Защо е важно да имате положителна нагласа към стареенето
Акценти
|
Певецът Дейвид Бауи казва: „Изумителен е процесът на стареене – в края му се превръщаш в човека, който винаги е трябвало да бъдеш“. Поетът Уилям Уърдсуърт пише: „Мъдрият ще се радва повече на онова, което старостта му носи, и ще се оплаква по-малко от онова, което му отнема.“
Макар и изречени от хора, живели по различно време, тези думи ни представят старостта като етап, който не бива да ви плаши и потиска.
За жалост нагласата на съвременния човек, особено в западните страни, не е толкова оптимистична. Ейджизмът (възрастова дискриминация) засяга не само хората в напреднала възраст, но и младите. Има прояви на ейджизъм срещу представителите на Милениалите, които са не по-малко агресивни и обезкуражаващи от тези, насочени към възрастните. Все пак негативното отношение към вторите е много по-силно изразено и причините за него са по-комплексни – когнитивни нарушения (сенилност или деменция) и личностни черти като начумереност и заядливост.
Вероятно, ако самите вие вече сте навършили 40, 50 или повече години, сте се сблъсквали с негативно отношение. Може би не можете да работите с новото приложение на телефона или пък с някоя нова джаджа и когато се обърнете за съдействие към специалист, той се държи с вас сякаш не разбирате от нищо. Със сигурност се чувствате подразнени, но в същото време си задавате въпроса дали пък не започвате наистина да оглупявате с възрастта.
Стереотипи, свързани със стареенето
Сузане Вурм от медицинския университет Greifswald и Сара Шефър от Института за изследвания върху устойчивостта в Лайбниц обясняват интернализацията на негативната представа за старостта с Теорията за затвърждаване на стереотипите и Теорията за социалната идентичност. Те са на мнение, че човек изгражда негативната представа за себе си постепенно. Ситуацията с мобилното приложение е една малка стъпка към формирането на тази негативна представа за старостта. С годините всеки от нас започва да се сблъсква все по-често с предизвикателства, които го карат да възприема този етап от живота си негативно.
Как ще гледате на остаряването зависи само от вас. Имате избор да го възприемате като процес, който ви носи ползи или пък загуби. Дали пък старостта не ви прави по-мъдри и стойностни хора, така както всяка година отлежаване прави виното по-хубаво? Според Вурм и Шефър човек може да изгради по-положителна нагласа към възрастта си, като не брои хронологичните години зад гърба си, а се фокусира върху начина, по който се чувства. И макар да ви се струва невъзможно да се абстрахирате от броя години, всъщност не е така и по-долу ще обясним как да го постигнете.
Теорията, че можете да живеете по-дълго ако имате позитивна нагласа към себе си, е доказана в не едно изследване.
>>> Старостта не е край, а ново начало, от което не бива да се страхуваме
Отнема или ви дава старостта
Разбира се, би било нереалистично да вярвате, че остаряването е свързано единствено с положителни промени и приятни емоции. Лекомислено е да се отричат всички негативни последици, свързани с него. Това, което можете да направите обаче, е да изберете дали ще се наслаждавате на положителните му аспекти или ще сте нещастни заради отрицателните.
Според Вурм и Шефър способността да разпознаете какви ползи и негативи ви носи процесът на стареене е особено важна. Базирайки се на това разграничение, учените анализират мащабна база данни за над 2400 германски граждани на възраст 40-85 години, събирана в продължение на 23 години. Екипът, събирал информацията, разглежда и смъртните им актове с цел да открие връзка между нагласата им към старостта и тяхната преживяемост.
Авторите на 23-годишното изследване използват следния въпрос и твърдения, за да оценят нагласата на участниците.
Субективна възраст: На колко години се чувствам?
Лично възприятие за стареенето: Колкото по-дълго живея, толкова повече неща мога да науча.
Загуби: Свързвам старостта с повече болести.
