Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло Как мозъчните процеси помагат да усвоите нов навик

Как мозъчните процеси помагат да усвоите нов навик

от 21 яну 2020г., обновено на 23 яну 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Как мозъчните процеси помагат да усвоите нов навик - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Нека видим как според експертите новите навици се превръщат в брънка от мозъчната верига и какви съвети ни дават, за да участваме активно в мозъчния процес по усвояване на тези навици.

Сигурно повечето от вас на 1 януари са си дали поне едно обещание – да консумират по-малко сладки храни, да пият повече вода, да тренират редовно и да планират по-добре бюджета си. Каква е вероятността някое от тях да се реализира? Доста по-голяма, ако се запознаете с начина, по който едно желание се превръща в навик.

Подгответе мозъка си за промяна

Ако направите нещо като тържествено обещание пред самите себе си, увеличавате десетократно шансовете си за промяна, в сравнение с хора, които въобще не си дават такива обещания, но имат същите цели и сходно ниво на мотивация. Това твърди Джон Норкрос (John C. Norcross), професор по психология към университета в Скрантън.

Не се отказвайте през първия месец!

И още нещо: не мислете, че сте се провалили, ако не сте постигнали желаното през първите 30 дни. Според едно проучване усвояването на нов навик или отказването от стар отнема от 18 до 254 дни.

Дори ако сте си казали: „Започвам от утре.“ и повтаряте тези думи всяка вечер, откакто е настъпила новата година, не е късно да пожънете успех. Думите са вашата подготовка. Хората, които успяват да реализират обещанията си, имат определена линия на поведение. Д-р Норкрос казва, че мозъкът е поведение. Всеки път, когато променим дълбоко вкоренен навик, настъпват дълготрайни промени в него.

Връзката между мозъчното здраве и навиците

Донякъде причината да успявате да се откажете от вреден навик или да осъществите положителна промяна е, че мозъкът ви е в добър тонус. „Способността да спазим обещанието е функция на мозъчното ни здраве, споделя невроученият д-р Майкъл Мерцених (Michael Merzenich). Много по-голяма е вероятността да следваме поставената цел, ако мозъкът ни е с добре съхранена и работеща изпълнителна функция, която упражнява контрол по време на планирането, аргументирането и вземането на решения.

Защо хората с нарушения в мозъчната дейност трудно придобиват навици?

Неприятното е, че ако мозъкът е в недобро здраве, той ще среща сериозни затруднения. В тази група попадат хората, които страдат от депресия, тревожност, биполярно разстройство, шизофрения, зависимост или обсесивно-компулсивно разстройство. Причината е, че при тях сивото вещество е в по-малко количество там, където се контролира изпълнителната функция на мозъка.

Добрата новина е, че всеки може да подобри умението си да се фокусира и да упражнява самоконтрол. Мерцених добавя: „Мозъкът е устроен така, че да се променя според това колко често се използва. Той притежава пластичност.“

Навигирайте невроните

Изследване върху животни разкрива, че начинът, по който се активират невроните в част на мозъка, наречена стриатум (смята се, че там се контролират волевите движения), се променя, когато те придобиват ново умение или навик. Първоначално невроните са активни през целия процес на извършване на дадена задача или дейност. Когато тя бъде усвоена и вече се изпълнява с лекота, дейността на невроните се съсредоточава в началото и края. Веднъж създадена, последователността от действия трудно се нарушава или прекъсва.

Първото, което можете да направите е да намалите, доколкото е възможно, „триенето“, или всичко онова, което е съпротивителна сила, (например да си подготвяте дрехите за тренировка от предната вечер) или да съвместявате новия навик с някой стар (да медитирате, докато си миете зъбите). Веднъж започнете ли, целта ви ще е да позволите на мозъка да продължи нататък.

Режим „автопилот“

Представете си нещата по следния начин. Сигурно ви се е случвало да нямате ток в дома си. Въпреки това обаче всеки път, когато влезете в друга стая, първото действие, което извършвате, е да натиснете ключа за осветлението. Базалните ганглии в мозъка са „виновни“ за подобни движения. Все едно сте в режим „автопилот“, който изпраща съобщения до останалата част на тялото ви какво точно да направите, без да се замисляте особено.

