Как да постъпите, ако брачният партньор ви дразни и отблъсква
За съжаление, понякога в живота се случва човек да се отчужди дотолкова от брачния си партньор, че любовта, която някога е изпитвал към него, да бъде заменена с неприязън и раздразнение. Обикновено в началото на връзката всеки от нас идеализира своята половинка и едва когато отношенията навлязат в по-спокойна фаза, започва да вижда недостатъците й.
„Когато някой мой пациент сподели, че не харесва партньора си, това означава, че са загубили връзката помежду си и искрите, които в миналото са поддържали топлите им чувства. Те вече не виждат нищо хубаво в другия и не изпитват удоволствие от неговата компания.“ – Ауриша Смоларски, семеен терапевт от Лос Анджелис |
Според нея чувствата към вашия избраник зависят от различни фактори – как ви кара да се чувствате, дали се вписва в идеалите ви и доколко ви привлича физически. За да е жива любовта, е нужно да има емоционална връзка и безусловно приемане на другия. Напълно възможно е от време на време да изпитвате негативни чувства, но благодарение на привързаността помежду ви, която може би сте забравили, че съществува, отново ще се сближите.
>>> Кризисни моменти: Пет често срещани причини за сътресения в отношенията с партньора
Защо вече не харесвате брачния си партньор?
Може би вярвате, че той ще се промени или че ще го накарате да даде най-доброто от себе си. Надявате се, че с времето неговите несъвършенства ще се изгладят, но в повечето случаи това просто не се случва. Вие сте разочаровани, защото разбирате, че сте сключили брак с човек, който не харесвате. Подмятания като „Да беше мислил/а по-рано“ или „Не го ли забеляза, докато излизахте на срещи?“ не само, че не помагат, но и ви напрягат още повече. Да, може би наистина сте били заслепени и не сте обръщали внимание на предупредителните знаци, но това не променя ситуацията, в която се намирате днес.
Причини за негативните чувства към вашия партньор
- заплашва и упражнява насилие;
- твърде критичен е;
- има много изисквания;
- поведението му ви обърква и смущава;
- има грубо или цинично чувство за хумор;
- компетентен е по всички теми;
- негативно настроен е;
- предъвква стари неприятни случки и редовно ви потиска;
- не умее да комуникира;
- егоцентрик/ егоист е;
- твърде нерешителен е.
Консултантът по психично здраве Матю Шуберт препоръчва да анализирате мислите, които ви карат да не харесвате партньора си. Когато идентифицирате тези мисли, опитайте да ги заместите с други, които ще променят негативната ви нагласа.
Според Ауриша Смоларски ежедневият стрес, на който човек е изложен, играе съществена роля. Рутината, домакинските задължения, грижите за децата и всички други отговорности могат да се окажат пагубни за физическата и емоционална близост. Когато двама души се отдалечат един от друг, те могат да започнат да изпитват презрение един към друг.
Имайте предвид, че поведението и личностните черти, които не харесвате, не превръщат половинката ви в насилник. Ако сте жертва на насилие, потърсете помощ от лекар или терапевт, свържете се със защитено жилище или се обадете на горещата линия за домашно насилие.
Последици от негативните чувства, които изпитвате към вашия партньор
Те вредят не само на отношенията ви, но и на вашето емоционално и физическо състояние.
Силен стрес
Неприязънта към вашия избраник може да ви накара да се чувствате самотни и тъжни. Ако мислите, че той не ви разбира или не желаете да прекарвате време с него, вероятно сте нещастни и неудовлетворени от живота.
Липса на подкрепа
Нормално е, ако не харесвате или дори мразите своята половинка, връзката ви да е лишена от взаимна подкрепа, любов и интимност, което пък води след себе си още по-голямо отчуждение и физическо отблъскване.
Нездравословни стратегии за справяне
Избягването, социалното отдръпване, злоупотребата с упойващи вещества и емоционалното хранене са част от нездравословните техники, с които човек опитва да потисне негативните емоции.
Негативен ефект върху физическото здраве
Нещастният брак може да се отрази негативно и на физическото ви здраве. Високите нива на стрес отслабват имунитета и повишават риска от психични и друг вид здравословни проблеми.
Какво можете да направите, ако предишната емоционална близост с брачния партньор е изчезнала
Съвместимостта на характерите е особено важна за щастливата връзка. Раздразнението от досадните навици на вашия партньор се натрупва с всеки изминал ден. Ако не потърсите решение, в определен момент ще избухнете. Ето какво бихте могли да направите, преди да е станало твърде късно:
- бъдете честни със себе си;
- решете дали искате да запазите връзката си;
- фокусирайте се върху нещата, които можете да контролирате;
- обръщайте по-голямо внимание на положителното в отношенията и общуването ви;
- поощрявайте партньора си всеки път, когато направи или каже нещо хубаво;
- работете върху подобряване на комуникацията;
- прекарвайте повече време заедно;
- не търсете вина;
- обсъдете проблема с трети човек.
Експертите уверяват, че макар да изглежда безнадеждна, ситуацията е разрешима, но за целта е нужно да комуникирате помежду си честно и с разбиране.
Бъдете честни със себе си
Много рядко проблемите във връзката се дължат на единия партньор. Не забравяйте, че и вие притежавате черти, които дразнят половинката ви. Затова е много важно не просто да се запитате какво чувствате, но и дали самите вие нямате вина за напрежението помежду ви. Ако допуснете грешка, признайте си. Можете дори да го помолите да ви каже какво трябва да се промени във вашето поведение.
Решете дали искате да запазите връзката
Има връзки, за които не си струва да се борите. Нездравословно е да поддържате брачни отношения, ако сте нещастни, освен ако и двамата не желаете да намерите решение.
