Как да се справим с пристрастяването към телефона
Интернет промени живота ни, правейки информацията по-лесно достъпна и създавайки възможност за общуване с хора от различни кътчета на света. Животът е много по-лесен, когато имаме неизчерпаем източник на информация, която в противен случай би трябвало да помним. Смартфонът винаги е в джоба ни, компютърът знае всичко, забавление можем да намерим във всеки миг, за да освободим ума си от натоварващото ежедневие и битовизми.
И все пак, въпреки всички хубави неща, които технологичният напредък внася в живота ни, немалко са и вредите, които нанася на хората, поставили машината (телефон, таблет, компютър и др.) в центъра на живота си. По последни данни повече от 75 процента от световното население използва мобилни телефони. Повече от 73 процента от хората в света изпитват тревожност и дискомфорт, ако забравят телефона си вкъщи, като 83 процента от жените изпадат в паника, а 63 процента от мъжете се чувстват силно притеснени. 20 процента от американците между 18 и 34-годишна възраст използват мобилния си телефон и по време на секс, 39 процента не се разделят с телефона си дори в тоалетната, а 12 процента – и под душа. 54 процента от запитаните в проучването признават, че проверяват телефона си и през нощта, а при 12 на сто телефонът предизвиква проблеми във връзката.
Виждате ли себе си в тази статистика? А готови ли сте да разрешите проблема си? В тази статия ще откриете успешни стратегии, които ще ви помогнат да преборите зависимостта си от телефона.
Как да се справим с пристрастяването към телефона - съвети за самопомощ
Съсредоточете се в откриването на причините, които ви карат да вземете телефона си
Самотни ли сте или сте отегчени? Тъжни ли сте или ви е скучно? Ако се борите с проблеми като депресия, стрес или тревожност например, прекомерното използване на смартфон и интернет може да задълбочи проблемите ви. Заменете ги с по-здравословни и по-ефективни начини за управление на настроенията си - като практикуване на различни техники за релаксация.
Разберете разликата между реалното взаимодействие между хората и разговорите онлайн. Хората са социални същества. Ние не сме устроени да живеем в изолация или да разчитаме на технологията, за да общуваме. Социалните взаимодействия лице в лице, контактът с очите, езикът на тялото може да ви накара да се чувствате спокойни, разбрани и в безопасност. |
Онлайн комуникацията е лишена от ценността на невербалните знаци и точно по тази причина тя няма положителен ефект върху емоционалното ви благополучие. Освен това, онлайн приятелите не могат да ви прегърнат, когато ви е тъжно, нито да ви посетят, когато сте болни, нито да празнуват с вас щастлив повод.
Изградете умения за справяне
Може би онлайн комуникирането в социалните мрежи е вашият начин да се справите със стреса или гнева. Или може би ви е трудно да създавате реални връзки с хората. Изграждането на умения в тези области ще ви помогне да овладеете стреса и напрежението във всекидневния живот, без да разчитате на вашия смартфон.
Идентифицирайте всички основни проблеми, заради които сте развили зависимост към смартфона си
Имали ли сте проблеми с алкохола или наркотиците в миналото? Чувствате ли се вцепенени, или под напрежение, когато сте заобиколени от много хора? Самотни ли сте?
Справяне със самотата и срамежливостта
Поставете си за цел да създавате приятелства и да поддържате социални контакти, дори ако сте срамежливи и стеснителни. Ако се страхувате, че няма да успеете да се справите сами, потърсете помощта на опитен терапевт.
Укрепване на връзките със семейството и приятелите
Колкото е възможно по-често през седмицата отделяйте време за реална комуникация с приятели и семейство. Ако сте срамежливи, има начини да преодолеете социалната си тревожност и да създадете трайни приятелства, без да разчитате на социалните медии.
За да намерите хора със сходни интереси, задълбочете връзките си с колеги по време на работа, посещавайте различни организирани занимания или се включете като доброволец за благородна кауза. Това ще ви предостави възможности да общувате с хора, които споделят вашите интереси, и ще улесни естественото създаване на приятелства, което ще подобри живота ви и ще укрепи здравето ви.
Поставете си постижими цели
Например може да планирате използването на смартфон в определени часове от денонощието или да се възнаграждавате с него, след като сте приключили с определени задачи и ангажименти.
Изключвайте телефона си в определени часове от деня
Изключвайте телефона си по време на шофиране, срещи, вечеря или когато играете с децата си. Не вземайте телефона си с вас в банята. Не поставяйте телефона или таблета си до леглото. Вместо да четете книги на телефона или таблета си през нощта, вземете истинска книга. Не само ще спите по-добре, но проучванията показват, че ще помните повече от това, което сте прочели.
Заменете използването на смартфона с по-здравословни дейности. Ако сте отегчени и самотни, устояването на желанието да се поровите в телефона си може да бъде много трудно. Направете си план за запълване на свободното време, който може да включва занимания като медитация, четене на книга или реални разговори с приятели.
Премахнете приложенията за социални медии от телефона си, за да можете да ги проверявате само от компютъра си
Припомняйте си по-често, че това, което виждате в профилите на своите познати, рядко е точно отражение на тяхната действителност - хората преувеличават положителните аспекти на живота си в опит да разсеят съмненията и разочарованията, които всички ние изпитваме. Прекарването на по-малко време в сравнение с другите ще се отрази благотворно на настроението и самочувствието ви.
Ограничете проверките
Ако непрекъснато проверявате телефона си, опитайте да се ограничите, намалявайки проверките – в началото веднъж на всеки 15 минути, след това веднъж на всеки 30 минути, на всеки на час и т.н. Ако имате нужда от помощ, инсталирайте си приложения, които да ви помогнат на ограничите достъпа си.
Лечение на зависимостта към смартфоните и интернет
Когнитивно-поведенческата терапия предоставя полезни възможности за справяне със зависимостта към телефона и интернет, но също така и за преодоляване на неприятни състояния като депресия, тревожност, стрес, които може би са в основата на зависимостта ви към телефона.
Семейно консултиране - ако прекомерната употреба на телефон и интернет подкопава взаимоотношенията ви с партньора, семейната терапия може да ви помогне да изгладите проблемите във връзката си и да се свържете с любимия си отново.
Прочетете още:
psychguides.com, helpguide.org
Снимка: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛАЙКА ФИЛТЪР ХИДРОСМАРТ * 1
МЕТАЛНА СМАРТ БУТИЛКА EQUA ТЪМНО СИВО 680 мл
Безплатна доставка за България!МЕТАЛНА СМАРТ БУТИЛКА EQUA СНЕЖНО БЯЛО 680 мл
Безплатна доставка за България!РИЪР ДЕТСКА НОЩНА ЛАМПА MY MAGIC SMART LIGHT 52470
Безплатна доставка за България!ДЪНЛОП СПОРТНА ЛЕНТА ЗА РЪКА ЗА СМАРТФОН DNP0001
МОТОРОЛА БЕБЕФОН С КАМЕРА VM85 CONNECT
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Алкохолизъм
- Лечение с циталопрам
- Клонидин
- Зависимост – видове, причини и лечение
- Лечение на никотинова зависимост
- Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
- Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние
- Лечение на наркотична зависимост с ибогаин
- Сексуална зависимост - причини и симптоми
- Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
Коментари към Как да се справим с пристрастяването към телефона