Психология на фотографията и как снимката отразява емоциите ни
Акценти
|
Някога задавали ли сте си въпроса защо снимате? Дали защото ви е забавно, защото така изразявате своята артистичност, защото искате да запечатате хубавите моменти или защото това е вашият начин на препитание? Фотографията и психологията са тясно свързани. Снимките „говорят“ не само за вас самия, но и за хората, пейзажите и събитията, които виждаме на тях. Фотоапаратът е като трето око, огледало, което отразява мислите и чувствата ви.
Всички сме чували, че очите са огледало на душата и могат да кажат повече от хиляда думи. Когато правите снимка, вие всъщност пречупвате своя опит и му придавате материална форма. Изборът на обект, осветление и композиция разкрива как снимащият интерпретира конкретния отрязък от време.
Всяка снимка носи различно послание
Всяка снимка е уникална, защото съчетава по свой собствен начин погледа и възгледите на фотографа с реалността, която е решил да запечата. С други думи, снимката отразява неговата реалност, което означава, че тя никога не е обективна и прецизна. Да, камерата не лъже и онова, което е заснела, се е случило, но дори и най-„реалната“ фотография е едва доловима, но изпълнена със смисъл интерпретация.
Снимката, направена от един човек, винаги ще бъде различна от тази на друг, защото всеки живее със своите разбирания и пречупва нещата през своите очи. Фотографията и психологията се преплитат в едно. Колкото по-добре разбирате хората, толкова по-красиви, стойностни и завладяващи ще са вашите снимки.
Начинът, по който се свързвате с другите и ги разбирате, ви позволява да бъдете напълно осъзнати и да увековечите най-специалния момент.
Професионалната фотография изисква специфични умения и техника, но дори и при нея водещо е желанието на снимащия да улови онзи неповторим миг и да направи уникална снимка.
Няма две снимки, които да са идентични. Всеки процес от подбора на обект до разпечатването протича различно, затова и крайният резултат е различен. В това се крие магията на фотографията.
Снимката може да събуди тревожност, страх, близост или пък благоговение в зависимост от изобразения обект и от виждането на фотографа. Тя разголва душата и на заснетия, и на снимащия. Фотографията има силата да образова, информира, вдъхновява, развълнува, съживява, разтърсва и променя. Променя не само начина, по който наблюдателят се чувства, макар и за миг, но и вижданията му.
Всъщност снимката има много по-голяма, невидима сила. Тя може да ви подтикне да действате, за добро или лошо. От десетилетия тя се използва като инструмент за предаване на информация и за извършване на пропаганда.
Изображението, такова каквото го познавате, представлява компресирана, сбита реалност със свой смисъл и послание, които се възприемат от зрителя и се изпращат от твореца. Всяка снимка има собствена история и дори мотиви, особено когато се обработва по-късно.
Терапевтична фотография
Психологията разбира, че всеки индивид „разчита снимките“ по съвсем различен начин. Ако надникнете по-дълбоко в изображението, то може да разкаже много за автора си, да ви покаже каква е мотивацията му или емоционалното съдържание, което се стреми да изпрати.
В някои случаи, особено в психологията на фотографията, базирана на фройдистката психоаналитична мисъл, фотографиите могат да бъдат анализирани с намерението да се открият несъзнателните процеси в психиката им. Така че тук се появява и терапевтичният ефект от фотографията.
Част от психотерапевтите насърчават пациентите си да започнат да правят снимки като форма на терапия. Освен това терапевтичната фотография насърчава създаването на автопортрети, които след това се превръщат в инструмент за изучаване представата за тялото, с цел да се работи върху повишаване на самооценката и постигане на самоприемане.
Душата и фотоапаратът
В някои култури хората отказват да бъдат фотографирани, защото вярват, че апаратът краде душата им. Емоции като любов, омраза, гняв, ярост, болка или отвращение, които картината предизвиква, внушават на снимания обект, че споделя прекалено много от себе си.
Когато погледнете снимка на любим човек, тя може да събуди чувство на топлина, любов, радост, скръб или тъга. Фотоапаратът може да отрази душата, личните ценности и вярванията за света и живота. В резултат от усилията ви се ражда наистина уникално творение. Актът на снимане е съзнателен и целенасочен, но психическото ви състояние винаги влияе на интерпретацията, на избора на светлина, композиция и т.н.
Емоционалната сила на фотографията
Снимките улавят специални моменти, връщат спомени и събуждат емоции. Те могат да ви отведат до далечни места, да ви разчувстват или разсмеят и дори да променят вижданията ви.
Улавя и събужда емоции
Фотографиите са силен емоционален тригер. Ако е уловен точният момент, е възможно да изпитате широк спектър от чувства – радост, носталгия, тъга и много други.
Връща спомени
Снимките напомнят за минали преживявания, карат ви да се чувствате така сякаш всичко се случва тук и сега. Запечатаният момент оживява.
Променя възгледите и нагласите ви
Чрез фотографията човек може да промени вижданията си и отношението си към света. Снимката дава информация, убеждава, а понякога и манипулира човека и неговата представа за света, различните култури и места.
Разказва истории с визуални средства
Снимка, уловила силен емоционален момент или събитие, може да разкаже история и да ви въвлече в нея.
Свързва хората въпреки културните и социалните им различия
Фотографията създава чувство на споделеност и приобщеност. Тя служи като мост между общности с различна географска, културна и социална принадлежност.
- The Psychology of Photography: How Images Impact Emotions: https://accurova.medium.com/the-psychology-of-photography-how-images-impact-emotions-48e5619094f2
- The Psychology of Photography: https://the.me/the-psychology-of-photography/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФИЛИПОПОЛ (ЛУКСОЗЕН АЛБУМ) - БЪЛГАРСКИ ЕЗИК - ЕЛЕНА КЕСЯКОВА, ДИМИТЪР РАЙЧЕВ - ХЕРМЕС
ФИЛИПОПОЛ (ФИЛИПОПОЛЪ ЛУКСОЗНО ИЗДАНИЕ НА РУСКИ ЕЗИК) - ЕЛЕНА КЕСЯКОВА, ДИМИТЪР РАЙЧЕВ - ХЕРМЕС
МОЕТО БЕБЕ (РОЗОВ АЛБУМ И ДНЕВНИК) - ХЕРМЕС
МОЕТО БЕБЕ (СИН АЛБУМ И ДНЕВНИК) - ХЕРМЕС
ФОТОПЪТЕВОДИТЕЛ - ТРЪНСКИ КРАСОТИ - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
ЧЕПЪН - ТРИ УШИ - ВЪРТОП ПЛАНИНА - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- 16 от най-необикновените и неземно красиви дървета на планетата (Галерия)
- Първата рентгенова снимка, направена през 1895 година
- 18 рентгенови снимки, които ще разкрият интересни части за вашето тяло
- Очарователни снимки на бебета от ултразвук и след като се родят
- Как да изплетем мартеници с японската техника кумихимо
- Кои са най-странните сгради в света
- Как работи пропагандата и можем ли да се предпазим от нея
- През 1975 служител създава дигиталната камера. Началниците му го карат да скрие тази новина
- 15 доказани начина да бъдем супер фотогенични!
Коментари към Психология на фотографията и как снимката отразява емоциите ни