Домашните любимци и доказаният ефект над детската психика
Изследвания за връзката между животните и хората ни носят данни, чиито изводи са изключително интересни. Оказва се, че животните помагат на децата да активират механизми, които се използват от психотерапевтите, дори без намеса на професионалист. Все пак животни се използват, за да се осъществи контакт с труднодостъпни пациенти, хора преживели травма, и такива с увреждания, засягащи психическото им състояние.
"Хората винаги са обичали своите домашни любимци, но ние откриваме конкретни начини да се възползваме от предимствата на животните в психотерапията", споделя д-р Самуел Б. Рос, изпълнителен директор на детския отдел на "Green Chimneys" в Брюстър - Ню Йорк, където се използват животни за лечение на емоционално травмирани деца.
За подрастващите близки отношения с домашни любимци се оказват полезни за познавателните и обучителни процеси. В изследванията с деца в предучилищна възраст психолозите от Държавния Университет в Орегон установяват – тези от тях, които се грижат за кученце, подобряват социалните си умения в обучителната група.
Повече сътрудничество и споделяне
"Това прави децата по-активни и споделящи", разказва д-р Сю Дошехер (психолог, участващ в гореспоменатото проучване). "Грижата за домашен любимец подобрява уменията на детето за бъдеща родителска роля, тъй като му се налага да се адаптира към ситуацията и да усеща нещата от позицията на домашния любимец. Това променя начина, по който детето се чувства, спрямо другите деца“. Децата, на които редовно се дава възможност да се грижат за кученце в предучилищна възраст, както и тези с домашни любимци у дома, са по-социално компетентни. Те са по-популярни, чувстват по-добре със себе си и са по-способни да разберат чувствата на другите деца.
Точно как един домашен любимец ще повлияе върху емоционалното развитие на детето зависи отчасти от качеството на семейните отношения и живота му у дома. Изследване на 309 петокласници установява, че домашните любимци укрепват самоуважението при деца, които поддържат близки взаимоотношения с родителите си - колкото по-близки са децата с родителите, толкова по-силен е ефектът.
Буфер срещу самотата
За децата, които страдат от емоционално пренебрегване, домашните любимци поемат друга важна роля: доверие и буфер срещу самотата. „В известен смисъл домашните любимци станаха заместващи майки“, коментира д-р Йоланде Майкълс (психолог във Венеция - Калифорния). Д-р Майкълс твърди, че при пренебрегваните деца, терапията с домашни любимци като приятели, на които те могат да се доверят, помага много на малчуганите да се успокоят, когато са разстроени.
Способността на домашните любимци да достигат по-ефективно и бързо до подрастващите, подобрявайки настроението им, ги прави все по-често средство за терапия. В едно проучване на деца с тежки емоционални проблеми контролната група получава стандартна групова терапия, а експерименталната получава възможност да играе с куче по време на терапевтичните сесии. Децата, получили терапия с домашен любимец, се подобряват в ключовите области на измерване, като успяват да контролират импулсите си и да контактуват. Докато провелите стандартна терапия постепенно задълбочават емоционалните си терзания. Изследването е направено от Барбара Ууд (клиничен социален работник в Университета Капитал в Колумб, щата Охайо).
Може би най-амбициозната програма, използваща домашни любимци с травмирани деца, е в Green Chimneys, където 100 деца на възраст от 6 до 18 години живеят заедно с животните. Терапията се използва като част от иновативна програма за лечение на децата.
Селскостопански животни и дива природа
Децата, включени в проучването на Green Chimneys, са пренебрегвани, или са претърпели тежки физически или емоционални травми. Другите им характеристики включват хронични емоционални проблеми, крайна хиперактивност и родители със зависимости. Животните, за които децата се грижат и са в контакт, включват не само кучета и котки, но и селскостопански, както и ястреби, и соколи. В част от програмата те пътуват с някои от селскостопанските животни до кварталите в града. Там се грижат за любимците си, докато други деца – повечето, от които никога не са виждали селскостопански животни, ги разглеждат и опознават. Проучваните деца също така действат като водачи за повече от 30 000 ученици от града, които посещават Green Chimneys за ден, за да разгледат фермата. Това е забележителна цифра за период от една година.
"Не можеш да останеш тъжен, когато гушкаш заек или яздиш кон" – разсъждава доктор Рос. "Без значение колко зле се чувствате, животните ви приемат. Ежедневният контакт с тях и отговорността за грижите предлагат на децата чувство за ценност. За много деца, чието съществуване е белязано от неглижиране и травматизиране, грижата за едно животно може да прекъсне цикъла на злоупотреба, повтарящ се през поколенията." Те могат да се научат да полагат грижа, дори и да не са се грижили добре за тях в детството.
Грижа за животно в беда
Последваща програма в центъра има за цел децата да се сблъскат с наранени диви животни, тяхното възстановяване и освобождаване, когато са способни сами да се грижат за себе си. "Това е изключително мощно изживяване за тези деца, които също са ранени в определен смисъл", разказва д-р Рос. "Ако можете да се грижите за наранено животинче и да видите, че то може да оцелее, дори ако му липсва крак, тогава имате чувството, че можете да оцелеете сами, въпреки всичко. Това е малко зловещо, но вярно.“
Подобни предимства при използването на домашен любимец по време на терапията са открити при работа с възрастни, които са особено трудни за ангажиране, като тези с неврологични увреждания или такива в третата възраст. В проучване от 1989 г. в Психиатричната болница "Брокли" - Онтарио на лечебните терапевтични сесии с избрани пациенти се включва куче. Когато сравняват записи от сесии, с присъстващото куче, с обикновените, включващи други пациенти, се установява, че животното подобрява връзката между пациента и терапевта. Психиатърът, извършил изследването – д-р Гари Гербер, казва, че пациентите развиват по-силно доверие към терапевта, защото са видели колко приятелски е настроен към кучето.
nytimes.com
- снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТРИ-БИО ПРОБИОТИЧЕН ОТСТРАНИТЕЛ НА МИРИЗМИ И ПЕТНА ОТ ДОМАШНИ ЖИВОТНИ 4.4 л
ТРИ-БИО ПРОБИОТИЧЕН ОТСТРАНИТЕЛ НА МИРИЗМИ И ПЕТНА ОТ ДОМАШНИ ЖИВОТНИ 420 мл
ХИГИЕННИ ПОДЛОЖКИ ЗА ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ 60 см /90 см * 30 PEPY PET CARE
НовОБЕЗМИРИСИТЕЛ НА ГРАНУЛИ ЗА ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ CLEAR THE AIR 396 гр.
КРИСТАЛНА ХИМАЛАЙСКА СОЛ ЗА ЖИВОТНИ 3 - 4 кг
РАК И ДРУГИ ТЕЖКИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ДОМАШНИТЕ ЛЮБИМЦИ - БОРИСЛАВ ПЕЕВ - ДОКТОР БИОМАСТЕР
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология на развитието
- Развитие на децата
- Какво трябва да знаем, преди да си вземем декоративно зайче за домашен любимец
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Стефан Тодоров Банов
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- д-р Петя Василева Петришка
- д-р Станимила Милчева Петрова
- Кафяви водорасли
Коментари към Домашните любимци и доказаният ефект над детската психика