯКО 200 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология на развитието
- Развитие на бебетата
- Калкулатор на пола на бебето
- Полезно ли е да водим бебето на море
- Как да свалим температурата при бебе
- Моделираща каска за бебета с деформация на черепа
- Разберете какъв пол ще бъде бебето ви чрез китайската таблица
- Как да почистим правилно ушите на бебето
- Използвайте 8 натурални средства срещу млечница при бебето
- Съвети и методи полезни срещу колики при бебето
- Фототерапия
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
Коментари към Преструвайте се, че разбирате бебетата - това ги прави по-умни