Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Наръчник на успешния родител Диагноза аутизъм: Кога и как да съобщите на детето

Диагноза аутизъм: Кога и как да съобщите на детето

от 01 фев 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Диагноза аутизъм: Кога и как да съобщите на детето - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Броят на децата, диагностицирани с аутизъм, непрекъснато расте и може би причината се крие в по-добрата информираност на специалисти и родители, както и в положителната промяна в нагласата на обществото, която, макар и малка, все пак дава своето отражение. С поставянето на диагнозата семейството трябва да вземе нелекото решение кога и как да съобщи на детето. Някои възрастни се тревожат, че, изричайки я на глас, ще му сложат етикет или ще променят отношението на другите към него.

Аутизмът представлява нарушение в неврологичното развитие, което затруднява комуникацията, общуването и обработката на информация. Експертите са категорични, че колкото по-рано бъде диагностицирано детето, толкова по-рано ще започне лечение, което означава по-голям шанс за пълноценен живот, не само за него, но и за семейството му.

Разговорите с малчугана за диагнозата също играят важна роля. Кога обаче е най-добре да започнат те? И какво трябва да му кажете?

Колкото по-рано, толкова по-добре

Най-ранната възраст, на която детето може да бъде диагностицирано с аутизъм, е 12-18 месеца. Когато са запознати с проблемите в развитието му, родителите и специалистите по-бързо и ефективно се научават да комуникират с него, а всички знаем, че комуникацията е единственият начин да усвояваме нови умения.

Експертите съветват възрастните в семейството да не опитват да „променят“ малчугана, за да бъде приет от околните, а да го научат сам да приема себе си такъв, какъвто е.

Някои хора може би се страхуват от стигмата и това ги кара да крият диагнозата на детето си, но според повечето аутисти обществото се отнася към тях различно, без значение дали знае за тяхното състояние. Понякога ги определят като „странни“ или „смахнати“. Всъщност вероятността да се отнасят унизително с тях е много по-голяма, ако не са наясно, че страдат от аутизъм.

В много случаи родителите решават да изчакат, докато детето порасне достатъчно, за да разбере какво означава диагнозата му. Отлагането крие сериозен риск, свързан с чувството на срам, което то изпитва заради неприемливото му за околните поведение.

>>> Високопрецизен инструмент открива признаци на аутизъм при 12-месечни бебета

Жена с черна коса на черта и жълта блуза докосва момиче по носа

Истината дава сили

Да споделите диагнозата с детето си има няколко предимства.

Изследванията разкриват, че тийнейджърите, които знаят, че страдат от аутизъм, формират по-положителна нагласа към себе си. Ако родителите съберат смелост да разговарят с малчугана, шансът му да живее пълноценно в зряла възраст се увеличава многократно. Споделянето на диагнозата му дава възможност да разбере поведението си, да се защитава и, разбира се, да търси подкрепа от съответните специалисти.

Разкриването на истината поставя ново начало в живота на детето. То ще се срещне с нови хора, ще създаде нов кръг от познанства, обикновено с хора, които също са диагностицирани с аутизъм. Откровеният разговор ще го освободи и ще го улесни в намирането на комфортна среда, което от своя страна би повишило самооценката му.

Как да кажете на детето си, че страда от аутизъм

От това как ще поднесете информацията и дали моментът е подходящ зависи реакцията и отношението на малчугана към неговото състояние. 

1. Разпознайте и приемете собствените си чувства

Първата стъпка е да разберете как се чувствате вие самите. Възможно е все още да осмисляте новината и да не сте се примирили с факта, че вие и детето ми ще трябва да поемете по съвсем нов път. Докато не приемете диагнозата, ще ви бъде трудно да запазите самообладание по време на разговора, а може дори да се разплачете. Уверете се, че сте в хармония със себе си и с диагнозата, преди да повдигнете въпроса.

Ако не сте готови, би било добре да изчакате още малко. Не отлагайте дълго обаче, защото, както стана ясно, ползите от ранното съобщаване на новината са огромни за всички. Не губете много време, особено ако малчуганът вече се пита защо не се държи като своите връстници.

2. Вмъквайте темата за неговата различност в ежедневните разговори

Засягайте темата за аутизма в ежедневните си разговори. Използвайте случки или впечатления от деня, за да поговорите за различността. Ако детето е твърде малко и не говори, бихте могли да дадете за пример негов любим герой от филмче или предаване. Например, докато гледате Улица „Сезам“, можете да му кажете: „Виждаш ли как Джулия понякога се нуждае от тишина, както и ти? Тя също е аутист.“

В разговора с по-голямо дете или тийнейджър можете да засегнете темата за различните в света около нас. Вероятно има съученик или съсед с различна етническа принадлежност или пък приятел от LGBTQIA+ общността. Бихте могли да му обясните, че мозъкът на всеки човек функционира по различен начин и това се нарича невроразнообразие.

детска рисунка на дете в инвалидна количка

3. Изберете подходящ момент

Ако детето е невръстно, по-добре изберете момент, когато е спокойно и бодро – например след сън или по време на рутинни, успокояващи занимания като къпане или четене на книжка.

В случаите, когато става въпрос за тийнейджър, би било по-разумно да проведете разговора в ненатоварени откъм ангажименти дни, например през ваканцията. За него ще е по-лесно да обработи новата информация, ако не е зает с уроци и други дейности.

Някои деца, особено онези, които страдат и от сериозно нарушение в интелектуалното развитие, могат да не разберат напълно какво означава аутист. Това не бива да ви обезсърчава. Разговорите за аутизма би следвало да се превърнат в нещо нормално в семейството.

Потърсете информация

Информирайте се от източници, които използват неутрален език и думи като „различия“ и „предизвикателства“, а не такива, които изпращат негативно послание и залагат на термини като „дефицити“ и „симптоми“.

Доверявайте се на научни статии, написани от професионалисти. Има много информация онлайн, която би помогнала на вас и на детето ви да научите повече за невроразнообразието.

Подрастващите могат сами да се запознаят с различните аспекти на аутизма, като четат ръководства за самопомощ на автори аутисти.

Всеки от нас би искал детето му да се приеме такова каквото е и да бъде щастливо. Процесът по приемане обаче е двупосочен – обществото също трябва да положи усилия и да интегрира различните. Първата крачка правят родителите, които учат малките, че да се открояват от останалите не е причина да се срамуват от себе си.

Източник:

How to talk to your child about their autism diagnosis – the earlier the better: https://theconversation.com/how-to-talk-to-your-child-about-their-autism-diagnosis-the-earlier-the-better

Още по темата:
  • Приех аутизма и приключих с опитите да се вписвам Приех аутизма и приключих с опитите да се вписвам
  • Какво е да имаш синдром на Аспергер Какво е да имаш синдром на Аспергер
  • Какво представлява невербалният аутизъм Какво представлява невербалният аутизъм
  • Симптоми на аутизъм Симптоми на аутизъм
3.0/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЕМОЦИОНАЛНА РЕГУЛАЦИЯ ПРИ РАЗСТРОЙСТВА ОТ АУТИСТИЧНИЯ СПЕКТЪР - ЗЛАТОМИРА КОСТОВА - СТЕНО
12.90лв.

ЕМОЦИОНАЛНА РЕГУЛАЦИЯ ПРИ РАЗСТРОЙСТВА ОТ АУТИСТИЧНИЯ СПЕКТЪР - ЗЛАТОМИРА КОСТОВА - СТЕНО

Коментари към Диагноза аутизъм: Кога и как да съобщите на детето

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Диагноза аутизъм: Кога и как да съобщите на детето
    www.framar.bg 
    на 30 March 2023 в 20:14
    Коментирайте "Диагноза аутизъм: Кога и как да съобщите на детето"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Наръчник на успешния родител
  • Сюзън Сенатор: За да успокоите яростта на детето с аутизъм, разберете какво го притеснява и му помогнете
  • Приех аутизма и приключих с опитите да се вписвам
  • Какво е да имаш синдром на Аспергер
  • Какво представлява невербалният аутизъм
  • Арт терапия или как изкуството лекува
  • Реакцията на детето към бебешкото говорене на майката може да се използва за диагностициране на аутизъм
  • Мутация с три копия на гена може да е причината за умствена изостаналост
  • Симптоми на аутизъм
  • 10 признака на аутизъм
  • Фелинотерапия или как котките ни лекуват

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Аутизъм - какво представлява той?

преди 4282 дни, 10 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 24 дни, 9 часа и 10 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 31 дни, 24 мин.

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 59 дни, 23 часа и 44 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 62 дни, 5 часа и 47 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Ще разчитате ли на пенсията когато остареете

Виж резултатите
Още интересни публикации
Арт терапия или как изкуството лекува

Арт терапия или как изкуството лекува

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Едно малко момче донесло от училище бележка, която разплакала майка му. Чак след години той успял да я прочете и да разбере причината...

Едно малко момче донесло от училище бележка, която разплакала майка му. Чак след години той успял да я прочете и да разбере причината...

от 19 юли 2022г. Прочети повече
Хранене при аутизъм

Хранене при аутизъм

от 21 яну 2020г. Прочети повече
Рая София: Децата с аутизъм нямат нужда oт поправяне, а oт разбиране

Рая София: Децата с аутизъм нямат нужда oт поправяне, а oт разбиране

от 26 апр 2017г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах