Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Какво представлява невербалният аутизъм

Какво представлява невербалният аутизъм

от 31 окт 2018г., обновено на 10 юли 2020г.
Редактор: Нора Маркова
Какво представлява невербалният аутизъм - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Аутизмът спада към групата на спектърните разстройства, тъй като е установена огромна вариация в типа и тежестта на симптомите. Според учените Тагер-Флусберг, Пол и Лорд – автори на книгата "Наръчник на аутизъм и широкоразпространеното разстройство на развитието" (2005) – около 30% от хората с аутизъм никога не успяват да усвоят или използват повече от няколко думи.

Невербалният аутизъм все още не е проучен обстойно от научната общност, поради което няма достатъчно данни за мисловните процеси на индивидите, които не говорят. Въпреки това целта на редица нови изследвания е да се установи причината, поради която някои хора с поставена диагноза комуникират вербално, а други не.

Какво представлява невербалният аутизъм?

Индивидите, които не говорят или използват само няколко думи, страдат от така наречения невербален аутизъм. Терминът невербален аутизъм няма официален статус и следователно не съществува кореспондираща диагноза. От части това е поради факта, че няма ясно изразена граница между вербалните и невербалните хора с разстройството от аутистичния спектър.

Някои личности например развиват умението да използват определени думи по смислен начин, но не могат да съставят изречения и да водят разговор с другите. Това означава, че този тип хора могат да кажат "парк", за да индикират желанието си да се разходят. В същото време обаче те нямат да могат да отговорят на въпроса "Къде искаш да отидем?".

Част от невербалните индивиди придобиват умението да говорят, но не могат да използват тези знания по смислен начин. Тези личности повтарят чутото от телевизора или от близките им. Вместо обаче да използват наученото, за да комуникират с останалите – да изразят желанията или идеите си – те използват тези запаметени сценарии като метод за успокояване в стресови ситуации.

Значителна част от мъжете и жените с невербален аутизъм не могат да използват ефективно и успешно усвоените езикови знания, но могат да комуникират своите идеи и желания в писмен вид, с помощта на картички с картинки или посредством жестомимичния език.

Липсата на говор означава ли задължително ниска интелигентност?

Схващането, че невербалните деца с аутизъм имат значителни когнитивни нарушения, тъй като резултатите им на тестове за определяне на интелигентността са изключителни ниски (IQ резултати под 70), доскоро се е приемало за валидно от научната общност. Преди няколко години обаче става ясно, че стандартните IQ тестове не са подходящи инструменти за определяне на интелигентността на индивиди от аутистичния спектър, особено когато тези хора комуникират само невербално. Сигурно вече може да се досетите за някои от причините.

  • Тестовете за определяне на интелигентността в по-голямата си част разчитат на умението на индивида да разбира вербално поднесена информация и да отговаря успешно. Невербалните деца с аутизъм очевидно срещат трудности да комуникират по този начин, но тази тяхна неспособност може да е или не свързана с общата им интелигентност.
  • Повечето IQ тестове също така изискват от хората да притежават умението да разбират и реагират адекватно на общоприети социални норми и очаквания. Допълнително, от индивидите от аутистичния спектър се очаква да отговорят в определен период от време. Тези условия представляват предизвикателство за всеки с диагноза аутизъм, без значение дали става въпрос за вербален или невербален тип.
  • Определени сетивни трудности също могат да настъпят за индивидите от аутистичния спектър. Невербалните деца и възрастни не притежават уменията да уведомят изпитващите за проблемите, които изпитват.
  • Също така, администриращите тестовете не са тренирани да работят с хора, които не говорят. Ако изпитващите не знаят как да привлекат вниманието и събудят интереса на индивида с аутизъм, вероятността той да покаже висока интелигентност е сравнително малка.

Тогава как се очаква да се измерят когнитивните способности на невербалните деца от аутистичния спектър? Отговорът е да се използват невербални тестове за определяне на интелигентността, комбинирани с наблюдаване на поведението на личностите в обикновени условия.

Защо невербалните хора с аутизъм не могат да се научат да говорят?

Един от най-странните аспекти на невербалния аутизъм е фактът, че все още не е ясно защо някои хора с разстройството на развитието не могат или не искат да говорят. Значителна част от тях избират да комуникират посредством карти с картинки, дигитални методи или да прилагат жестомимичен език.

Някои индивиди с аутизъм също така страдат от детска речева апраксия – неврологично разстройство, което превръща вербалната комуникация в изключително трудно начинание. Голяма част от невербалните хора от аутистичния спектър обаче нямат това придружаващо разстройство. Това, което учените са успели да установят, е, че мъжете и жените с невербален аутизъм разбират много повече, отколкото успяват да изразят.

Възможно ли е човекът с невербален аутизъм да проговори?

Много често терапевтите използват термина превербална фаза вместо невербална. Възможно е децата, при които се наблюдава забавяне на езиково-говорното развитие, да успеят да усвоят умението да комуникират успешно вербално. При други обаче способността да използват говоримия език е минимална и се равнява само на няколко думи.

Важно е да се направи разграничение между това дали едно дете се намира в невербалната (не говори), превербалната (има все още неразвити речеви способности) или некомуникативната (неспособност за вербална и невербална комуникация) фаза.

Източник:

verywellhealth.com
Снимка: unsplash.com

 


Още по темата:
  • Как да изградим връзка с човек, който страда от аутизъм Как да изградим връзка с човек, който страда от аутизъм
  • Диагноза аутизъм: Кога и как да съобщите на детето Диагноза аутизъм: Кога и как да съобщите на детето
  • Приех аутизма и приключих с опитите да се вписвам Приех аутизма и приключих с опитите да се вписвам
  • Как архитектурните промени могат да повлияят върху начина на живот на детето аутист Как архитектурните промени могат да повлияят върху начина на живот на детето аутист
5.0/5 5 оценки

Коментари към Какво представлява невербалният аутизъм

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво представлява невербалният аутизъм
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 02:38
    Коментирайте "Какво представлява невербалният аутизъм"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Какво е да имаш синдром на Аспергер
  • Арт терапия или как изкуството лекува
  • Няма връзка между здравословното състояние на майката и риска от аутизъм при детето
  • 10 признака на аутизъм
  • За аутизма – причини, заблуди и решения
  • 10 цитата, които описват живота на хора с аутизъм и синдром на Аспергер
  • Децата с аутизъм се отличават с емоционална устойчивост
  • Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост
  • Алтернативни подходи в терапията на аутизъм
  • Фелинотерапия или как котките ни лекуват
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 5 часа и 43 мин.

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 108 дни, 17 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 14 часа и 43 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 5 часа и 54 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 6 часа и 1 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 6 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival