Кучето: Истинска терапия за своите стопани
В изследване, продължило 1 година, учени са наблюдавали физическото и психическото състояние на 643 деца на възраст 6-7 години и са открили, че в дома на тези малчугани, където е отглеждано куче, нивото на стрес и тревожност e много по-ниско в сравнение с останалите. Тези нови данни съвсем не са първите доказателства за благоприятния ефект, който четириногите оказват върху благосъстоянието на хората.
Още през 70-те години на миналия век медицинският работник Илейн Смит създава програма за използването на кучета за терапия. Тя забелязва колко добре се чувстват пациентите след посещенията на определен свещеник и неговия спътник - куче от породата голдън ретрийвър. Днес тази терапия се използва в целия свят при различни здравословни проблеми.
Целта на програмата е да подпомогне оздравителния процес, да осигури комфорт и емоционално спокойствие на пациентите. С голям успех се използва при хора с посттравматично стресово разстройство, подложени на химиотерапия, със сърдечни проблеми, претърпели инсулт, с депресия, тревожност, емоционални проблеми. Любопитен факт е, че в университета в Маями например кучета присъстват на сесиите, за да намалят тревожността сред студентите.
Комуникацията с домашните любимци засилва производството на окситоцин - хормонът, който се произвежда, когато майка прегръща своето дете или когато целуваме любимия човек. В същото време се намалява нивото на кортизола – хормона на стреса.
Ето какви чудеса правят още домашните любимци, и по-конкретно кучетата, за своите стопани:
Те ни карат да се чувстваме свързани
Изследвания са установили, че кучетата подобряват способността ни да изграждаме пълноценни взаимоотношения. Това е много важно умение, защото социалната свързаност е един от ключовете за щастие.
Те ни предпазват от изолация
Задължителните разходки сутрин и вечер са ефикасна защита от желанието да останете затворени вкъщи през целия ден, когато сте тъжни или нямате желание да се срещате с никого. Разходката навън разведрява и ни помага да погледнем с по-светъл поглед на проблемите си, докато изолацията би задълбочила чувствата на тъга или депресия.
Те повишават нивото на хормона на любовта - окситоцин
„Изследвания са доказали, че грижите за куче засилват производството на окситоцин, хормонът на любовта, който играе съществена роля в изграждането на доверие и връзката между майка и дете.", казва терапевтът Мередит Щраус. Освобождаването на окситоцин е важна част за изграждането на силната връзка между хората и кучетата, истинското чувство на безусловна любов влияе благоприятно на хората, страдащи от тревожност, депресия, посттравматичен стрес.
... но и на ендорфините!
"Още когато видите кучето си, вашият мозък освобождава ендорфини, за които е известно, че са естествени антидепресанти.", казва още Щраус.
Грижите за домашното животно дават смисъл и цел
"Чувството, че сте отговорни за друго живо същество, придава смисъл и стойност на живота. Особено в трудни периоди, когато преживявате разочарование, предателство, раздяла, съществото, за което се грижите, може да бъде вашата най-важна, неоспорима причина да продължите напред.", казва още психотерапевтът Мередит Щраус.
Милването на куче намалява стреса
Повтарящото се движение (като например милването на куче) има успокояващ ефект. То регулира дишането, което от своя страна може да помогне за понижаване на кръвното налягане и цялостно намаляване на стреса.
Ново изследване на екип от Вашингтонския държавен университет сочи, че милването на четириногите домашни любимци намалява значително стреса при студентите. Терапията им помага да мислят по-бързо и да планират по-ефективно. Резултатите, които са публикувани в списание „AERA Open“, показват също, че положителният ефект върху когнитивните им умения не отслабва в продължение на 6 седмици след края на 4-седмичния терапевтичен курс.
Патриша Пендри, доцент от катедрата по човешко развитие, споделя: "Смятам, че направихме наистина важно откритие. Проучването доказва, че традиционните подходи за справяне със стреса не са достатъчно ефективни за хора на тяхната възраст."
По време на експеримента се измерват изпълнителните функции на 309 студенти. Тези функции се свързват с уменията за планиране, организация, мотивация, концентрация и запаметяване. Както казва Пендри, "когнитивните способности са важни за всеки студент, който иска да успее".
Проследяването трае 3 години, като младите хора са разпределени в различни академични програми за борба със стреса на напълно случаен принцип.
Учените откриват, че колкото повече затруднения срещат студентите в обучението, толкова по-значителен е прогресът след взаимодействие с кучетата.
От много години университетите в САЩ предлагат курсове за справяне със стреса, които са базирани на доказателства. Те обаче се водят от експерт в областта, който разказва колко важен е сънят, как трябва да си поставят цели и да преборят стреса, а студентите вземат пасивно участие и само си водят бележки. Според Пендри точно този вид терапия не е особено полезна за младите и не дава добри резултати, защото те я възприемат като поредната лекция, а причина за вътрешното напрежение са именно многобройните лекции.
Контактите с животни подобряват комуникацията между хората
Докато контактуват с животни, хората се отпускат и по-лесно споделят проблемите и тревогите си. Милването на куче е още по-добро средство за осъзнаване и справяне със стресорите. То им помага да мислят ясно, да набелязват нови цели, да намират в себе си мотивация и да се концентрират.
Когато са стресирани, хората не могат да разсъждават или пък да усвояват нова информация. Срещите с кучетата не променят само поведението на студентите. Те променят нагласата им и ги подтикват да предприемат градивни действия, които им помагат да израснат.
Спокойствието, което носи близостта с животните, е отправната точка за справяне със стреса, а то от своя страна неминуемо води и до по-добри академични резултати.
teenvogue.com, health.usnews.com, newswise.com/articles/petting-therapy-dogs-enhances-thinking-skills-of-stressed-college-students
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОБЕЗМИРИСИТЕЛ НА ГРАНУЛИ ЗА ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ CLEAR THE AIR 396 гр.
КРИСТАЛНА ХИМАЛАЙСКА СОЛ ЗА ЖИВОТНИ 3 - 4 кг
РАК И ДРУГИ ТЕЖКИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ДОМАШНИТЕ ЛЮБИМЦИ - БОРИСЛАВ ПЕЕВ - ДОКТОР БИОМАСТЕР
ТРИ-БИО ПРОБИОТИЧЕН ОТСТРАНИТЕЛ НА МИРИЗМИ И ПЕТНА ОТ ДОМАШНИ ЖИВОТНИ 4.4 л
ТРИ-БИО ПРОБИОТИЧЕН ОТСТРАНИТЕЛ НА МИРИЗМИ И ПЕТНА ОТ ДОМАШНИ ЖИВОТНИ 420 мл
ХИГИЕННИ ПОДЛОЖКИ ЗА ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ 60 см /90 см * 30 PEPY PET CARE
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Какво трябва да знаем, преди да си вземем декоративно зайче за домашен любимец
- Топ 15 най-опасни породи кучета
- Къде обичат да бъдат галени кучето и котката?
- Как да направим дрешка за домашния си любимец от ръкава на стар пуловер (инфографика)
- Кучето хърка - опасно ли е за здравето му
- Как да си направим легло за домашен любимец от стара блуза
- Животните-космонавти: Забравените герои на космическата надпревара
- Кучето на Павлов - домашният любимец, който разкри за света условните рефлекси (видео)
- Защо котката е агресивна и как да се справите с котешката агресия
- Най-добрите породи кучета за тренировъчни партньори на бегачите
Коментари към Кучето: Истинска терапия за своите стопани