Не е изключено просто вече да не обичате вашия избраник или връзката с него да ви влияе негативно. Ако живеете в постоянен страх или ви унижава ежедневно, може би е време да признаете, че разводът е най-доброто решение.
В случай, че решите да запазите връзката си, помислете върху здравословни начини за справяне с конфликтите и опитайте да внесете романтика в отношенията ви, така както е било преди.
Фокусирайте се върху нещата, които можете да контролирате
Признайте пред себе си, че не можете да промените своя брачен партньор, но можете да промените реакциите си спрямо неговото поведение.
Предлагаме ви един по-различен подход – отзад напред. С други думи, ако вие промените поведението си, е много вероятно и вашата половинка да го направи.
Обръщайте повече внимание на положителните неща във връзката ви
Когато се вторачвате единствено в грешките и недостатъците на партньора, много лесно можете да забравите за останалото. Ако смятате, че вече сте попаднали в този коварен капан, изберете една вечер, едно семейно хранене или един час, в които ще търсите само положителните му качества. Следващия път удвоете времето.
В своята практика семейният терапевт Ауриша Смоларски забелязва, че често партньорите се отчуждават един от друг, защото между тях се е натрупала твърде много неприязън и защото се чувстват недооценени. Тя предлага всеки път, когато половинката ви впечатли или изненада приятно, да й споделите как ви е накарала да се чувствате. Не пестете милите думи и похвалите.
Поощрявайте доброто поведение
Когато харесате нещо, което вашият избраник е направил или казал, не го премълчавайте. Бъдете откровени с него. Говорете с него така, както бихте искали той да разговаря с вас. Не бъдете саркастични и не прибягвайте до добре замаскирана критика.
Работете върху комуникацията
Гледайте се в очите, когато изразявате мнението си и споделяте чувствата си.
Бъдете прями и ясни в комуникацията си. Избягвайте намеци, подмятания със скрит подтекст и пасивно-агресивни твърдения. Не принуждавайте другия да гадае от какво се нуждаете, а му го споделете директно.
Прекарвайте повече време заедно
Ако романтиката във връзката ви липсва, първата стъпка е да започнете да прекарвате повече време заедно, насаме. Разходките сред природата предразполагат към спокойни, приятни разговори и в същото време понижават нивото на стрес.
Смоларски допълва, че игрите също сближават, така че можете да помислите и в тази посока.
Направете списък на всичко, което все още обичате да правите заедно – спорт, танци, готвене или друго. Добре бе било към любимите ви общи занимания обаче да добавяте и по нещо ново, за да внесете разнообразие във връзката.
Не търсете виновни
Когато обвинявате другия, той ще заеме защитна позиция, затова използвайте „Аз“ твърдения. Вместо „Ти трябва“, започнете с „Имам нужда“, „Бих искал/а“ или „Чувствам се“. Нека фокусът ви пада върху това, което искате партньорът ви да промени, и вашите собствени емоции. Имате пълно право да се оплачете на съпруга/ та си, но внимавайте разговорът да не прерасне в спор или в отдръпване от негова/ нейна страна.
Не се притеснявайте да очертавате граници. Ако половинката ви упражнява насилие над вас, заявете твърдо, че няма да го търпите. Изработете си план за действие в случай, че тормозът продължава.
Поговорете с трети човек
Понякога разговорът с близък приятел или член на семейството може да ви помогне да видите случващото се от различен ъгъл. Вашият събеседник може да бъде отдушник или да ви даде практически съвети как да постъпите.
Все пак имайте предвид, че обикновено приятелите и роднините не са безпристрастни и несъзнателно могат да ви подведат. В този случай консултацията със семеен терапевт би била по-разумен вариант.
Как да получите адекватна помощ
Бракът изправя човек пред неподозирани предизвикателства понякога. Не се притеснявайте да посетите психотерапевт заедно със своята половинка, ако връзката ви е напрегната. Хората са склонни да разкриват най-доброто от себе си в началото. След брака повечето се успокояват и вече се държат по естествен за тях начин, а някои стават груби и зли. Ако обаче и двамата искате промяна, е напълно възможно да я постигнете.
Ако пък бракът ви е нещастен и вашият избраник няма желание да се промени, по-добре помислете за раздяла или развод. Не сте длъжни да поддържате връзка, която е обречена.
What to Do If You Dislike Your Spouse: https://www.verywellmind.com/married-to-a-jerk-
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИЗКУСТВОТО НА ОБЩУВАНЕТО - ЛЕЙЛ ЛОУНДЗ - ХЕРМЕС
ВИНОВНИ ДО ДОКАЗВАНЕ НА ПРОТИВНОТО - ЛИАН МОРИАРТИ - ХЕРМЕС
ДЕЙСТВАЙ КАТО ЖЕНА, МИСЛИ КАТО МЪЖ - СТИВ ХАРВИ, ДИНИЙН МИЛНЪР - ХЕРМЕС
МАЛКОТО ШАТО В ПРОВАНС - РУТ КЕЛИ - СИЕЛА
НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС
НАРЪЧНИК НА МЛАДАТА ДАМА ЗА ЛОВ НА БОГАТ СЪПРУГ - СОФИ ЪРУИН - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Склонен ли сте към изневяра - психологически тест за мъже и жени
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- Видове невербална комуникация
- Реч
- 9 нестандартни предложения за брак, които ще ви докоснат
- Хумористични цитати за любовта и брака, които ще ви разсмеят
- 12 способа за справяне с инатливите хора
- Известни жени сключват брак с хомосексуални мъже, без да подозират за сексуалната им ориентация
- След 25 години брак: Пиърс Броснан и Кийли Шей Смит по-влюбени от всякога
- Как да сложите край на безпочвените и непрестанни обвинения във връзката
Коментари към Как да постъпите, ако брачният партньор ви дразни и отблъсква