Защо повечето хора не обичат да гледат свои снимки

Някога замисляли ли сте се защо човекът, който ви гледа от снимките, изглежда толкова странен и непознат, макар този човек да сте вие самите? Тази загадка има своето обяснение, но преди да ви кажем кое е то, нека първо да ви успокоим, че това забавно ваше подобие от снимката е много по-привлекателно, отколкото ви се струва. Обяснението на странното явление се крие на пръв поглед в огледалата... Но само на пръв поглед... |
Според фотографа Дейвид Дънкан начинът, по който се възприемаме, зависи от картата, която използваме, когато се виждаме – това е една уникална камера, тоест никой друг не ни вижда така, както ние се виждаме в огледалото в банята - на една ръка разстояние. Ние сме единствените в света, които виждаме тази гледка, и всеки път, когато някой ни снима, тази гледка не съвпада с нашите представи. По тази причина усещаме тежко чувство на отричане, когато видим снимка на самите себе си – да, тя може да си е съвсем наред, но определено не е това, което очакваме.
Тази теория е тествана през 1977 година в рамките на изследването „Reversed Facial Images and the Mere-Exposure Hypothesis“. Неговите автори - психолозите Маршал Дермър, Тиодор Х. Мита и Джефри Найт, откриват, че хората имат предпочитания към лицевите снимки, защото те съответстват много повече на огледалното им изображение, отколкото действителното.
По време на изследването е проучено още едно интригуващо явление: защо хората смятат, че тяхното огледално изображение е много по-привлекателно? Отговорът е свързан с психологически феномен, при който човек развива привързаност към нещата, само и единствено защото е запознат с тях. За този феномен за първи път се заговаря през 60-те години на миналия век от психолога Робърт Зайонк*. Той открива интересното явление сред най-разнообразни по вид стимули като звуци, думи, рисунки и сред множество култури.
Ето затова, ако някой ви каже, че не харесвате снимките си, защото сте свикнали с огледалния си образ, имайте предвид, че всъщност става въпрос за точно този психологически феномен. Дори нещо повече, ако си направим снимка, която прилича на нашия огледален образ, ще изглеждаме странно за останалите хора.
Какъв е изводът? Изобщо не се притеснявайте от снимките си, вие може да не се харесвате, но за останалите хора изглеждате страхотно!
*Робърт Зайонк e американски социален психолог, роден в Полша. Голяма част от работата му е свързана с проучване на връзката между чувство и мисъл, която според него е пресечена точка между емоцията и когницията. През 1968 г. той провежда важен експеримент, благодарение на който открива "ефекта на честата експонация" (повтаряща се експонация /излагане, експониране/ на даден стимул създава усещане за познатост). Счита се, че това е най-известният принос на Зайонк към социалната психология. Същият ефект е документиран и преди него - през 1910 година, от Едуард Титченър. Той описва чувството за интимност, което изпитва човек, когато е в присъствието на нещо познато. Идеята на Титченър обаче е отхвърлена и потъва в забвение. Интересът на Зайонк към ефекта е предизвикан от статия във вестник, описваща интригуващ експеримент, проведен през 1967 г. в университета на Орегон. Тайнствен студент посещава лекциите с черна торба на главата в продължение на два месеца, преподавателят му знае самоличността му и наблюдава реакциите на състудентите му, които първоначално се отнасят с вражбеност, но постепенно се сприятеляват със "странния" младеж. |
gizmodo.com
Снимка: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФИЛИПОПОЛ (ЛУКСОЗЕН АЛБУМ) - БЪЛГАРСКИ ЕЗИК - ЕЛЕНА КЕСЯКОВА, ДИМИТЪР РАЙЧЕВ - ХЕРМЕС
ФИЛИПОПОЛ (ФИЛИПОПОЛЪ ЛУКСОЗНО ИЗДАНИЕ НА РУСКИ ЕЗИК) - ЕЛЕНА КЕСЯКОВА, ДИМИТЪР РАЙЧЕВ - ХЕРМЕС
МОЕТО БЕБЕ (РОЗОВ АЛБУМ И ДНЕВНИК) - ХЕРМЕС
МОЕТО БЕБЕ (СИН АЛБУМ И ДНЕВНИК) - ХЕРМЕС
ФОТОПЪТЕВОДИТЕЛ - ТРЪНСКИ КРАСОТИ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
ЧЕПЪН - ТРИ УШИ - ВЪРТОП ПЛАНИНА - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Виолета Златанова
- Актуална ли е все още психоанализата
- Какво представлява личността и как се формира: 3 много различни теории
- Нели Пенчева Андонова
- Лечение със сертралин
- Животът на Карл Юнг – създателят на аналитичната психология
- 6 психологически термина, които психолозите не използват
- Александра Милчева Заркова
- Боряна Славова Ангелова
- Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия
Коментари към Защо повечето хора не обичат да гледат свои снимки