Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите

Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите

от 06 фев 2018г., обновено на 16 апр 2024г.
Редактор: Ина Фенерова
Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти:

  • Ние сме това, което мислим, че сме.
  • Оптимистите водят по-щастлив и по-пълноценен живот.
  • Можем да обучим мозъка си, да редуцираме негативните мисли и да подобрим качеството на живота си.

Ако искаме да сме щастливи през останалата част от живота си, то трябва да се уверим, че поддържаме мозъка си щастлив. Защо ли? Защото щастието е по-важно за мозъка ни, отколкото бихме могли изобщо да си представим. Всъщност усещането за щастие може да бъде толкова стимулиращо за мозъка ни, че той да е готов да отговори на удоволствието по начин, който да засили насладата, която изпитваме.

Основателни причини да искаме мозъкът ни да е щастлив:

Негативното вариране на настроението нарушава взаимодействието ни с околната среда, засягайки способността ни да възприемаме, помним и укрепваме съществуващите невронни връзки или създаването на нови. От друга страна, щастието подобрява способността ни да бъдем по-бдителни и продуктивни.

Освен това всичко е далеч по-забавно, когато сме щастливи:

  • Щастието стимулира растежа на невронните мрежи.
  • Подобрява познавателността чрез увеличаване на умствената производителност.
  • Подобрява способността ни да анализираме и мислим.
  • Подобрява начина, по който гледаме на света и обкръжението си.
  • Повишава вниманието.
  • Променя мисленето, правейки го по-позитивно.
  • Щастливите хора са по-креативни и решават по-бързо проблемите.

Силата на позитивните мисли

Мислите формират характера, определят действията ни и границите, които си поставяме – на амбициите, желанията, мечтите, отношенията, но и на пътуванията - умствените, физическите и духовните. Ние сме това, което мислим, че сме, а всички наши действия произлизат от мисълта. Мислите винаги се отразяват на нашето поведение, така например привидно спонтанните промени, които правим в живота си, всъщност са предшествани от промените, които вече са настъпили в мислите ни.

Що се отнася до мозъка, всяка мисъл освобождава химикали в мозъка. Когато се фокусираме върху негативните мисли, те безпощадно изцеждат положителната сила на мозъка ни и влошават способността му да функционира, създавайки добра основа за развитието на депресия.

От друга страна, придържането към положителни, щастливи, оптимистични, радостни мисли намалява производството на кортизол и стимулира отделянето на серотонин, което създава усещане за благополучие. Това помага на мозъка да функционира със своя максимален капацитет.

Съществуват много научни доказателства в подкрепа на теорията, че позитивното мислене подпомага растежа на мозъка, както и генерирането и укрепването на нови синапси, особено в префронталния кортекс, който служи като център за интеграция на всички мозъчни функции.

С други думи, нашият префронтален кортекс не само регулира сигналите, които невроните предават към други мозъчни области и към тялото ни, а и ни позволява да мислим и да размишляваме върху това, което физически извършваме. Префронталният кортекс е единствената част от мозъка, която може да контролира емоциите и поведението ни и да ни помогне да се фокусираме върху целите, които избираме да следваме.

Редица научни изследвания през годините са доказали, че 90% от дългосрочното щастие зависи не от външни обстоятелства, а от начина, по който умът ни обработва света. Изследователите са категорични, че едва 25% от успехите в работата са вследствие на коефициента на интелигентност. Седемдесет и пет процента от работните успехи са резултат от оптимизма, социалната подкрепа и възможността да виждаме стреса като предизвикателство, вместо като заплаха.

Защо оптимизмът води до по-голямо щастие?

Интересно е, че учените, занимаващи се с поведенческа психология, са забелязали очарователни различия между оптимистите и песимистите. Оптимистичните хора много по-често са в добро настроение, което ги прави и много по-устойчиви на настроението на другите, много по-упорити и успешни са, както и в по-добро физическо и психическо здраве.

усмихнато момиче, усмихнато момиче с шапка

Доказано оптимистите:

  • водят по-щастлив и по-пълноценен живот;
  • имат по-добри взаимоотношения с околните;
  • имат здравословни навици;
  • имат силен имунитет;
  • живеят по-дълго от песимистите.

От друга страна, песимистите обясняват хубавите събития в живота си с преходни причини, а лошите - с постоянни, използвайки думи като "винаги" или "никога").

Песимистите:

  • автоматично приемат неуспехите като нещо трайно и неподлежащо на промяна към по-добро или като следствие от личните им недостатъци или „лош късмет”;
  • са 8 пъти по застрашени от депресия от оптимистите;
  • имат трудни отношения с околните;
  • справят се по-трудно в училище или на работното място;
  • живеят по-кратко.

Според Соня Любомирски, изследовател в Университета в Калифорния, нещастните хора прекарват часове, сравнявайки се с други хора, като резултатът от тези сравнения никога не е в тяхна полза.

Добрата новина е, че можете да обучите мозъка си и да редуцирате негативните мисли, които водят до песимизъм, като същевременно увеличите позитивните мисли, които водят до оптимизъм. Дори и при наличието на депресия във вашата фамилна история, вие имате шанса да подобрите начина, по който функционира вашият мозък, да създавате невронни пречки за развитие на депресия и тревожност и да намалявате невронните модели, свързани с отрицателното мислене. Може да не сте в състояние да изкорените генетичния риск за депресия, но сте напълно способни да го намалите.

момиче, щастливо момиче

Отрицателно мислене, отрицателно равновесие

Отрицателното мислене забавя координацията на мозъка, което затруднява намирането на решения. Ето как се случва това: усещането за страх, което се появява, когато се фокусираме върху негативните мисли, пречи на мозъка да работи със своя пълен капацитет. Това води до влошаване на неговата способност да обработва нова информация, вследствие на което се ограничава и способността ни да подходим творчески към проблемите си. Освен това, страхът оказва влияние на левия темпорален лоб, който от своя страна влияе на настроението, паметта и контрола на импулсите.

Нашият фронтален лоб, и особено нашият префронтален кортекс, решава какво е важно според вниманието, което му отделяме и според това как то ни кара да се чувстваме. По този начин, колкото повече се фокусираме върху негативизма, толкова повече синапси и неврони ще създаде мозъка, за да поддържа негативния начин на мислене.

Нашият хипокампус пази контекста на съхранените спомени. Това, което мислим и чувстваме за определен човек или ситуация, може да стане толкова дълбоко вкоренено, че ще трябва да работим упорито, за да разрушим негативните връзки и да пренастроим мозъка си, за да не се страхуваме да мислим положително, да вярваме, че мечтите могат да се сбъднат, да сме уверени, че нашите усилия ще бъдат успешни.

>>> Наръчник за начинаещи: Как да заместваме негативните мисли с реалистични твърдения

Тренирайте мозъка си да мисли по-позитивно

Едно от най-старите правила на невронауката е, че нашите умствени процеси (мисленето) произлизат от мозъчната активност: т.е., мозъкът се натоварва значително при създаването и оформянето на нашите мисли. По-новите проучвания обаче показват, че той може да работи и в обратна посока: тази фокусирана, повтаряща се умствена дейност може да предизвика промени в мозъчната структура и способности.

Какво значи всичко това? Означава, че всичко, което мислим, правим и казваме, засяга това кои сме ние отвън, отвътре и в собствения си мозък. Но най-вече означава, че можем да пренастроим мозъка и да го направим по-позитивен.

Започнете с придържане към щастливи мисли, гледайки от светлата страна на живота и не пропускайте да пренасочвате мозъка си при появата на негативна мисъл. Бъдете сигурни, че той ще ви следва, а с времето ще се убедите колко полезно е умението да овладяваме мислите си и да караме мозъка си да работи за нас и за нашето щастие.

