Защо слушаме многократно любимите си песни
Ако обичате музиката, то твърде вероятно има песни, в които сте влюбени, мелодии, които обичате и никога не се уморявате да слушате, отново и отново, дори и след като са загубили привлекателността на новостта и непознатото. Учените от Университета в Мичиган се заемат да открият защо можем да слушаме любимата си песен стотици пъти, без да се отегчаваме.
Пусни я отново!
Проучването включва 204 души, които попълват въпросник за музикалните си вкусове и преживяванията около любимите песни. Изненадващо, средната честота на повторение на тези любими песни е повече от 300 пъти, още повече, когато хората признават, че имат много специална емоционална връзка с дадената песен.
Около 86% от участниците съобщават, че слушат любимата си песен ежедневно или няколко пъти седмично. 43% от онези, които я слушат ежедневно, я повтарят най-малко три пъти на ден. 60% слушат песента няколко пъти подред, а около 6% посочват, че са изпитвали желание да я слушат, преди да натиснат бутона за възпроизвеждане.
Най-любопитното е, че честотата на възпроизвеждане се увеличава, когато хората докладват, че песента създава смесени емоции и горчиво чувство. Макар че в общия смисъл любимите песни на участниците са от всички жанрове, поп или рок са по-често срещани.
Всъщност характеристиките на песента са особено важни. Хората споделят, че се влюбват в мелодията, ритъма и думите на песента. Въпреки това, степента на щастието или удовлетворението, предизвикани от дадена песен, са пряко свързани с ритъма й.
Музиката, която харесваме, активира нашия мозък цялостно
Психолозите, отговорни за изследването, обясняват, че слушаме определени песни отново и отново, защото те създават у нас определен вид "пристрастеност". Когато харесваме песента или я свързваме с някакъв положителен опит, тя активира наградния център в нашия мозък, освобождавайки допамин. Тъй като тази песен ни кара да се чувстваме добре и създава приятно усещане за комфорт, нормално е да искаме да я слушаме отново и отново.
Всъщност, невролози в Университета Макгил установяват, че когато познаваме много добре песента, в мозъка настъпва интензивно отделяне на допамин, когато сме в очакване високите тонове на мелодията.
Друго много интересно проучване, проведено в Училището по медицина Wake Forest, доказва, че мозъкът ни реагира изцяло на любимите ни песни и на онези, които харесваме, в сравнение с музиката, която не ни харесва.
Използвайки функционален магнитен резонанс (fMRI), те оценяват, че предпочитаната от нас музика насърчава по-голяма свързаност на мозъчно ниво, което генерира глобален процес и стимулира други процеси като щастие и творчество. Всъщност, една от най-активните области е прекунусът, област на горния париетен лоб, свързана с епизодичната памет, визусформната способност, саморефлексията и самосъзнанието.
Редактор: Елиза Трайкова
Източник: psychology-spot.com
Снимка: today.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН ПЪЗЕЛ - МУЗИКАЛНИ ИНСТРУМЕНТИ 10732
ФИН СВИТ И ПРИЯТЕЛИ - КОМПАКТ ДИСК
ИСО МУЗИКАЛНА ИГРАЧКА ПЧЕЛА KRU22467
НовРАЗХОДКА ИЗ СТИЛОВЕТЕ: ЛИДИЯ ОШАВКОВА – ФЛЕЙТА, КАЛИ КАСТОРИ – КИТАРА - КОМПАКТ ДИСК
ФРИЗБИ BLUETOOTH КОЛОНКА FRISBEAT ЧЕРВЕНА
НовИННОВА ТАРАЛЕЖ ПРОЕКТОР ЗА НОЩНА СВЕТЛИНА И БЯЛ ШУМ V0103194
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Дефицитът на калций и магнезий влияе на когнитивното здраве
- Перила
- Черимоя
- 14 от най-любимите ни цитати за музиката
- д-р Александър Францов Босилков
Коментари към Защо слушаме многократно любимите си песни