Дискалкулия – същност, симптоми и лечение
Акценти
|
Дискалкулията е нарушение на ученето, което засяга способността на човека да смята и решава задачи. Докато дислексията уврежда зони в мозъка, които отговарят за четенето, дискалкулията уврежда зони, които се свързват с боравенето с числа и математическите умения. Симптомите обикновено се проявяват в детството, макар че има и възрастни, които страдат от разстройството, без да подозират.
Специалистите отбелязват, че хората, които страдат от това разстройство, не са по-малко интелигентни или способни от всички останали.
Въпреки че дислексията и дискалкулията са две различни състояния, в DSM-5 наръчника те се обединяват в една и съща диагноза – специфично нарушение на способността за учене. Освен това е възможно един пациент да страда и от двете.
Кого засяга най-често дискалкулията
Тя може да засегне всеки човек, но обикновено се проявява най-силно при деца между 6- и 9-годишна възраст, тоест в началните класове. Според статистиката между 3% и 7% от хората по света страдат от дискалкулия.
Как дискалкулията влияе на работата на мозъка
Пациентите, диагностицирани с това нарушение на способността за учене, са невродивергентни. Техният мозък функционира по различен начин. За тях може да е истинско предизвикателство да решат на пръв поглед лесна задача като 2+2=?. За да намерим отговора й са нужни няколко умения, които се развиват в точно определена област в мозъка:
- Визуална обработка – Очите ни виждат самата задача и изпращат всеки неин компонент за обработка в мозъка.
- Краткосрочна памет – Разчитаме на краткосрочната си памет, за да помним задачата, докато търсим нейното решение. Трябва да запомним например колко числа включва, какви са знаците и тяхната последователност.
- Език – Мозъкът „превежда“ символите и знаците от задачата. Така знаем какво означава плюсът, знакът за равенство или пък въпросителната в края.
- Дългосрочна памет – Тя ни служи, за да запомним пътя, по който сме решили задачата. В конкретния случай със сбора 2+2, мозъкът ни подсказва, че става въпрос за събиране въз основа на интерпретацията на знака „+“ и този за равенство.
- Разбиране за количества и брой – Мозъкът ни превръща символа „2“ в определено количество или бройка. Неслучайно децата се научават да събират и изваждат, като използват различни предмети – плодове, топчета и други.
- Смятане – Този процес обединява всичко, описано по-горе, за да стигнем до отговора „4“.
Така протича пресмятането на една толкова проста математическа задача при невротипичните хора. При невродивергентните някои от тези умения липсват или са силно нарушени.
Симптоми и причини за дискалкулия
Симптомите могат да бъдат различни в зависимост от възрастта на индивида и етапите от процеса на смятане, които го затрудняват най-много.
Малки деца (яслена и градинска възраст)
- да броят от малко към голямо число;
- да свързват число със съответстващия му брой предмети;
- да разпознават числа и математически знаци;
- да подреждат числа, например от най-голямото към малкото;
- да разпознават и използват числова ос;
- да боравят с пари.
Деца в ученическа възраст (1-4 клас)
- да броят на пръсти с малки числа, особено когато вече са надраснали възрастта за това);
- да определят количеството на малко на брой предмети само с поглед;
- да пресмятат лесни задачи по спомен;
- да запомнят таблицата за умножение;
- да разпознават една и съща математическа задача, когато редът на числата или знаците е променен (например 1+7=8 и 8=7+1);
- да разбират по-сложни знаци като > и <;
- да работят с десетици, стотици и хилядни, както и с десетични дроби.
Тийнейджъри (прогимназиален и гимназиален етап)
- да броят в обратна посока;
- да „разбиват“ математическа задача на стъпки, за да я решат;
- да измерват;
- да определят количество (например в рецепта за готвене);
- да боравят с пари, когато плащат сметка, или пък да обменят банкноти за тяхната равностойност в монети, да пресмятат ресто;
- да смятат дроби.
Хората с дискалкулия могат да страдат от тревожност, силно вълнение, гняв или агресия. Някои от тях изпитват силен страх, дори фобия от ходене на училище. В резултат на тези силни емоции е възможно да се оплакват от гадене, повръщане, силно потене и коремни болки.
» Как да разпознаете дислексията през различните етапи на развитие
Причини за дискалкулия
Учените не са открили причината за разстройството при децата. Някои смятат, че то се предава по наследство, но няма достатъчно изследвания, които да доказват тази теория.
Съпътстващи нарушения
Макар да не са причина за възникването на дискалкулия, някои съпътстващи разстройства биха помогнали на лекаря да я открие навреме. Това са:
- синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност;
- дислексия, дисграфия и други невербални нарушения на способността за учене;
- разстройства, свързани с обработката на сензорна информация;
- разстройства от аутистичния спектър.
Дискалкулията се свързва с повишен риск от психични разстройства като депресия, тревожно, паническо, поведенческо или биполярно разстройство.
Придобита дискалкулия
Придобитата дискалкулия не се смята за нарушение на способността за учене. Тя може да се получи вследствие на мозъчно увреждане.
Диагноза и изследвания
Учителите и родителите обикновено първи забелязват признаците на дискалкулия. Има два официални критерия за диагностициране на нарушение, свързано с решаването на математически задачи и те са описани в DSM-5. Необходимо е детето да отговаря на поне един от тях в продължение на минимум 6 месеца.
- затруднения при боравене с числа и изчисления;
- неспособност за логическо и критично мислене с цел решаването на дадена задача.
Няма одобрени тестове или изследвания, с които може да се докаже дискалкулия. Лекарят може да помоли детето да реши няколко задачи, за да изключи друг здравословен проблем като нарушено зрение или слух, психично разстройство и т.н.
Лечение на дискалкулия
Нарушението може да бъде лекувано при деца, тъй като техният мозък все още не е напълно развит. Най-често то включва програми, насочени към специфичното затруднение, от което малчуганът страда. Според специалистите лечението трябва да започне възможно най-рано, защото тогава шансът за овладяване на състоянието и минимизиране на последствията е много по-голям.
При възрастните дискалкулията не може да бъде лекувана, освен ако не е придобита.
Живот с дискалкулия
Нарушението може да попречи на човека да извършва някои рутинни действия, свързани с изчисления – плащане на сметка, следване на готварска рецепта и други. Поради тази причина е възможно той да се чувства объркан, засрамен, тревожен и дори да развие депресия.
За съжаление, дискалкулията е до живот. Тя е необратима, но има начини, по които симптомите й могат да бъдат овладени. Изключение е придобитата дискалкулия, която понякога е временно състояние.
Както стана ясно, при малките пациенти нарушението може да бъде овладяно, ако диагнозата се постави навреме. При възрастните единственото решение е използване на технологии и приложения, които да изчисляват и решават математически задачи вместо тях.
Dyscalculia: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23949-dyscalculia
Често задавани въпроси
По-малко интелигентен ли е човек с дискалкулия?
Не, нарушението не влияе пряко на неговата интелигентност. Много от страдащите дори имат по-висок от средния коефициент на интелигентност. Възможно е те да изпъкват в други области, особено в сферата на изкуството, където креативността е на първо място.
Форма на аутизъм ли е дискалкулията?
Не, това са две различни разстройства, които попадат в една и съща категория, а именно Нарушения на мозъчното развитие.
Свързана ли е дискалкулията със синдрома на дефицит на внимание и хиперактивност?
Да, тясно свързани са. СДВХ е едно от най-често срещаните нарушения, които се наблюдават при хора с дискалкулия.
Какво мога да направя, ако имам съмнение, че детето ми страда от дискалкулия?
- Свържете се със специалисти, които ще ви дадат повече информация за състоянието.
- Открийте какво работи при вашето дете и го използвайте. При някои малчугани може да помогнат игрите, при други музика, а при трети нещо съвсем различно.
- Бдете търпеливи. Детето ви не е виновно, че не може да смята, но заедно бихте могли да овладеете състоянието.
- Подкрепяйте го и го окуражавайте.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Заекване - нови алтернативи и подходи
- Как да разпознаете дислексията през различните етапи на развитие
- Алтернативни подходи при лечение на дислексия
- Известни личности с дислексия, превърнали трудностите във възможности
- Лична гледна точка: Дислексията не е психично заболяване, нито умствено увреждане
- Как да разберете дали детето страда от аутизъм, дислексия, дисграфия или хиперактивност
- Как да подобрим четенето при деца с дислексия
- Дисграфията – нечетлив почерк, пропуснати букви и правописни грешки
- Съвети за родители на деца с дислексия
- 4 лесни дейности, с които родителят да помогне на детето си с дислексия
Коментари към Дискалкулия – същност, симптоми и лечение