Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Хуманистичната психология на Карл Роджърс

Хуманистичната психология на Карл Роджърс

от 29 юни 2018г., обновено на 01 окт 2024г.
Редактор: Елиза Трайкова
Хуманистичната психология на Карл Роджърс - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Хуманистичната психология на Карл Роджърс е толкова широко подкрепяна, че хората от неговото време я провъзгласяват за "тихата революция". Той влива фундаменталния си оптимизъм в психотерапията, за да ни покаже как всички ние заслужаваме да станем човека, за когото мечтаем. Говори за автентичните отношения и нашата нужда да "разцъфтяваме" до пълния си потенциал като човешки същества.

Има много теории за личността в психологията. Заслужава да се отбележи, че всички те имат общи централни концепции – точки, в които идеите и фокусът им се пресичат. И ако направим малък преглед на цялото разнообразие от интересни теории, то Карл Роджърс ще изпъкне. Неговата теория и позитивната му визия довеждат до необходимата промяна в психотерапията.

"Любопитен парадокс е, че когато се приема такъв, какъвто съм, аз мога да се променя." – Карл Роджърс

Пасивната детерминистична визия, която придава особено значение на психоанализата и поведенческия подход, отсъства напълно от психологията на хуманиста. Вместо това той говори за човешката свобода и подчертава нашата способност да се движим напред и да градим по-добър свят. Насърчава ни да поемем отговорност за себе си и да се отворим за опита. Вярва, че можем да го направим с ненасочена терапия, която ни помага да придобием по-голямо знание за себе си.

Хуманистичната психология на Карл Роджърс има много важна, конкретна цел – да улесни помощта. След Втората световна война самият той предлага да осигури психологическа помощ на всички войници, които остават осакатени или травматизирани по време на войната. По онова време единственото лечение, което младежите получават, е това, което лекарите им оказват. Никой в Съединените щати до момента не излиза отвъд физическите наранявания, за да анализира и третира тези от емоционално естество.

Не след дълго Япония го кани да преподава техниките и начина си за оказване на помощ на психолозите в страната. Почти без да го осъзнава, Роджърс създава нов вид психотерапия, която смайва целия свят. Ето защо е номиниран за Нобелова награда за мир.

Хуманистичната психология на Карл Роджърс

Животът на Роджърс отразява един от най-известните аспекти от теорията му. Става дума за самоактуализацията и постоянното усилие да реализираме себе си, да откриваме все повече и повече от това, което ни определя, докато преследваме целите си. Колкото и странно да изглежда, самият той започва с много различна кариера от психологията, занимавайки се със селскостопанска наука.

По-късно Роджърс проявява интерес към изучаването на източни и западни религии, завършва история и теология. След което е привлечен от психопедагогикатата и сложния процес, който ни превръща в това, което сме. Започва да изучава теориите на един от личните си герои, Джон Дюи. Това, което научава от Дюи, е, че образованието не бива да се случва само на интелектуално ниво, а трябва да бъдем отворени и за опита.

И така, повлиян от екзистенциализма, Роджърс започва да публикува книги и изследвания, докато не получава работа като професор по клинична психология. Не му отнема много време да се превърне в крайъгълен камък на хуманистичната психология, благодарение на клиент-центрираната си терапия. Рождърс изоставя идеята за "пациента" като пасивен обект и вместо това ни показва, че хората могат да станат експерти в своя собствен растеж и начин на живот.

Думата "клиент" се появява за пръв път в хуманистичната му психология поради много ясна причина. Това е така, защото думата поставя човека на равни начала с неговия терапевт (за разлика от психоанализата). Той желае да покаже абсолютната си вяра, че хората могат да се променят позитивно, да изградят психологическа сила, да свалят защитните механизми и да дадат представа за основния импулс, който могат да използват, за да се самоосъществят.

>>> Хуманистична терапия – същност, техники и ползи

Ключови моменти в хуманистичната психология на Карл Роджърс

Има един въпрос, който най-вероятно сте си задавали в определен момент: "Защо ми се случва това?". Първото нещо, което хуманистичната психология на Карл Роджърс прави, е да даде истинска емпатия. След което да се опита да се свърже с клиента и да се заинтересува от ситуацията, в която той се намира. Това е точка, в която едно човешко същество се свързва с другото, с една обща цел. Въпросът опира до това да изследваме истинското си "Аз", за да можем да вземаме по-удовлетворяващи решения.

Ето и някои от най-важните моменти от хуманистичната психология на Карл Роджърс:

  • Повечето от целите, които си поставя човек, са изпълними. Постигането на благополучие и развиването на способностите също е осъществимо. Роджърс обаче твърди, че повечето от нас гледат на това като на недостижим идеал или пълна фантазия. Но бъдещето е повече от просто цел. То е постоянен процес, в който трябва да положим усилия тук и сега.
  • За да развием напълно функционална личност, трябва да сме отворени за преживявания. Не можем просто да приемем положителните си емоции, нужно е да се изправим и пред негативните си такива, вместо да бягаме от тях.
  • Трябва да дадем на живота си смисъл. Ние всички сме отговорни за себе си. Ето защо е толкова важно да имаме активно, възприемчиво и творческо отношение, така че да можем да намерим задоволителен смисъл в нашата реалност.
  • Ключов акцент в хуманистичната психология на Карл Роджърс е самочувствието. Това безценно притежание е толкова често в опасност да изгасне вътре в нас. Така че трябва да се научим как да се доверим на собствените си стандарти и да бъдем достатъчно смели, за да вземаме големи решения и да се безпокоим по-малко какво ще кажат или мислят другите.
  • Моментите на криза са моменти, в които можем да търсим, да чувстваме и да предприемаме стъпки към нова възможност. Това определено е съществена идея що се отнася до личния ни растеж.

По-добро разбиране на хуманистичната психология на Карл Роджърс

Накрая, има един аспект, върху който определено си заслужава да помислим, ако искаме да получим по-добро разбиране на хуманистичната психология на Карл Роджърс. Това е аспектът, който винаги го е отличавал от другите терапевти и го прави един от най-влиятелните психолози – той винаги избира да се фокусира върху човека, а не върху проблема.

Карл Роджърс приема клиентите си такива, каквито са. Той не ги преценява, не налага никакви стратегии върху тях и никога не ги конфронтира. Целта на терапията му е да слуша, да улеснява разпознаването на емоциите им и да им помага да определят собствената си личност. Именно затова толкова много от стратегиите му не присъстват в ръководствата с инструкции, защото той няма ясна методология. Въпреки последното, психологическият му фокус все още е една от най-добрите стратегии за справяне с проблемите на травмата или привързаността.

Източник:

exploringyourmind.com

Още по темата:
  • Защо терапевтите използват безусловно положително отношение Защо терапевтите използват безусловно положително отношение
  • Как бебето опознава света Как бебето опознава света
  • Упражнявайте емпатия само в 5 стъпки Упражнявайте емпатия само в 5 стъпки
  • Ефекти от добротата върху мозъка Ефекти от добротата върху мозъка
5.0/5 1 оценка

Коментари към Хуманистичната психология на Карл Роджърс

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хуманистичната психология на Карл Роджърс
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 03:06
    Коментирайте "Хуманистичната психология на Карл Роджърс"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Психологически причини за затлъстяването и роля на психотерапията
  • Отрицателната страна на емпатията
  • Какво представлява семейната терапия
  • 3 съвета за първата ви терапевтична сесия
  • Богатите хора виждат света по различен начин и то буквално
  • 10 въвеждащи въпросa, които терапевтите обикновено задават
  • Схващания за танца като терапевтичен метод от началото на миналия век
  • Упражнявайте емпатия само в 5 стъпки
  • Транзакционен анализ и его състояния
  • д-р Елена Иванова Янчева
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Обсебва ли телевизията: психология на екранната зависимост и как да се защитим

преди 4911 дни, 5 часа и 50 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 11 часа и 17 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 3 часа и 58 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 10 часа и 50 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 17 часа и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival