За трудните решения в една връзка
Много са двойките, за които вземането на трудни решения е едва ли не невъзможно, защото няма място за компромиси.
Представете си Мари и Том. Те са съпрузи и имат две малки деца. Майката на Мари живее на около час разстояние от тях. Когато децата са били бебета, бабата е ходела всеки ден да вижда внуците и да помага на дъщеря си. По-късно обаче здравето й се влошава и тя вече не може да пътува.
Един ден Мари предлага на Том следното: да продадат къщата си и да се преместят по-близо до майка й. Така и децата ще могат да я виждат по-често. А Мари ще може да наглежда майка си, ако тя се влоши още повече. Изглежда сякаш идеята й е чудесна.
Единственият проблем е, че Том не иска да се местят. Той харесва съседите си и смята, че са инвестирали твърде много средства в дома си, много го харесва и не иска да го сменя. Той отказва.
Трудните решения и ситуациите, когато единият печели за сметка на другия
Обикновено, когато трябва да вземат важно решение, двамата партньори търсят компромис. В случая с Мари и Том няма такъв. Тази ситуация е печеливша за Мари, но губеща за Том.
При много двойки проблемите произтичат именно от този тип ситуации, когато няма възможност за компромисен вариант. Едни успяват да ги преодолеят, поне частично. Други – не.
Някои от класическите примери са преместването (често когато единият партньор сменя местоработата си), и дали да имат второ дете, или не.
Какво НЕ помага при вземането на трудни решения
Има три основни подхода, които не са ефективни, но за жалост повечето двойки ги прилагат.
Грешка #1: Да убедиш партньора, че твоето предложение е по-добро за него
Това е основната грешка. В случая с двойката по-горе – Мари и Том, си представете как Мари го убеждава колко хубаво е мястото, където иска да отидат. Дали наистина ще е така обаче?
Никой не обича да му се казва как или къде ще бъде по-щастлив. Кой, ако не той самият, може да знае това?
Ето в какво се състои проблемът: Не можете да казвате на другите, че ако постъпят, както искате вие, ще бъдат по-щастливи. По-добре приемете, че всеки си има своите силни доводи да се чувства по определен начин. И че тези доводи вероятно няма да се променят. В семейната терапия това се нарича „да останеш в своята лента на пътя.“
Грешка #2: Да предположиш, че той има някакъв проблем, само защото не е съгласен с теб
Да му кажете, че щеше да е по-добре, ако не е така тревожен, ако не е винаги против, ако не е толкова ригиден или не преживява онази негова травма от детството, определено не е решение.
Грешка #3: Да използвате любовта му към вас, за да постигнете своето
Със сигурност не бива да го правите. Не бива да му повтаряте, че ако наистина ви обича, както заявява, ще направи това, което искате. Почти всяка двойка използва този метод, уви, неуспешно.
Мари, от двойката, за която ви разказваме, не е изключение. Една вечер, преди да си легнат, тя му казва: „Не виждаш ли колко се тревожа за майка ми вечер. Не мога и да спя през нощта. Не разбираш ли през какво преминавам? Не ме ли обичаш?“
Том отговаря: „Отговорът ми все още си остава "Не". И това няма нищо общо с чувствата ми към теб.“
Трябва да осъзнаете нещо много важно във взаимоотношенията между двама души – това, че партньорът ви обича, не означава, че трябва и е задължен да се съгласява с вас и да прави всичко, което поискате.
Какво да направите, за да постигнете съгласие при вземане на трудни решения?
Можете да опитате някое от следните три предложения, когато изпаднете в сложна ситуация с партньора.
Стъпка #1: Сключете сделка
В бизнеса е нормално, когато се сключва сделка, и двете страни да не очакват нищо безплатно. Напротив, всеки прави запитване за цената на услугата или стоката.
В брака е същото. Основният въпрос е: Какво би мотивирало другият да сключи сделка?
Нека видим как биха се развили нещата, ако Мари подходи по този начин.
Една вечер, преди да заспят, тя се обръща към Том и казва: „Том, какво мога да направя, за да се съгласиш да се преместим?“
Том мълчи.
„Ако обещая никога повече да не се оплаквам, че гледаш телевизия?“
Том се усмихва и отвръща: „Ще ти струва много повече от това.“
Мари продължава: „А ако се съглася да прекарваме всеки Ден на благодарността и Коледа с твоите роднини?“
Той поклаща отрицателно глава. И на Мари й хрумва една идея – повече няма да го моли за услуги, просто ще му предложи сделка.
„Ще готвя и чистя 3 пъти седмично и ще прекарваме Деня на благодарността и Коледа с твоите роднини.“
Том повдига вежда, впечатлен е. Разбира, че тя е сериозна. „Нека да помисля“, казва той и загася лампата.
Време е за следващата стъпка.
Стъпка #2: Въпросът за 64 000 долара
На следващата вечер Том сяда да плаща сметките в интернет. Изведнъж той се сеща за нещо. „Мари, мисля, че намерих решения на нашия казус! Ако се преместим, можем да си купим по-малка къща и да започнем да спестяваме отново пари. Какво мислиш?“ Мари обаче се е надявала на по-голяма къща. Става й мъчно да чуе тези думи от Том. Но пък той предлага вариант, което означава, че е в играта.
Не изглежда ли обнадеждаващо? Мари ще постигне това, което толкова много иска. И ще плати някаква цена в замяна. Изглежда справедливо и за двамата.
Мари се замисля за минута и отговаря: „Добре, нека видим какво се предлага на пазара.“
Стъпка 3: Цената е точна
И ето тук идва забавната част.
Следващата неделя Мари и Том оставят децата при майката на Мари и започват да правят огледи на имоти в околността. След няколко уикенда те намират къща, която и двамата харесват достатъчно. Мари все още е тъжна, че трябва да се примири с площта й, но друг начин да бъде близо до майка си няма. А и намерят ли място, което Том да харесва, тя ще може да го убеди да сложат нови шкафове и гардероби.
Вземането на общи решения заздравява връзката
При добра сделка и двете страни ще бъдат удовлетворени в своите желания. Това е много важно, защото означава, че и двамата сте отдадени и осъзнати при вземането на решение. Никой не знае как ще се развият нещата занапред. Ако всичко върви по план, и двамата ще споделяте задоволството си. Ако ли не, и двамата ще поделяте вината.
За добрата сделка е характерно, че и двете страни не получават всичко, което искат. Крайният резултат е различен от онова, което са очаквали и планирали в началото.
Но не е ли така с всяка ваша идея? Накрая трябва просто да приемете реалността. При взаимоотношенията между двама души, реалността приема формата на човека, с който споделяте живота и леглото си.
Понякога животът ви заставя да избирате, без да имате шанса да постигнете компромис. Когато попаднете в подобна ситуация, се примирете, че ще се наложи да сключите сделка – сериозна сделка, от която можеше да зависи връзката ви. А всъщност може би наистина зависи.
quickanddirtytips.com, queenslevelup.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Двата въпроса, които могат да спасят връзката ви
- Най-добрите пози за женски оргазъм
- Чувството за собственост в любовта
- Как да изградим здрава и стабилна връзка с партньора си
- 7 стъпки за вземане на сериозни решения
- Как да привлечете перфектния партньор чрез силата на мисълта
- Психолози твърдят: Противоположностите не се привличат
- Влюбен/а в двама – как да изберем правилния партньор
- Как да се справим с рутината в секса?
- Сексът след 65 години - мисията възможна
Коментари към За трудните решения в една връзка