Съвети за родители на деца с дислексия
Дислексия е частично специфично нарушение на процеса четене, проявяващо се в постоянно повтарящи се едни и същи грешки, които са обусловени от несформираност на висшите психични функции, участващи в процеса четене.
Признаци на дислексия
- патологично забавено четене;
- голямо количество грешки;
- трудно усвояване на букви;
- замяна на букви по техните графични и акустични признаци;
- огледално четене;
- грешките се характеризират с постоянство;
- зрителна чувствителност, прескачане на редове при четене;
- неспособност да се прави звуков синтез при четенето;
- затруднена ориентация;
- бедни причинно-следствени умения;
- трудности със слуховото и/или визуално възприятие и памет.
Диагностика
Да се диагностицира дислексията е много трудно, защото проблеми с четенето могат да изпитват много деца по различни причини: умствена изостаналост, педагогическа занемареност, лош слух или проблеми със зрението, които не позволяват на детето да вижда добре буквите, да работи с текст и др.
Дислексията се диагностицира от няколко специалисти, като се провеждат различни тестове, които включват проследяване на здравословното състояние на детето (слух, зрение), ниво на интелект, техника на четене и разбиране на текст, ниво на развитие на речта и др.
Много често децата с дислексия имат проблеми с вниманието. Те не могат да се концентрират за дълго и устойчивостта им е много малка. Затова, ако детето ви има този проблем не бива да го натоварвате с много неща, които да прави наведнъж.
Помнете, че детето не е виновно за своите проблеми. То не е мързеливо или глупаво, а просто не може да пише и чете добре.
Специалистите (логопед и психолог) могат да помогнат на родителите с идеи за подходящи занимания на детето у дома. Важно е то да бъде подкрепено от всички, тъй като социалните последствия могат да бъдат сериозни. Например, без да знаят за състоянието на детето, неговите съученици могат да му се подиграват, а впоследствие то да развие чувство за непълноценност и ненавист към букви и числа.
Как да помогнете на дете с дислексия?
Ако искате у дома да помагате на своето дете, ние ви препоръчваме:
1. Занимания, съобразени със самото дете
Преди да започнете занимания с него, обсъдете със специалистите подходящите упражнения, защото ако едно дете с удоволствие ще седи на масата вкъщи и в училище и ще изпълнява това, което му се дава, друго няма да може да задържи вниманието си дълго.
Подвижните деца не трябва да бъдат заставяни насила да изпълняват каквито и да било допълнителни задачи. Упражненията с такива деца трябва да са кратки.
2. Работа над грешките – с кратки почивки
Ако детето допуска много грешки и изисквате от него повече да чете и пише, това може да му навреди. Грешките, които детето ще допусне, ще се фиксират в неговата памет. По тази причина в началото не е желателно на деца с дислексия да се дават определени упражнения, например: да открие грешки в текст. Работата над грешките е желателно да протича така, както е препоръчал логопедът. Например: ако за домашна работа на детето са дали да прочете текст или много да пише, е необходимо да не се прави наведнъж, а с почивки и на части. Това ще му помогне да се справя по-добре.
3. Включване на игри в обучението
Различни игри и действия, които не са преднамерени, могат да окажат добро въздействие върху развитието на речта и важни психични процеси като памет, внимание, възприятие и др. Но те ще донесат полза само тогава, когато се изпълняват без принуда. Развитието на фонематичното възприятие и звуко-буквеният анализ и развитието на памет, внимание – всичко това може да се прави в различна обстановка.
Идеи за игри
1. Докато сте вкъщи може да помолите детето да намери 10 думи.
2. Помолете го да изброи предмети, които започват с определен звук.
3. За да развивате слуховото внимание, предложете на детето 1 минута да не разговаряте, като не обяснявате причината; след това го попитайте какво е чуло през това време - какви звуци и гласове.
4. Прибирайки се с него от училище, може да помолите в рамките на 1 минута внимателно да гледа към пътя и след това да го попитате колко червени коли са преминали или колко общо коли са преминали /според възможностите на детето/.
5. Когато отивате с детето си до магазина, може да използвате времето за развитие на звуко-буквения анализ, например: кажете на детето си да намери продукти с даден звук; направете си състезание – кой ще открие повече такива думи.
6. Помолете детето да посочва предмети, които са еднакви по форма, но се отличават по детайли.
7. Докато се разхождате, можете да играете с анаграми, съставяйки от една дълга дума множество малки.
8. За да се затвърди образът на дадена буква или цифра, е необходимо време. Отчасти това изцяло зависи от индивидуалните особености на детето.
9. Пишете с пръст във въздуха или на пясък.
10. Паралелно с изучаването на букви и цифри е необходимо и използването на различни упражнения за развиване на фината моторика.
Например: конструирайте букви от различни текстури. Може да направите букви от глина, след което заедно с детето да ги оцветите с водни боички, съответно гласните в червено, а съгласните в синьо.
11. Безсмислено е да се пишат букви и цифри по точки. Усвояването на техните символи става чрез цялостното им възприемане. Когато се съединяват по точки, детето възприема само графичната рисунка, тъй като неговата цел е да съедини точките. То не възприема завършената буква или цифра. Чрез цялостното възприемане на буквите се затвърждават техните символи - едновременно печатни и ръкописни. След това предложете на ученика написани срички и кратки думи за обучаване в сливането им.
12. Опитайте с думи, които визуално си приличат, но имат различно значение.
13. Търсете и затвърждавайте чрез подходящи асоциации.
Прочетете още:
Автори на статията: Ваня Кондева – логопед; Елена Андонова - психолог
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Известни личности с дислексия, превърнали трудностите във възможности
- Как да разпознаете дислексията през различните етапи на развитие
- Заекване - нови алтернативи и подходи
- Дисграфията – нечетлив почерк, пропуснати букви и правописни грешки
- Дискалкулия – същност, симптоми и лечение
- Алтернативни подходи при лечение на дислексия
- 4 лесни дейности, с които родителят да помогне на детето си с дислексия
- Как да подобрим четенето при деца с дислексия
- Д-р Робърт Мелило ще обучава специалисти на своя метод за работа с деца с аутизъм
- Може ли музикалното обучение да помогне на хората с дислексия
Коментари към Съвети за родители на деца с дислексия