Игнориране на околните заради телефона (фабинг) – причини и последици
Срещаме се с приятели, но те прекарват повече време на телефона, отколкото да си говорят с нас. А често ние самите сме в ролята на игнориращи. Този феномен е известен като „phubbing“ (phone snubbing) и не се среща никак рядко, за съжаление. Под „phubbing“ се има предвид практиката да се скролва в интернет през телефона, дори когато имаме компания. Случва се навсякъде – по време на работна среща, на събиране с приятели, на семейна вечеря, докато слушаме лекция или в леглото вечер.
Австралийски екип решава да проведе изследване върху 385 души, като ги пита колко често поглеждат към телефона си, когато имат среща с приятел на живо. Отговорите включват никога, рядко, понякога, често и почти през цялото време.
Склонни сме да игнорираме по-често семейството, отколкото колегите
Колегите на доц. Йеслам ал-Сагаф от университета „Charles Sturt“ в Австралия разкриват, че 62% от анкетираните ровят в телефоните си, докато разговарят с друг човек.
Полът и местоживеенето не играят роля, но възрастта се оказва важен фактор, тъй като младите по-често пренебрегват обкръжението си, за да разгледат снимки или съдържание в интернет. Също така много по-често игнорираме присъствието на партньора, родителите или децата, отколкото на колега или клиент, което означава, че повечето от нас спазват професионална етика, когато общуват на работното си място.
Обичаме да се ровим в телефона, когато сме в леглото
Някои ситуации ни предразполагат към phubbing повече от други. Предпочитаните места са метрото на път за работа, заведението, в което обядваме с колегите, леглото или когато сме с приятели. Малко по-рядко го правим, когато сме в официална среща, на семейна вечеря или на лекции.
Не скуката е основна причина за фабинг
Учените от Австралия молят доброволците да попълнят Скалата за склонност към бързо отегчение (Boredom Proneness Scale), за да проверят дали съществува връзка между скуката и желанието за използване на телефона. Някои от осемте твърдения включват: „Трудно намирам начин да се забавлявам сам“ и „Голяма част от нещата, които правя, са повторяеми и монотонни“.
Резултатите показват, че скуката играе известна роля, но тя е твърде незначителна. От значение са други фактори като страхът от това да не изпуснат нещо важно, докато разговарят с приятелите си (FOMO), липсата на самоконтрол и пристрастяването към интернет.
Ефектът от разглеждането на телефона, игнорирайки околните, зависи от ситуацията
За учените все още е трудно да определят доколко подобно поведение трябва да се счита за лошо или приемливо, тъй като явлението е сравнително ново.
Според една от теориите игнорираният човек реагира остро или пък не, в зависимост от близостта му с този, който е заровил поглед в мобилното си устройство. Също така, когато се случва в приятелска компания, действието не се критикува толкова, колкото, ако се случи пред очите на мениджър по време на служебна среща.
За съжаление, резултатите показват, че най-ощетени са близките ни хора. Пренебрегването на интимния партньор, за да разглеждаме нещо интересно за нас в интернет, може да го накара да се чувства маловажен и да се отрази негативно на удовлетвореността му от връзката. Ако забравим, че около нас са децата ни, особено, ако са в крехка възраст, може да ги накара да вярват, че не са обичани, което несъмнено оказва влияние върху развитието им.
Колкото по-близки чувстваме околните, толкова по-лесно ги игнорираме, изкушени от телефоните си. |
Особености на феномена phubbing
Друг екип от университета в Джорджия разкрива причините, които карат някои от нас по-трудно да се въздържат да гледат в телефоните си, докато са в компанията на свои приятели или роднини.
1. Депресия
Депресираните, невротичните и страдащите от социална тревожност хора предпочитат да общуват онлайн. Срещите на живо ги напрягат и затова често в подобни ситуации прибягват до смартфоните си. Тяхното поведение може да се определи като компулсивно.
2. Сговорчивост и сърдечност
В другата крайност са тези, които умеят да си сътрудничат с околните, вежливи са и се държат сърдечно. Те нямат нужда от компанията на мобилното си устройство и от ровене в интернет, защото са способни да поддържат хармония с останалите и да избягват конфликтите. Те осъзнават, че игнорирането на събеседника е неуважително и грубо.
3. Phubbing се наблюдава най-често в групи
Когато сме в компания, е много по-вероятно поне един човек да зарови поглед в смартфона си и да забрави за околните. Обикновено той смята, че никой няма да го забележи, именно защото има и други хора. Това може да се случи и в офиса, когато колега говори, а другите пишат от телефоните си, смятайки, че никой няма да обърне внимание.
4. Честото ровене в телефона разрушава приятелства
Според по-стари проучвания навикът да скролваме в интернет повече, отколкото да разговаряме с приятелите си, когато сме заедно, води до отдалечаване, а в един момент дори до скъсване на всякакви взаимоотношения. Често хората прибягват до подобно поведение, за да сложат край на незадоволителната си връзка с някого.
Обърнете телефона с екрана надолу
С помощта на този трик лесно можем да избягаме от изкушението да проверяваме какво се случва в социалните мрежи, докато сме с приятели. Още по-добре би било да му изключим звука или да го оставим настрани. Така ще засвидетелстваме своето желание да участваме в разговора, без да се разсейваме. А може би ще спасим едно приятелство.
- 5 Facts about Fphubbing: https://www.psychologytoday.com/us/blog/valley-girl-brain/202111/5-facts-about-fphubbing
- Phubbing (phone snubbing) happens more in the bedroom than when socialising with friends: https://theconversation.com/phubbing-phone-snubbing-happens-more-in-the-bedroom-than-when-socialising-with-friends
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Комуникация
- Зависимост – видове, причини и лечение
- Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
- Сексуална зависимост - причини и симптоми
- 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост
- Пристрастяване към кофеин – ефекти, интоксикация и абстиненция
- Д-р Габор Мате: Истинският въпрос не е защо си зависим, а защо те боли – част 1
- Дромомания – патологична зависимост към пътувания
- Човек може да се пристрасти към музиката както към наркотиците и алкохола
- Признаци и симптоми на пристрастяване
- Идентифициране на най-честите поведенчески зависимости
Коментари към Игнориране на околните заради телефона (фабинг) – причини и последици