Имате ли нужда от психолог - задайте си тези 10 въпроса
Много хора със сериозни емоционални проблеми толкова са свикнали да се справят сами, че автоматично отхвърлят идеята за консултация с психолог. В много случаи обаче професионалната помощ е силно препоръчителна.
Как да разпознаем моментите, в които имаме нужда от мнението на специалист по психично здраве? Задайте си въпросите, посочени по-долу - те обобщават най-популярните причини, поради които хората търсят психологическа помощ.
1. Трудно ли ми е да бъда себе си напоследък?
Една от големите заблуди, свързани с терапията, е, че трябва да имате личностно разстройство, за да потърсите професионална помощ. Но това дори не се доближава до истината.
Терапията е най-нужна на индивида, когато той „се бори“. Тя осигурява инструменти за управление, така че да не се стигне до саморазрушаване и самосаботаж в различни области на живота. Ако обстоятелствата са ви довели до безпомощно или меланхолично състояние, и това продължава няколко месеца (или повече), то определено имате основателни причини да си поговорите с психолог.
2. По-трудно ли е ежедневието ми?
Много хора са толкова натоварени, че дори не се замислят как се чувстват. Така се оказва, че по подразбиране те са „добре“, но забелязват, че животът сякаш ги изправя пред все повече предизвикателства на всички фронтове.
Може да изглежда доста трудно да ставате сутрин от леглото и да ходите на работа, през цялото време сте изморени и оставяте социалните промени да протичат покрай вас. Понякога дори може да нямате желание да общувате с близките си. Ако това е така и лекарите не откриват физическа причина за апатията и изтощението ви, може би е най-добре да поговорите с терапевт, защото всички тези признаци са типични симптоми на депресивно състояние.
3. Мога ли да се доверя на безпристрастно отношение?
Често психотерапевтът или консултантът са необходими, просто защото хората не получават подкрепа от околните.
Различни житейски събития може внезапно да оставят човек съвсем сам - хората се местят, губят близки приятели и роднини по различни причини. Не е необичайно да възникнат проблеми при загуба на значими хора или социален кръг. Понякога просто осъзнавате, че околните не могат да ви предложат обратната връзка, от която се нуждаете, без да дават оценки, отразяващи собствените им надежди и желания. Така не успявате да определите какво всъщност се случва с вас, поради преплитането на вашите нужди с тези на другите по време на разговора. Консултантът осигурява безопасно, поверително и безпристрастно пространство, за да споделите и обсъдите всичко, което ви безпокои.
4. Изправен ли съм пред труден избор?
Ако ви е трудно да вземете важно решение, като встъпване в брак или смяна на работното място, това е повече от добра причина да се обърнете към консултант. Терапевтите се обучават да слушат внимателно, а след това да задават правилните въпроси, за да ви помогнат сами да видите пътя си напред. Опитният консултант има достатъчно практика с хора, изправени пред големи лични избори, като знае как да подходи, така че да стигнете до истинското си, естествено желание.
5. По-тревожен ли съм и стават ли по-нелогични мислите ми?
Силното безпокойство, особено ако мислите станат особено драматични и нелогични, може да са знак за твърде високи нива на тревожност.
Добрата новина е, че тревожността е лечима. Лошата – че ако се задържи твърде дълго, може да прерасне в тревожно разстройство, което е много по-трудно за преодоляване.
6. Загубих ли напоследък интерес към нещата, които преди обичах?
Да, понякога хората израстват и осъзнават, че старите им хобита не са вече атрактивни за сегашното им Аз. Но ако не успявате да си обясните защо например вече не сте заинтересовани от спорта, който винаги сте харесвали, или нямате желание да се срещате с приятели, чиято компания винаги ви е зареждала, ако се чувствате стресирани или по някакъв начин различни от това, което сте по принцип, то си струва да поговорите с терапевт. Загубата на интерес към живота е общ признак на депресия.
7. Имам нови приятели, които ме избягват или казват, че са притеснени за мен?
Когато изразът на притеснение у околните се превърне в тенденция, тогава човек трябва сериозно да се замисли за консултация с терапевт. И ако в края на краищата се окаже, че близките ви само са нагнетявали напрежението, психологът може да е от помощ при подобряването на връзките и създаването на по-качествени взаимоотношения в живота ви.
8. Дали просто не реагирам на нещо?
Болест, раздяла, развод, предателство, преместване, уволнение… подобни неща могат да препънат всеки човек за известно време. Но ако това продължи няколко месеца и не можете да се възстановите от удара, най-добре е да потърсите подкрепа. Понякога промяната в живота подпомага избуяването на стари, скрити спомени и проблемни емоции, които се нуждаят от обработване.
9. Имам ли навик да пазя срамни и болезнени тайни?
Само защото нещо не се вижда не означава, че не е сериозен проблем. Няма значение дали въпросът е социално приемлив, или не. Преяждането, насилственото повръщане (булимия), прекомерният прием на алкохол, всички форми на зависимост, които подкопават доверието и взаимоотношенията, изискват адекватна психологическа помощ.
10. Имам ли усещането, че животът ми е по-безполезен от този на другите?
Ниската самооценка е една от водещите причини за депресия. Хората често се сравняват, но ако сравнението е винаги негативно и неблагоприятно за тях, това прави живота им много по-тежък. Независимо дали става дума за кариера, домашна среда, социален живот, или любовни взаимоотношения терапията може да е полезна за вас, за да видите себе си в нова окуражаваща перспектива.
Все още не знам дали имам нужда от терапевт
Въпросите, описани по-горе, обхващат най-често срещаните причини, поради които хората търсят консултация с психолог – депресия, тревожност, тежки промени в живота и пристрастявания. Но съществуват и много други причини, заради които човек се нуждае от подкрепа. Не е нужно да сте "болни", за да се обърнете към с консултант, нужно е само да сте заинтересован от душевното си състояние.
harleytherapy.co.uk
Снимки: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- д-р Ивелина Генова Сталева
- д-р Даниела Георгиева Ангелова
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- д-р Георги Димитров Димитров
- д-р Иван Георгиев Тянев
- д-р Андрей Стоянов Стоянов
- д-р Любка Симеонова Илиева
- д-р Мария Николова Гаджалова–Батинкова
- Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
- 10 въвеждащи въпросa, които терапевтите обикновено задават
Коментари към Имате ли нужда от психолог - задайте си тези 10 въпроса