Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Защо зависимите вземат лоши решения

Защо зависимите вземат лоши решения

от 29 яну 2019г., обновено на 10 юни 2021г.
Редактор: Ина Фенерова
Защо зависимите вземат лоши решения - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Основното предизвикателство, пред което ни изправя пристрастяванетото, е да се разбере как и защо зависимите са толкова нечувствителни към бъдещите последици от употребата на наркотици. Когато се сблъскат с избор, който носи незабавно удоволствие, дори и при риск от бъдещи негативни резултати, зависимите изглеждат безразлични към последствията от своите действия.

Още по-голямо предизвикателство е разбирането защо този избор се прави многократно въпреки негативните последици. Разбирането на това какво мотивира тези решения е важна част от превенцията и лечението на пристрастяването.

Един от начините да се постигне по-голямо разбиране на този проблем е да се разгледат процесите, включени в двойствения модел за вземане на решения (Kahneman, 2011). Рамката на двойственото решение предполага, че изборът отразява взаимодействието на две отделни системи за вземане на решения, които са в конфликт помежду си: насочена към целта (делиберативна система) и автоматична (система, базирана на навика). Тези две системи също се наричат контролирана (Система 2) и импулсивна (Система 1), или съзнателна (базирана на планиране) и несъзнавана (базирана на навика).

Компромисът между скоростта и точността е универсален аспект на индивидуалното вземане на решения. Съвещателната система е съзнателна (аналитична) и сравнително бавна. Импулсивната система е сравнително лесна и спонтанна. Изборът, който благоприятства непосредственото възнаграждение, е свързан с навика или импулсивната система. За разлика от това, изборът в полза на дългосрочните последици се свързва с делиберативната система.

За да се постигне рационално вземане на решения, двете системи трябва да работят добре заедно — само така ще допринесат за постигането на целите на човека. Отразяващата система упражнява контрол върху импулсивната система, за да потисне желанията. Типичната аналогия е тази на кон и ездач: конят има „собствено мнение” и понякога иска да направи нещата по свой собствен начин. Предизвикателството е да се признаят случаите, в които двете системи са във война, като „искам да ходя по-често във фитнеса, но не го правя“.

Моделът на двойственото решение разглежда зависимостта като последица от нарушения баланс в полза на импулсивната система (Volkow and Baler, 2013). Пристрастяването възниква, когато импулсивната система печели конкуренцията срещу делиберативната система за поведенчески контрол. Способността да се възпрепятства импулсивното поведение е основен фактор за уязвимостта на индивида към пристрастяването (Heyman, 2009). С други думи, един наркозависим няма „здрав ум“.

Този дисбаланс може да се задейства и при многократно потребление на лекарства и повишаване на чувствителността към стимулиращи вещества (Rangel et al., 2008). Например употребата на канабис, особено в ранна юношеска възраст, се свързва с развитието на психоза (Chadwick, et al., 2013). Пристрастеният се затваря в импулсивен начин на вземане на решение; преоценка на непосредствената стойност на свързаните с наркотиците стимули и подценяване на дългосрочните последствия.

При лицата, за които употребата на наркотици се развива в зависимост, тя става принудителна (фокусирането е само в една точка), което показва пристрастие при вземането на решения. Компулсивното поведение е силно зависимо в смисъл, че редовно се задейства от определени ситуации, места или хора, свързани с вида на въпросното поведение. Рецидивите често се предизвикват от фактори, свързани с околната среда (напр. наблюдение на други, които пият алкохол).

Натрапчивото използване на веществото идва за сметка на други награди, като прекарване на време с приятели или семейство. Предполага се, че това желание е толкова силно, че никакви други мотиви не могат реално да се конкурират с него. Затова предизвикателството за зависимите е да изградят живота си около нещо по-смислено от безкрайното самоугаждане.

В обобщение, пристрастяването възниква, когато автоматичната система печели конкуренцията срещу съвещателната система за поведенчески контрол. И двете системи са важни за формирането на решения, а добрият избор изглежда по-вероятно да се появи, когато двете системи работят съвместно.

По този начин възстановяването от зависимостта включва възстановяване на баланса между импулса и самоконтрола. В крайна сметка трябва да има връзка между тези две системи, за да се контролира импулсивната система за лечение на пристрастяващото поведение.

Например лечението на алкохолизма е нещо повече от спиране на употребата на алкохол, необходимо е да се обърне внимание на това с какво алкохолът привлича толкова силно. Той притъпява болката и позволява на човек да мисли, че се справя добре. По същия начин преяждането (с храна с високо съдържание на захар и мазнини) се използва за справяне със страха, съмненията и несигурността.

За да се проведе успешно лечение на зависимост, е необходимо да се сложи край на конфликта между двете системи. Без хармония между тях не можем да бъдем цялостни. Само когато осъзнаваме по-добре нашите несъзнателни желания, ние можем да живеем свободно, а не като жертви.

Източник:

psychologytoday.com

Още по темата:
  • Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
  • Идентифициране на най-честите поведенчески зависимости Идентифициране на най-честите поведенчески зависимости
  • Навиците не са пристрастяване, но могат да доведат до такова Навиците не са пристрастяване, но могат да доведат до такова
  • 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС
12.95лв.

ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ЗАВИСИМОСТИ 50 мл
16.10лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ЗАВИСИМОСТИ 50 мл

Коментари към Защо зависимите вземат лоши решения

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо зависимите вземат лоши решения
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 22:15
    Коментирайте "Защо зависимите вземат лоши решения"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Алкохолизъм
  • Лекарства срещу затлъстяване като Ozempic помагат и при алкохолна зависимост
  • Лечение с циталопрам
  • Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
  • Клонидин
  • Лечение на наркотична зависимост с ибогаин
  • Зависимост – видове, причини и лечение
  • Лечение на никотинова зависимост
  • Сексуална зависимост - причини и симптоми
  • Лечение с метадон
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Общото между прическата и характера ни, дали има зависимост?

преди 3902 дни, 1 час и 41 мин.

Пристрастяване към игра – как да помогна на детето си?

преди 4000 дни, 10 часа и 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 10 часа и 19 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 1 час и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 1 час и 31 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 1 час и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости

Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости

от 02 апр 2025г. Прочети повече
Превенция на зависимостите Превенция на зависимостите

Превенция на зависимостите

от 27 фев 2025г. Прочети повече
Алкохолизъм Алкохолизъм

Алкохолизъм

от 24 окт 2024г. Прочети повече
Лечение с алпразолам Лечение с алпразолам

Лечение с алпразолам

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival