Думите променят мозъка
Камъните могат да разрушат костите, но думите могат да предизвикат сериозни трансформации в мозъка, твърдят Андрю Нюберг и Марк Робърт Уолдман в книгата си "Words Can Change Your Brain".
Според учените една-единствена дума има силата да повлияе върху експресията на гените, регулиращи физическото и емоционалното състояние на човек.
Положителни думи като "мир" и "любов" например, могат:
- да променят експресията на гените;
- да укрепят връзките в челния лоб на мозъка;
- да подобрят когнитивните му функции;
- да активират областите, свързани с мотивацията;
- да изградят устойчивост.
И обратното, негативните и враждебни думи могат да разрушат определени гени, играещи основна роля в производството на невротрансмитерите, които ни предпазват от стрес.
Според изследователите човешките същества са „програмирани” да се тревожат, всъщност основната задача на най-старите - от еволюционна гледна точка - части от мозъка е да ни предпазват от заплахи за оцеляването ни, което обяснява и защо мислите ни отвеждат все в тази посока.
Дори една-единствена негативна дума може да увеличи активността в амигдалата (областта в мозъка, отговаряща за страха). Това, от своя страна, повишава нивото на стрес, което на свой ред затруднява нормалното функциониране на мозъка ни. Негативните думи предизвикват в нас реакцията „бий се или бягай”, която става причина за освобождаването на разрушителни неврохимикали. Това влияе както на здравето и поведението ни, така и на взаимоотношенията ни.
За да противодействаме, трябва да променим вродените си мисловни модели. В книгата си "Words Can Change Your Brain" д-р Нюберг и д-р Уолдман предлагат 12 стъпки за релаксация и създаване на специална връзка със събеседника ни, които помагат да разберем по-добре гледната му точка и дори да почувстваме емоциите му:
Ето кои са 12-те стъпки към съпричастното общуване:
1. Отпуснете се.
2. Бъдете в настоящия момент.
3. Укротете мислите и се погрижете за вътрешната си тишина.
4. Бъдете позитивни.
5. Припомнете си най-дълбоките си ценности.
6. Припомнете си приятен спомен.
7. Не пропускайте невербалните знаци.
8. Изразявайте признателността и разбирането си.
9. Говорете и се отнасяйте към събеседника си приятелски и топло.
10. Опитайте да говорите бавно.
11. Говорете ясно и кратко.
12. Изслушвайте внимателно събеседника си.
Авторите са убедени, че спазвайки тези 12 стъпки, ние ще се научим да говорим така, че мозъкът на събеседника ни наистина да „чува” всичко, което му казваме, но също и ще попречим на негативизма и мислите си да повлияят отрицателно на разговора.
"Гневните думи изпращат до мозъка предупредителен сигнал за опасност, който временно изключва центровете, свързани с разума и логиката. Положителните и оптимистични думи стимулират активността на фронталния лоб. Тази област включва специфични езикови центрове, които са пряко свързани с моторния кортекс, който е отговорен за движенията на нашите тела. И както показва нашето изследване, колкото повече се концентрирате върху положителните думи, толкова по-силно е влиянието ви върху други области на мозъка. Започват промени в теменния лоб, отговарящ за възприятията ни за нас самите и за хората, с които взаимодействаме. Позитивното отношение, което постепенно изграждате към себе си, помага за виждате и доброто в другите, докато отрицателната самооценка ви прави подозрителни и мнителни към всички. С течение на времето структурата на таламуса също се променя в отговор на нашите съзнателни думи, мисли и чувства и ние вярваме, че тези промени засягат начина, по който човек възприема реалността", твърдят още Андрю Нюберг и Марк Робърт Уолдман.
Ефектът на положителните думи е доказан и с интригуващ експеримент. На доброволци между 35-и 54-годишна възраст била поставена задача в продължение на три месеца всяка сутрин да пишат три неща, които ги правят щастливи, а също и кратко обяснение защо са посочили точно тези три неща. Анализ на резултатите показал, че в края на експеримента участниците се чувствали много по-щастливи, отколкото тъжни, тревожни или депресирани.
Бонус
Думите могат не само да предизвикат сериозни транформации в мозъка и да подобрят взаимоотношенията ни с околните, но и да променят посоката на живота ни според проф. Бърнард Рот от от Станфордския университет. Вижте как:
Стратегия за успех на Бернард Рот: Премахнете негативните думи от речника си, за да промените посоката на живота си
Проф. Бернард Рот вярва, че за да си проправим път към успеха и просперитета, на първо място трябва да освободим съзнанието си от негативните нагласи, ''Спри да си пожелаваш, започни да действаш! Поеми командването на живота си!'', е мотото и на книгата му "Изграждането на навици". Според проф. Рот един от начините да противодействаме на негативните си нагласи е като премахнем две прости думи от речника си:
Сменете съюза ''но'' с ''и''
Опитайте се да замените изречението: "Искам да отида на кино, но имам много работа за вършене", с "Искам да отида на кино, а и имам много работа за вършене''. Според проф. Рот, когато се използва думата ''но'' създаваме конфликт между действията, дори и ако не е налице такъв. Но използвайки "и" вместо "но" несъзнателно помагаме на мозъка да разбере и да приеме двете части на изречението. Съюзите "но", "въпреки че", "обаче" се използват за изразяване на възражение, което създава конфликт между отделните действия. И напротив, "и"-то има обединяваща, по-положителна функция. В този случай действията не си противоречат едни на други, а са равни.
Сега, когато знаете това, е време да промените навиците си: По-добре е да се каже: "Бих искал да си купя нови мебели и преди това ще трябва да направя ремонт'', а не "Бих искал да си купя нови мебели, но преди това трябва да направя ремонт''.
Сменете фразата "Аз трябва да" с "Искам да"
Рот подчертава в книгата си, че това упражнение помага да осъзнаем какво правим с ежедневието си. Съвсем проста промяна може да промени хода на живота ви, за целта е нужно само всяка сутрин да си припомняте какво харесвате в работата си. Например, може да си представите колко удовлетворени се чувствате, когато завършите даден проект, или колко ви е приятно да се приберете у дома след ползотворен ден. Вярвате или не, тази проста стратегия ще ви зареди с положителна енергия за дълго време. Вместо да седите и да чакате работното време да мине, замислете се какво можете да направите за фирмата, в която работите, или как да подобрите уменията си и т.н. Ако мразите работата си или живота си като цяло, но не искате да промените нещо, можете да обвинявате само себе си.
Сами ще се уверите колко голяма е разликата между: "Трябва да посетя родителите си'' и "Искам да посетя родителите си''. Винаги е по-добре да се каже ''Искам да'', а не ''аз трябва да".
Да използваш тази стратегия не е лесно, но е необходимо, ако ИСКАТЕ ДА постигне успех...
psychcentral.com
Снимка: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УРАНИЯ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
БИГДЖИГС ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ - АНГЛИЙСКА АЗБУКА BJ757
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ АНГЛИЙСКИ ДУМИ 12940
РОЗМАРИН лист капсули 350 мг * 100 NATURE'S WAY
ПРОМОНАУ ФУДС УЛТРА ОМЕГА - 3 дражета * 180
Безплатна доставка за България!НЕМИСЛИМОТО - ХЕЛЪН ТОМСЪН - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Дефицитът на калций и магнезий влияе на когнитивното здраве
- Перила
- Черимоя
- д-р Александър Францов Босилков
- Глиални клетки
Коментари към Думите променят мозъка