Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Дромомания – патологична зависимост към пътувания

Дромомания – патологична зависимост към пътувания

от 22 ное 2022г., обновено на 23 ное 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Дромомания – патологична зависимост към пътувания - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Чували ли сте за дромомания? Не става въпрос за измислена дума, а за напълно реална психиатрична диагноза от миналото. Един от най-силно изразените й симптоми е неутолимото желание за пътешествия. Другото име на заболяването е импулсивно скитничество. Казано накратко, човекът, който страда от дромомания, е силно пристрастен към пътувания.

Тук е важно да се отбележи, че диагнозата не е включена в Диагностичния и статистически наръчник DSM-5. Тя е била популярна в миналото. Това означава, че днес нито един психолог или психиатър днес не би ви диагностицирал с дромомания, което обаче не обезсмисля съществуването на термина.

Поведенчески разстройства

Твърдението, че човек може да се пристрасти към определен тип поведение, лежи в основата на съвременния Диагностичен и статистически наръчник DSM-5. Най-често срещаните форми на зависимост са тези към наркотични вещества и хазартни игри.

Дори без да присъства като диагноза, зависимостта към пътувания остава сериозен проблем, тъй като страдащият изпитва постоянна нужда, която в случай че не бъде удовлетворена, нарушава нормалния ритъм на ежедневието му.

Така както повечето разстройства, описани в Наръчника, и дромоманията е особено опасна за самия индивид. Тя вреди на отношенията му с околните и на професионалния му живот.

географска карта с кабърчета

Как би изглеждал животът с дромомания

Да предположим, че Бил е човек, който страда от най-тежката форма на дромомания. Бил обича да пътува. Наистина обича. С времето той забелязва, че, когато не пътува, е нещастен. Всичко си идва на мястото отново, когато поеме на път. Мъжът остава без някои от приятелите си и е пред развод със съпругата си. Причината е една и съща: Бил е прекалено ангажиран с това да удовлетвори желанието си за пътуване. Той не отделя необходимото време за близките си хора и не търси решения на проблемите с тях. Наскоро е уволнен от работа, защото отсъства твърде често, отново заради своята страст.

Освен това той не успява да се съсредоточи на работното си място, тъй като, вместо да изпълнява задълженията си, сърфира в интернет и търси нови идеи за странстване. Бил е натрупал дългове, за да покрие разходи, свързани с пътувания, които не е можел да си позволи, но и не е искал да отлага във времето. Мъжът е толкова обсебен от идеята да пътува, че е готов да занемари личната си хигиена. Времето за ежедневен душ и грижа за себе си прекарва в проучване на нови дестинации. Дали има проблем? Има, със сигурност, и той е резултат от неутолимата му жажда да пътува.

Припознахте ли се, докато четете историята на Бил? Разбира се, неговият случай е тежък, но е възможно някои аспекти от живота му да ви изглеждат познати. Когато пътуването се превърне от здравословно занимание в проблем, който нарушава качеството на живот, то нещо трябва да се промени.

Как да се справите със зависимостта към пътувания (дромомания)?

Какво можете да направите, ако страдате от дромомания? За щастие, състоянието може да бъде овладяно, ако подходите сериозно и бъдете последователни.

Подкрепа от приятел

Първата стъпка е да споделите проблема си с приятел или любим човек. Изслушайте го какво ще ви каже и как той възприема поведението ви. Често отстрани е много по-лесно да се направи обективна оценка на ситуацията. Всеки човек има своите „слепи петна“, които или не вижда, или не желае да види.

Консултация с психолог

Бихте могли да се консултирате с психолог, който ще ви изтъкне възможните причини за обсесивното ви поведение. Терапията ще ви помогне да въведете някои промени в живота си, така че да ограничите негативните последствия от дромоманията.

Жена със синя риза и бяла тениска, която пише с химикал

Намалете броя пътувания и отделяйте време за любимите си хора

Не всеки човек, който пътува много често, се нуждае от професионална помощ. Ако страдате от силно желание за пътешествия, но животът ви все пак следва обичайния си ход, можете просто да намалите броя на пътуванията, да изберете по-евтини варианти и да се постараете да отделяте повече време за близките си и за работата. Използвайте техника за разрешаване на проблеми, за да изключите нездравословните елементи от поведението си.

Намерете алтернатива

Според експертите понякога желанието за пътувания се дължи на нежеланието да се справим с причинителите на стрес. При вас така ли е? Ако смятате, че за вас пътуванията са техника за избягване, можете да ги заместите с други дейности – физически упражнения или дихателни техники. С тяхна помощ ще понижите нивото на стрес.

Създайте блог

Ефективен начин да потиснете пристъпите на дромомания е като четете тематични статии. Бихте могли да си направите блог, в който да описвате пътешествията си, или просто да си водите дневник. Писането е с доказан терапевтичен ефект. Има и други дейности, свързани с пътуване, които могат да утолят желанието ви, като например маркирането на посетените места върху карта на света.

Ако обичате да пишете, вероятно ще ви допадне идеята да разкажете своите лични преживявания и трудностите, през които сте преминали заради зависимостта ви към пътуванията. Бъдете сигурни, че вашият опит ще е от полза на много хора, които не са се справили с проблема.

Най-важно остава обаче да признаете, че имате проблем. Това е отправната точка, от която започва всяка промяна. Погледнете живота си отстрани, възможно най-безпристрастно – колко често пътуване, защо го правите и какви са плюсовете и минусите от тази ваша страст. 

Източник:

Can You Be Addicted to Travel?: psychologyoftravel.com/can-you-be-addicted-to-travel

Още по темата:
  • Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
  • Идентифициране на най-честите поведенчески зависимости Идентифициране на най-честите поведенчески зависимости
  • Навиците не са пристрастяване, но могат да доведат до такова Навиците не са пристрастяване, но могат да доведат до такова
  • 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС
12.95лв.

ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ЗАВИСИМОСТИ 50 мл
16.10лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ЗАВИСИМОСТИ 50 мл

Коментари към Дромомания – патологична зависимост към пътувания

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дромомания – патологична зависимост към пътувания
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 18:22
    Коментирайте "Дромомания – патологична зависимост към пътувания"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Алкохолизъм
  • Лекарства срещу затлъстяване като Ozempic помагат и при алкохолна зависимост
  • Лечение с циталопрам
  • Клонидин
  • Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
  • Лечение на наркотична зависимост с ибогаин
  • Транстеоретичен модел за преодоляване на зависимост – същност и етапи
  • Сексуална зависимост - причини и симптоми
  • Лечение на никотинова зависимост
  • Лечение с метадон
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Общото между прическата и характера ни, дали има зависимост?

преди 3898 дни, 21 часа и 48 мин.

Пристрастяване към игра – как да помогна на детето си?

преди 3997 дни, 6 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 часа и 27 мин.

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 21 часа и 27 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 21 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 21 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости

Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости

от 02 апр 2025г. Прочети повече
Превенция на зависимостите Превенция на зависимостите

Превенция на зависимостите

от 27 фев 2025г. Прочети повече
Алкохолизъм Алкохолизъм

Алкохолизъм

от 24 окт 2024г. Прочети повече
Лечение с алпразолам Лечение с алпразолам

Лечение с алпразолам

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ЖИЛЕТ ВЕНУС САМОБР.МАЯМИ 3 НОЖ. * 4

ЕКОМЕДИКА СИРОП ОТ АРОНИЯ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival