Как да изградим връзка с човек, който страда от аутизъм
Акценти
|
Всеки човек има свой уникален начин за комуникация и общуване с околните. Някои са по-открити и се сприятеляват бързо, други се нуждаят от време, за да се отпуснат. Така е и при хората с аутизъм.
Взаимоотношенията могат да бъдат от различно естество, не само романтични. В повечето случаи нашето поведение и отношение към другите е базирано на установени социални норми, културни и семейни фактори. Всичко, което знаем за контакта с очите, времето за реагиране и думите, които трябва да използваме, се базира на тези три групи фактори.
За страдащите от аутизъм обаче е трудно да разгадават невербалните послания, които им изпращаме, и обикновено не разбират какви очаквания имаме към тях.
>>> Момичетата с аутизъм говорят повече за приятелите си, отколкото момчетата
Как да бъдем по-гъвкави и да приемаме по-лесно хората, които общуват по различен начин?
Ако искаме да се сближим с човек, диагностициран с аутизъм, най-добрата стратегия е да бъдем по-открити, разбиращи и търпеливи. По този начин ще помогнем и на самия него да общува с повече лекота и да намери нови приятели.
Зрителен контакт
Всеизвестен факт е, че хората с аутизъм избягват да осъществяват зрителен контакт с околните. Ако го правят, те вероятно често поглеждат встрани. Важно е да запомним, че настоятелният ни поглед може да ги разстрои. И, не, тяхното поведение не е неуважително, просто изпитват силен стрес.
Повтаряне на казаното
Възможно е да се наложи да повторим онова, което току-що сме казали или онова, което те са казали. Явлението се нарича еколалия (повторение на нечии думи) или палилалия (повторение на нашите собствени думи). Това не означава, че се подиграваме с нашия събеседник, а че му даваме още време да осмисли и обработи новата информация.
Време за реагиране
Всеки човек обработва новопостъпилата в мозъка информация с различна скорост. Така е при хората с аутизъм. Ако бъдем търпеливи и им дадем време да анализират чутото, преди да реагираме по какъвто и да било начин, общуването помежду ни ще е много по-приятно.
Интереси
Много от индивидите с това нарушение имат специфични интереси и разговори, свързани с теми, които не ги вълнуват, могат да им бъдат досадни и скучни. Затова специалистите препоръчват, ако търсим път за сближаване с човек с аутизъм, да го попитаме от какво се интересува.
Очаквания
Ако за нас е лесно да предположим какви са очакванията на другите, когато се срещаме, то за хората с аутизъм не е така. Ние сме се научили как трябва да се държим и какво да очакваме при разговор с някого, базирайки се на предишен опит, наблюдения и на онова, което нашите родители са ни обяснили. За страдащите от нарушението е трудно да формират очаквания, особено когато те са различни в зависимост от ситуацията и типа взаимоотношения. За да бъде комуникацията помежду ни лесна и приятна, е добре да ги запознаем с всички подробности – къде ще се срещнем, колко дълго ще продължи срещата, какво е подходящото облекло и т.н. Не бива да забравяме, че времето и мястото на срещата трябва да са съобразени с начина на живот и рутината на нашия събеседник.
Рутина
Рутината е важна част от живота ни. За хората с аутизъм тя има още по-голямо значение, тъй като им помага да предвидят онова, което предстои да се случи, както и да се ориентират кой ден от седмицата или кой месец е. Именно защото не обичат промените и трудно се адаптират към тях, е добре да ги попитаме къде, кога и за колко дълго биха искали да се срещнем, за да се чувстват комфортно.
От написаното по-горе става ясно, че комуникацията е в основата на добрите и хармонични отношения с човек с аутизъм. Ако сме открити и проявяваме разбиране, връзката ни с него може да процъфти.
Building Relationships With Individuals Who Have Autism: https://www.psychologytoday.com/us/blog/oh-behave/202402/building-relationships-with-individuals-who-have-autism
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Видове невербална комуникация
- Драстичен ръст на случаите на аутизъм в Съединените щати
- Какво е да имаш синдром на Аспергер
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Реч
- Арт терапия или как изкуството лекува
- В главната роля: Ханс Аспергер и приносът му за откриването на синдрома на Аспергер
- Симптоми на аутизъм
- Какво представлява невербалният аутизъм
- 12 способа за справяне с инатливите хора
Коментари към Как да изградим връзка с човек, който страда от аутизъм