Защо се чувстваме по-млади, когато остаряваме
Акценти
|
На колко години се чувстваш? Въпросът изглежда коварен, но не е. Възрастта, на която хората се чувстват, или тяхната субективна възраст, обикновено е различна от действителната.
Проучване във Великобритания разкрива, че 83% от хората се чувстват по-млади, като обикновено разликата между реалната и субективната ментална възраст е 12 години. 56% от участниците споделят, че се чувстват по-млади и във физически аспект, като тогава разликата в годините е 4.
Разминаването в усещането и действителната възраст започва около 40-ата година.
Възрастните хора винаги ли се чувстват по-млади, отколкото са?
Франк Макандрю, професор по психология от американския колеж Knox, споделя: „Когато бях млад, ми правеше впечатление, че възрастните хора не се възприемат като възрастни. Още помня 90-годишната ми леля, която отказваше да използва бастун, защото „бастунът бил за възрастните“.
Днес забелязвам, че хората на моята възраст се държат по подобен начин. Те се хвалят, че изглеждат по-добре и че са по-умни от поколението на родителите им, когато са били на същата възраст.“
Според професора бейби бумърите (родените между 1946 г. – 1964 г.) вярват, че изглеждат така както и преди 15 години, вместо да приемат реалността. Те са убедени, че са по-различни от предишните поколения.
Вярно ли е обаче? Дали наистина бейби бумърите се заблуждават, че остаряват много по-бавно или е нормално всички хора в напреднала възраст да се чувстват така?
Ново изследване, публикувано в списание Psychological Science, включва 14 928 германци на възраст 40-85 години , които са взели участие в Национална анкета за стареенето. Анкетата се провежда в седем различни години през последните три десетилетия.
Съвременният човек се чувства по-млад, отколкото хората от предходните поколения на същата възраст
Екипът установява, че съвременният човек наистина се чувства по-млад, отколкото са се чувствали участниците в предходните кохорти. Изчисленията показват, че той се чувства с около 2% по-млад отколкото са се чувствали хората, родени 10 години по-рано. Всъщност тази закономерност се наблюдава при всяка възрастова кохорта в проучването – тя се чувства по-млада, отколкото се е чувствала предходната на същата възраст.
Оказва се, че колкото по-добре образован и по-малко самотен е човекът, толкова по-ниска е субективната му възраст. Учените откриват още, че с напредването на годините, се увеличава и разликата между хронологичната и субективната възраст.
С други думи, колкото по-възрастни ставаме, толкова по-млади се чувстваме.
Защо започваме да се чувстваме стари?
Усещането, че остаряваме се прокрадва, когато осъзнаем, че не познаваме известните личности, не следим модните тенденции или просто не сме в крак с модата. От друга страна се чувстваме млади, когато ходим по концерти и прекарваме голяма част от времето си навън.
Любопитен е и фактът, че страхът от смъртта на близките ни засилва усещането за старост повече, отколкото страхът за собствената ни смърт.
Мащабно международно изследване върху здравето на жителите на 195 страни показва как възприемат те остаряването и как се чувстват с напредването на годините. Експертите изчисляват на каква възраст са участниците от различните страни, когато се чувстват на 65. Японците оглавяват класацията, защото страдат от здравословните проблеми, характерни за 65-годишните, когато са на 75. Жителите на Папуа Нова Гвинея са в дъното, тъй като здравословното им състояние е сходно с това на 65-годишния средностатистически човек още на 46 години. От всички 195 държави САЩ се нареждат на 54-о място. Средностатистическият американец страда от проблемите на 65-годишните хора, когато е около 68-ата си година.
Какво е предимството да се чувстваме по-млади, отколкото сме?
Субективната възраст е функция на физическата възраст, психичното състояние, нагласата към професията, която упражняваме, и много други променливи величини. Трудно би било да се установи пряка връзка между субективната възраст и нашето благосъстояние.
Заключението на специалистите гласи, че хората, които се чувстват по-млади, живеят по-дълго.
Разбира се, това усещане е полезно за нас, но до определен момент. Ако ни кара да пропускаме важни профилактични прегледи и ваксинации и да поемаме неоправдани рискове, последствията със сигурност биха били негативни.
Why We Feel Younger as We Get Older: https://www.psychologytoday.com/us/blog/out-of-the-ooze/202305/why-we-feel-younger-as-we-get-older
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИШИ - CAPITAL SOLEIL SPF 50+ ТОНИРАН ФЛУИД ПРОТИВ ПРОЯВА НА ПРИЗНАЦИ НА ФОТОСТАРЕЕНЕ 40 мл
НОРЕВА AKM НОЩЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 50 мл P01194
НовКАЛИВИТА ОКСИ КРИСТАЛ 50 мл
Безплатна доставка за България!НОРЕВА AKM ДНЕВЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 40 мл Р01189
НовДЕВА ОВЛАЖНЯВАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С Q10 50 мл
ДЕВА ДНЕВЕН ПОДХРАНВАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С Q10 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Стареене и психични проблеми в третата възраст
- Как да се справите с параноята и вещоманията при възрастните ви родители
- Вдъхновяващи мисли за остаряването на 10 световни знаменитости
- Проблемно поведение при хората в трета възраст – агресия, обидни думи и крещене
- Защо ръстът ни намалява с напредването на възрастта
- Според Иля Мечников добрата чревна флора забавя стареенето
- Японски учени разработват ваксина срещу стареенето
- Приемът на витамин К може да предпази възрастните хора от болести, свързани със стареенето
- Защо е важно да имате положителна нагласа към стареенето
- Намаляването на стареещите клетки – терапия за предотвратяване и лечение на заболявания и състояния, свързани с възрастта
Коментари към Защо се чувстваме по-млади, когато остаряваме