Или, казано другояче, вие се придвижвате от фаза „Имам поставена цел“ („Искам да отслабна, затова ще ходя редовно във фитнеса.“) към фаза „Изграждам си навик“ („Когато се събудя, обличам спортния екип и отивам в залата“). Точно в този момент се случва магията на превръщане на определено действие в рутина.

Начало на химична реакция

Норадреналин

Д-р Мерцених обяснява, че в мозъка има химична машина, която контролира колко нахъсани и подготвени се чувствате, а това също много помага при придобиването на нови навици. Когато ви се случи нещо неочаквано, се отделя невротрансмитер, наречен норадреналин.

Образно казано, той включва светлините и засилва активността на мозъка за определен период от време. Ако извършвате една и съща дейност всеки ден, със сигурност ще дойде момент, когато ще се чувствате по-уверени.

Допамин

Допаминът има сходен ефект. Когато сте обнадеждени и положително настроени, тялото ви отделя допамин в големи количества. Той подобрява настроението ви и задейства мозъчните центрове, отговарящи за ученето, което още повече ви мотивира. Това е причината, поради която допамин фастингът (избягването на всичко онова, което носи голяма наслада и съответно предизвиква отделянето на допамин в тялото – секс, вкусна храна и т.н.) се прилага от все повече хора, в опитите им да сложат край на вредните навици.

Източник:

psycom.net, mishayurchenko.me

 

Още по темата:
  • 10 начина за справяне със срама и саморазрушителните навици 10 начина за справяне със срама и саморазрушителните навици
  • 5 лоши навика, убиващи отношенията 5 лоши навика, убиващи отношенията
  • Изкореняване на лошия навик Изкореняване на лошия навик
  • Как да прекъснем лош навик Как да прекъснем лош навик
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СИЛАТА НА НАВИЦИТЕ - ЧАРЛС ДЮИГ - ХЕРМЕС
19.95лв.

СИЛАТА НА НАВИЦИТЕ - ЧАРЛС ДЮИГ - ХЕРМЕС

ЖЕНАТА, КОЯТО ТЪРСЕШЕ ЛЮБОВТА - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
14.95лв.

ЖЕНАТА, КОЯТО ТЪРСЕШЕ ЛЮБОВТА - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС

МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ ПОДРЕЖДАТ - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ, ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА
9.99лв.

МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ ПОДРЕЖДАТ - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ, ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА

МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ НА ДЕТСКА ГРАДИНА - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ, ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА
7.99лв.

МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ НА ДЕТСКА ГРАДИНА - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ, ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА

ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН КОЕНЗИМ Q10 УБИКВИНОН + D-ЛИМОНЕН капсули * 60
95.70лв.

ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН КОЕНЗИМ Q10 УБИКВИНОН + D-ЛИМОНЕН капсули * 60

Нов
МЕМОРИ ОПТИМАЙЗЪР - ПАМЕТ И ФОКУС капсули 388 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
143.60лв.

МЕМОРИ ОПТИМАЙЗЪР - ПАМЕТ И ФОКУС капсули 388 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Безплатна доставка за България!

Коментари към Как мозъчните процеси помагат да усвоите нов навик

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как мозъчните процеси помагат да усвоите нов навик
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:31
    Коментирайте "Как мозъчните процеси помагат да усвоите нов навик"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Възстановяване след сътресение на мозъка
  • Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите
  • Асоциативни корови зони
  • Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
  • На каква възраст лошите навици започват да влияят на здравето
  • Перила
  • Обикновен габър
  • КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Билковите таблетки МЕНТА ГЛОГ ВАЛЕРИАНА помагат ли при безсъние?

преди 2073 дни, 21 часа и 57 мин.

Бабите - помагат или пречат във възпитанието на внуците?

преди 2238 дни, 4 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 36 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 36 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 47 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 17 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival