Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Как да се справим с пристрастяването към телефона

Как да се справим с пристрастяването към телефона

от 05 юни 2017г., обновено на 26 ное 2020г.
Редактор: Ина Фенерова
Как да се справим с пристрастяването към телефона - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Интернет промени живота ни, правейки информацията по-лесно достъпна и създавайки възможност за общуване с хора от различни кътчета на света. Животът е много по-лесен, когато имаме неизчерпаем източник на информация, която в противен случай би трябвало да помним. Смартфонът винаги е в джоба ни, компютърът знае всичко, забавление можем да намерим във всеки миг, за да освободим ума си от натоварващото ежедневие и битовизми.

И все пак, въпреки всички хубави неща, които технологичният напредък внася в живота ни, немалко са и вредите, които нанася на хората, поставили машината (телефон, таблет, компютър и др.) в центъра на живота си. По последни данни повече от 75 процента от световното население използва мобилни телефони. Повече от 73 процента от хората в света изпитват тревожност и дискомфорт, ако забравят телефона си вкъщи, като 83 процента от жените изпадат в паника, а 63 процента от мъжете се чувстват силно притеснени. 20 процента от американците между 18 и 34-годишна възраст използват мобилния си телефон и по време на секс, 39 процента не се разделят с телефона си дори в тоалетната, а 12 процента – и под душа. 54 процента от запитаните в проучването признават, че проверяват телефона си и през нощта, а при 12 на сто телефонът предизвиква проблеми във връзката.

Виждате ли себе си в тази статистика? А готови ли сте да разрешите проблема си? В тази статия ще откриете успешни стратегии, които ще ви помогнат да преборите зависимостта си от телефона. 

Как да се справим с пристрастяването към телефона - съвети за самопомощ

Съсредоточете се в откриването на причините, които ви карат да вземете телефона си

Самотни ли сте или сте отегчени? Тъжни ли сте или ви е скучно? Ако се борите с проблеми като депресия, стрес или тревожност например, прекомерното използване на смартфон и интернет може да задълбочи проблемите ви. Заменете ги с по-здравословни и по-ефективни начини за управление на настроенията си - като практикуване на различни техники за релаксация.

Разберете разликата между реалното взаимодействие между хората и разговорите онлайн. Хората са социални същества. Ние не сме устроени да живеем в изолация или да разчитаме на технологията, за да общуваме. Социалните взаимодействия лице в лице, контактът с очите, езикът на тялото може да ви накара да се чувствате спокойни, разбрани и в безопасност.

Онлайн комуникацията е лишена от ценността на невербалните знаци и точно по тази причина тя няма положителен ефект върху емоционалното ви благополучие. Освен това, онлайн приятелите не могат да ви прегърнат, когато ви е тъжно, нито да ви посетят, когато сте болни, нито да празнуват с вас щастлив повод.

Изградете умения за справяне

Може би онлайн комуникирането в социалните мрежи е вашият начин да се справите със стреса или гнева. Или може би ви е трудно да създавате реални връзки с хората. Изграждането на умения в тези области ще ви помогне да овладеете стреса и напрежението във всекидневния живот, без да разчитате на вашия смартфон.

Идентифицирайте всички основни проблеми, заради които сте развили зависимост към смартфона си

Имали ли сте проблеми с алкохола или наркотиците в миналото? Чувствате ли се вцепенени, или под напрежение, когато сте заобиколени от много хора? Самотни ли сте?

Справяне със самотата и срамежливостта

Поставете си за цел да създавате приятелства и да поддържате социални контакти, дори ако сте срамежливи и стеснителни. Ако се страхувате, че няма да успеете да се справите сами, потърсете помощта на опитен терапевт.

Укрепване на връзките със семейството и приятелите

Колкото е възможно по-често през седмицата отделяйте време за реална комуникация с приятели и семейство. Ако сте срамежливи, има начини да преодолеете социалната си тревожност и да създадете трайни приятелства, без да разчитате на социалните медии.

За да намерите хора със сходни интереси, задълбочете връзките си с колеги по време на работа, посещавайте различни организирани занимания или се включете като доброволец за благородна кауза. Това ще ви предостави възможности да общувате с хора, които споделят вашите интереси, и ще улесни естественото създаване на приятелства, което ще подобри живота ви и ще укрепи здравето ви.

Поставете си постижими цели

Например може да планирате използването на смартфон в определени часове от денонощието или да се възнаграждавате с него, след като сте приключили с определени задачи и ангажименти.

Изключвайте телефона си в определени часове от деня

Изключвайте телефона си по време на шофиране, срещи, вечеря или когато играете с децата си. Не вземайте телефона си с вас в банята. Не поставяйте телефона или таблета си до леглото. Вместо да четете книги на телефона или таблета си през нощта, вземете истинска книга. Не само ще спите по-добре, но проучванията показват, че ще помните повече от това, което сте прочели.

Заменете използването на смартфона с по-здравословни дейности. Ако сте отегчени и самотни, устояването на желанието да се поровите в телефона си може да бъде много трудно. Направете си план за запълване на свободното време, който може да включва занимания като медитация, четене на книга или реални разговори с приятели.

Премахнете приложенията за социални медии от телефона си, за да можете да ги проверявате само от компютъра си

Припомняйте си по-често, че това, което виждате в профилите на своите познати, рядко е точно отражение на тяхната действителност - хората преувеличават положителните аспекти на живота си в опит да разсеят съмненията и разочарованията, които всички ние изпитваме. Прекарването на по-малко време в сравнение с другите ще се отрази благотворно на настроението и самочувствието ви.

Ограничете проверките

Ако непрекъснато проверявате телефона си, опитайте да се ограничите, намалявайки проверките – в началото веднъж на всеки 15 минути, след това веднъж на всеки 30 минути, на всеки на час и т.н. Ако имате нужда от помощ, инсталирайте си приложения, които да ви помогнат на ограничите достъпа си.

Лечение на зависимостта към смартфоните и интернет 

Когнитивно-поведенческата терапия предоставя полезни възможности за справяне със зависимостта към телефона и интернет, но също така и за преодоляване на неприятни състояния като депресия, тревожност, стрес, които може би са в основата на зависимостта ви към телефона.

Семейно консултиране - ако прекомерната употреба на телефон и интернет подкопава взаимоотношенията ви с партньора, семейната терапия може да ви помогне да изгладите проблемите във връзката си и да се свържете с любимия си отново.

Прочетете още:

  • Зависимост към телефон и интернет: разберете дали и вие сте пристрастени
Източник:

psychguides.com, helpguide.org
Снимка: unsplash.com



Още по темата:
  • Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
  • Давайки на детето си смартфон, вие „все едно му давате наркотик“ Давайки на детето си смартфон, вие „все едно му давате наркотик“
  • Смартфон игнориране – новият начин да убиеш връзката си Смартфон игнориране – новият начин да убиеш връзката си
  • Грандомания и рисковете, които крие тя Грандомания и рисковете, които крие тя
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЕЛЕКТРОНЕН СМАРТ ТЕРМОМЕТЪР TUCKY
139.00лв.

ЕЛЕКТРОНЕН СМАРТ ТЕРМОМЕТЪР TUCKY

Безплатна доставка за България!
ЛАЙКА ФИЛТЪР ХИДРОСМАРТ * 1
39.90лв.

ЛАЙКА ФИЛТЪР ХИДРОСМАРТ * 1

МЕТАЛНА СМАРТ БУТИЛКА EQUA ТЪМНО СИВО 680 мл
161.40лв.

МЕТАЛНА СМАРТ БУТИЛКА EQUA ТЪМНО СИВО 680 мл

Безплатна доставка за България!
МЕТАЛНА СМАРТ БУТИЛКА EQUA СНЕЖНО БЯЛО 680 мл
161.40лв.

МЕТАЛНА СМАРТ БУТИЛКА EQUA СНЕЖНО БЯЛО 680 мл

Безплатна доставка за България!
ДЪНЛОП СПОРТНА ЛЕНТА ЗА РЪКА ЗА СМАРТФОН DNP0001
5.80лв.

ДЪНЛОП СПОРТНА ЛЕНТА ЗА РЪКА ЗА СМАРТФОН DNP0001

РАЗКЛОНИТЕЛ ЗА ЗАПАЛКА ЗА АВТОМОБИЛ
5.20лв.

РАЗКЛОНИТЕЛ ЗА ЗАПАЛКА ЗА АВТОМОБИЛ

Коментари към Как да се справим с пристрастяването към телефона

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да се справим с пристрастяването към телефона
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 12:39
    Коментирайте "Как да се справим с пристрастяването към телефона"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Алкохолизъм
  • Лекарства срещу затлъстяване като Ozempic помагат и при алкохолна зависимост
  • Лечение с циталопрам
  • Клонидин
  • Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
  • Лечение на наркотична зависимост с ибогаин
  • Сексуална зависимост - причини и симптоми
  • Лечение на никотинова зависимост
  • Транстеоретичен модел за преодоляване на зависимост – същност и етапи
  • Зависимост – видове, причини и лечение
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо мобилните оператори не изпозлват телефона за връзка?

преди 2886 дни, 1 час и 21 мин.

Проблем с телефона - търся добър сервиз в София

преди 3092 дни, 11 часа и 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 43 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 15 часа и 44 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 15 часа и 55 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 16 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival