Какво представлява мултимодалната терапия
Мултимодалната терапия (ММТ) е вид холистичен подход към психотерапията, който обикновено включва няколко терапевтични техники едновременно.
Фокусът пада върху цялостното лечение, а не върху конкретен проблем или симптоми. Наричат я още „еклектична“ или „интегративна“ психотерапия.
Мултимодалната терапия е разработена от психолога Арнолд Лазарус през 60-те години на миналия век, който открива, че при част от клиентите му по-добри резултати дава комбинацията от няколко метода едновременно.
Терминът „модалност“ означава метод на лечение. Под модалност се разбира комплекс от различни подходи, всеки от които е насочен към конкретен аспект от живота на човека. Възможно е да бъде включена и фармакотерапия (лечение с медикаменти), както и друга форма на психотерапия или консултиране.
Видове мултимодална терапия
В рамките на мултимодалната терапия могат да бъдат приложени няколко подхода, сред които:
Когнитивна терапия
Основният принцип на когнитивната терапия гласи, че психологическите проблеми и симптоми на индивида се дължат на неговите мисли и схващания. Тя не обръща сериозно внимание на преживяванията в детството или на случващото се с него в момента.
Поведенческа терапия
Тя се фокусира върху поведението и не толкова върху мислите и чувствата на човека. Нейните критици твърдят, че игнорира несъзнателни процеси, които вероятно също определят неговите постъпки. Въпреки това поведенческата терапия остава една от най-задълбочено проучените и най-ефективните, особено когато се съчетае с когнитивна.
Психоанализа
Психоанализата понякога е наричана „психология на дълбочината“. Тя има за цел да разгадае несъзнателното и да открие какъв е механизмът, по който спомените и преживяванията влияят на мислите, емоциите и поведението ни. Години наред се използва като форма на психотерапия (разговори с терапевт), но резултатите не са толкова добри, колкото при други видове.
Рационално-емоционална поведенческа терапия (РЕПТ)
Разработена от д-р Албърт Елис, тя се основава на принципа, че чувствата и поведението на хората са пряко свързани с представата им за самите тях и за околните, която обаче невинаги е обективна и съвсем точна. Терапевтът помага на пациента да развие по-рационална и трезва представа за собствената си личност, за да може да регулира успешно емоционалните си реакции и да се справи с проблематичното поведение.
Диалектична поведенческа терапия (ДПТ)
Задачата на ДПТ (форма на когнитивно-поведенческа терапия) е да развие у пациента умението да регулира емоциите си и да се справя със стреса. Първоначалната идея при създаването й е била да лекува хора с гранично личностно разстройство, но с времето става ясно, че помага и при други психични разстройства.
Терапия за двойки, фокусирана върху емоциите
За някои двойки терапията, която анализира чувствата им, може да се окаже изключително полезна и да ги научи как да общуват по-пълноценно помежду си.
Екзистенциална терапия
Тя помага на хора, които се чувстват откъснати от себе си или от другите. Насочва ги как да намерят смисъл в живота си. Посланието, на което залага екзистенциалната терапия е, че всеки човек сам поставя целите си.
Междуличностна терапия
С нейна помощ пациентът изследва взаимовръзката между своите настроения и междуличностните отношения, особено в социалния им контекст. Този вид терапия е полезна при лечението на психични разстройства и изгражда в човека умения сам да разрешава конфликтите с околните.
Терапия за приемане и ангажиране
Тя стъпва на идеята, че психологическите и емоционални затруднения възникват, когато човек не приема онова, което му се случва, отказва да участва активно в живота си или се откъсне от другите. Терапията му дава възможност да развие осъзнатост по отношение на мислите и чувствата си, без да се бори с тях или да ги избягва.
Обучение по релаксация
То включва техники като дълбоко дишане, медитация или йога за намаляване на стреса и тревожността. Те могат да се приложат от терапевта, но са лесно осъществими и в домашни условия.
Обучение по социални умения
Както подсказва и името му, обучението има за цел да подобри социалните взаимодействия чрез ролеви игри, истории, обратна връзка и затвърждаване.
Поведенческа активация
Когато хората не изпитват удоволствие от нещата, които преди са им носили наслада, е много трудно да водят пълноценен начин на живот. Съществена част от терапията при пациенти с депресия е насочена към съживяването на интересите им и повишаване на тяхната мотивация. Специалистите използват различни поведенчески техники, които да ги накарат да изпитат удовлетворение от заниманията си.
Техники при мултимодалната терапия
ММТ обединява няколко различни подхода, чиято цел е да променят поведението на човека. Техниките са заимствани от когнитивната, поведенческата и психодинамичната терапии.
Приложения на мултимодалната терапия
ММТ се използва за справяне с емоционални и психологически проблеми, включително депресия, тревожност, шизофрения, личностни разстройства, биполярно разстройство, дефицит на вниманието и хиперактивност, разстройства от аутистичния спектър, зависимости, хранителни нарушения и психотични симптоми.
Мултимодалната терапия помага също така при лечение на физически здравословни проблеми с психологически компонент – болка, тежка умора или инсомния.
Ползи от мултимодалната терапия
- Ефектът от провежданата терапия може да настъпи по-бързо, когато съчетава няколко различни подхода.
- С помощта на разнообразни модалности терапевтът може да се фокусира върху най-съществените проблеми на пациента.
- ММТ обикновено е по-евтина от повечето други терапии, което е особено важно при хора с няколко психични или физически нарушения.
- Често пациентите се чувстват по-удовлетворени, ако имат свободата да избират конкретните техники, които смятат, че са подходящи за тях, вместо да им бъдат наложени отвън.
- Прилагайки различни модалности, терапевтът повишава мотивацията на пациента, защото той чувства, че има контрол над целия процес на лечение.
Ефективност на мултимодалната терапия
Ефективността на ММТ варира в зависимост от начина, по който се осъществява. Все пак изследванията разкриват, че тя постига отлични резултати при различни състояния като депресия и тревожност например. Успеваемостта се определя и от способността на терапевта да комбинира различните методи по начин, който да изглежда разумен за пациента и да отговаря на нуждите му.
Недостатъци на мултимодалната терапия
- Съществува риск да бъде пропусната важна техника, която би могла да допринесе значително за подобряване състоянието на пациента.
- Експертът трябва да е натрупал богат опит с различни техники и подходи, за да може да ги приложи заедно и да постигне добри резултати.
- Изследванията върху ММТ са малобройни, което затруднява терапевтите, тъй като не им дават достатъчно подробна информация за ефекта от различните техники.
- Ако човек не е готов да експериментира с нови форми на лечение, вероятно няма да извлече особена полза от ММТ.
Какво да направите, ако искате да се подложите на ММТ?
Ако се интересувате от мултимодалната терапия, обсъдете възможността да я приложите с вашия терапевт. Той може да ви предложи и други методи, които да се окажат по-подходящи за вашия проблем.
Не се притеснявайте да споделите с него кои терапии бихте искали да използва или пък не. Ако той не е склонен да ги обсъжда с вас или не ви изглежда достатъчно опитен да прилага няколко техники едновременно, може би е по-добре да потърсите друг специалист.
What Is Multimodal Therapy?: https://www.verywellmind.com/what-is-multimodal-therapy
Коментари към Какво представлява мултимодалната терапия