За да коригират резултатите спрямо други фактори, които са свързани със смъртността, учените добавят хронологичната възраст и обхващат няколко важни показатели като физическо здраве, самота, удовлетвореност от живота, надежда, общо състояние на духа (настроение).
Смъртността при хора, които възприемат старостта негативно, е два пъти по-висока
По време на периода на проследяване (23 години) е потвърдена смъртта на 871 участници. Онези, които оцеляват, възприемат стареенето като нещо положително и се фокусират върху ползите от него, а не върху загубите. Обратно на очакванията на екипа, субективната възраст, на която се чувстват доброволците, не играе значима роля. Това означава, че усещането ви, че сте по-млади, отколкото сте, би имало по-слаб благоприятен ефект върху преживяемостта, отколкото схващането, че стареенето всъщност може да ви донесе и ползи.
Заключението на авторите гласи, че 20 години след началото на проучването смъртността при хората, които не откриват положителен аспект в остаряването, е 2 пъти по-висока, сравнена с тази при хора, които смятат, че то има и своите достойнства.
Как да се фокусирате върху ползите, а не върху загубите, свързани със стареенето
В моментите, когато почувствате, че напредналата ви възраст е пречка да се справите с конкретна ситуация, си спомнете, че този етап от живота ви има и своите положителни страни, както твърдят и германските учени. Необходимо е само да промените нагласата си.
Да се върнем към примера с джаджата, която не успявате да използвате. Вероятно си мислите, че просто вече не схващате така бързо като преди. Повторете си, че има умения, които човек придобива с годините. Сигурно можете да боравите с десетки други устройства. Това е поредното, което ще разгадаете с времето.
Замисляли ли сте се, че благодарение на зрялата ви възраст, имате енциклопедични знания, които млад човек няма как да притежава. Информацията, свързана с географски факти, музикални албуми и т.н. се събира десетилетия наред.
Разбира се, не бива да подценявате промените в тялото и да занемарявате здравето си. Важното е да не позволите на физическите промени и неразположения, характерни за възрастните, да определят общата ви нагласа към старостта.
Положителното мислене ще направи тези години от живота ви много по-приятни. Както е казал Робърт Бърнс: „Най-хубавото тепърва предстои.“
Why It's Time to Start Thinking More Positively About Aging: https://www.psychologytoday.com/us/blog/fulfillment-at-any-age/202208/why-its-time-to-start-thinking-more-positively-about-aging
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИШИ - CAPITAL SOLEIL SPF 50+ ТОНИРАН ФЛУИД ПРОТИВ ПРОЯВА НА ПРИЗНАЦИ НА ФОТОСТАРЕЕНЕ 40 мл
НОРЕВА AKM НОЩЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 50 мл P01194
НовКАЛИВИТА ОКСИ КРИСТАЛ 50 мл
Безплатна доставка за България!НОРЕВА AKM ДНЕВЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 40 мл Р01189
НовДЕВА ОВЛАЖНЯВАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С Q10 50 мл
ДЕВА ДНЕВЕН ПОДХРАНВАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С Q10 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология на развитието
- Развитие на хората в трета възраст
- Стареене и психични проблеми в третата възраст
- Как да се справите с параноята и вещоманията при възрастните ви родители
- Вдъхновяващи мисли за остаряването на 10 световни знаменитости
- Проблемно поведение при хората в трета възраст – агресия, обидни думи и крещене
- Защо ръстът ни намалява с напредването на възрастта
- Според Иля Мечников добрата чревна флора забавя стареенето
- Японски учени разработват ваксина срещу стареенето
- Приемът на витамин К може да предпази възрастните хора от болести, свързани със стареенето
- Намаляването на стареещите клетки – терапия за предотвратяване и лечение на заболявания и състояния, свързани с възрастта
- Защо се чувстваме по-млади, когато остаряваме
Коментари към Защо е важно да имате положителна нагласа към стареенето