Източник:

psychologytoday.com

Още по темата:
  • 5 мисловни нагласи, които ви пречат да бъдете щастливи 5 мисловни нагласи, които ви пречат да бъдете щастливи
  • 8 стратегии, с които да спрете онези натрапливи, тягостни мисли 8 стратегии, с които да спрете онези натрапливи, тягостни мисли
  • Вие сте това, което казвате на себе си: Силата на вашия вътрешен диалог Вие сте това, което казвате на себе си: Силата на вашия вътрешен диалог
  • Внимавайте с негативните мисли, защото от тях зависи качеството на живота ви Внимавайте с негативните мисли, защото от тях зависи качеството на живота ви
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ДЗЕНСКИ ТРАКТАТИ - САЙЧЬО, КУКАЙ, ДОГЕН
12.00лв.

ДЗЕНСКИ ТРАКТАТИ - САЙЧЬО, КУКАЙ, ДОГЕН

СИЛАТА НА МИСЪЛТА В БИЗНЕСА И ЕЖЕДНЕВИЕТО - УИЛЯМ У. АТКИНСЪН
15.00лв.

СИЛАТА НА МИСЪЛТА В БИЗНЕСА И ЕЖЕДНЕВИЕТО - УИЛЯМ У. АТКИНСЪН

ПРАКТИЧЕСКО ЧЕТЕНЕ НА МИСЛИ
14.00лв.

ПРАКТИЧЕСКО ЧЕТЕНЕ НА МИСЛИ

ЗА СИЛАТА НА МИСЪЛТА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
9.95лв.

ЗА СИЛАТА НА МИСЪЛТА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС

ПРЕУСПЯВАНЕ ЧРЕЗ СИЛАТА НА МИСЪЛТА - БРУС МАКЛЕЛАНД - ШАМБАЛА
12.00лв.

ПРЕУСПЯВАНЕ ЧРЕЗ СИЛАТА НА МИСЪЛТА - БРУС МАКЛЕЛАНД - ШАМБАЛА

ПОТОК - ПСИХОЛОГИЯ НА ОПТИМАЛНОТО ПРЕЖИВЯВАНЕ - МИХАЙ ЧИКСЕНТМИХАЙ - ХЕРМЕС
19.95лв.

ПОТОК - ПСИХОЛОГИЯ НА ОПТИМАЛНОТО ПРЕЖИВЯВАНЕ - МИХАЙ ЧИКСЕНТМИХАЙ - ХЕРМЕС

Коментари към Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 05:56
    Коментирайте "Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Да проверим как мислите – стандартно или по-задълбочено?
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Възстановяване след сътресение на мозъка
  • Асоциативни корови зони
  • Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
  • Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
  • Обикновен габър
  • Перила
  • КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как бързо и трайно да постигнем лично щастие

преди 1327 дни, 18 часа и 4 мин.

цитиколин - хранителна добавка за мозък и памет - продавам

преди 2509 дни, 8 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 18 часа

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 9 часа

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 9 часа и 12 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 9 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Възстановяване след сътресение на мозъка Възстановяване след сътресение на мозъка

Възстановяване след сътресение на мозъка

от 18 дек 2024г. Прочети повече
Да проверим как мислите – стандартно или по-задълбочено? Да проверим как мислите – стандартно или по-задълбочено?

Да проверим как мислите – стандартно или по-задълбочено?

от 07 фев 2024г. Прочети повече
Проф. Феличе Яка: Глобалната хранителна система е водеща причина за ранна смърт при човека Проф. Феличе Яка: Глобалната хранителна система е водеща причина за ранна смърт при човека

Проф. Феличе Яка: Глобалната хранителна система е водеща причина за ранна смърт при човека

от 07 ное 2023г. Прочети повече
Обработка на обонятелната информация Обработка на обонятелната информация

Обработка на обонятелната информация

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival