Има ли връзка между приема на глутен и шизофренията
В продължение на няколко десетилетия психиатри изследват възможната връзка между глутена и неговата роля за развитието или влошаването на симптомите на шизофрения. Изразът „хлебна лудост“ се появява преди половин век и се използва в научни доклади, според които част от пациентите успяват да се излекуват, при това бързо и неочаквано, след като спират да се хранят с глутенсъдържащи храни.
Все пак експерти предупреждават, че тези случаи са твърде малко и обикновено болните от шизофрения не се повлияват от промени в начина на хранене.
Важно е да се уточни, че към момента няма одобрени препоръки, които да изключват приема на продукти с глутен от пациенти с тежкото психично заболяване. Въпреки липсата им, научният интерес към връзката между цьолиакията, чувствителността към глутен и шизофренията продължава да се засилва.
Шизофренията е сериозно психично разстройство
Шизофренията е тежко хронично заболяване, което може да увреди мозъка на пациента. Тя засяга около 1% от световното население, като най-често срещаните симптоми са слухови халюцинации и фиксирана заблуда (делюзия), че околните искат да му навредят.
В повечето случаи лечението включва антипсихотични медикаменти, но не по-малко важна е професионалната помощ и подкрепата от страна на психиатъра. Данните сочат, че пациентите с шизофрения рядко са агресивни към други хора, но могат да бъдат опасни за самите себе си. Близо 10% от тях слагат край на живота си.
>>> 10-те най-значими признака на шизофрения
Възможно ли е глутенът в пшеницата да отключи шизофрения?
През 1976 г. изследователи публикуват в списание Science2 проучване, в което твърдят, че глутеновият протеин в пшеницата причинява или влошава симптомите на шизофрения. „Състоянието на шизофрениците, които спазват хранителен режим без глутен и млечни продукти, и приемат невролептици (антипсихотици) спира да се влошава или бележи подобрение по време на проведено „сляпо“ изследване“, пишат те. След приключването на експеримента, признаците отново се появяват.
През годините и други екипи решават да изследват връзката между глутена и шизофренията, но резултатите са противоречиви.
Проучване от 1981 г. обхваща 8 пациенти, диагностицирани с психичното заболяване. В първия етап глутенсъдържащите и млечните продукти са изключени от менюто им, а във втория, който продължава 5 седмици, отново са включени. Състоянието им остава непроменено и в двете фази.
Друго, по-ново изследване твърди, че изключването на глутена от хранителния режим на пациенти с шизофрения има положителен ефект върху симптомите.
Обстоен преглед на медицинската литература, свързана с вредите от глутена и някои тежки психични нарушения, сочи, че хората с цьолиакия и чувствителност към глутен е възможно да са изложени на „незначително по-висок риск от шизофрения и други афективни разстройства“.
Антитела към глутен
Кръвните тестове на пациенти с нелекувана цьолиакия, тоест такива, които продължават да приемат глутен, разкриват, че нивата на някои специфични антитела като tTG-IgA и EMA-IgA са завишени.
При някои шизофреници пък се наблюдават по-високи стойности на други видове антитела – най-вече AGA-IgG и AGA-IgA. Един от екипите например изчислява, че от общо 1401 доброволци 23% са със средни до високи нива на AGA-IgA.
Антителата AGA-IgA и AGA-IgG не са тясно свързани единствено с цьолиакията. Тяхното повишаване е доказателство за наличието на реакция спрямо глутена, но не и за характерната при цьолиакия атрофия на въсите.
Според друго изследване, проведено през 2014 г., години наред се е смятало, че рискът от шизофрения при болните от цьолиакия е по-висок. Мащабни проучвания като Датския национален регистър в периода 1980 г. – 1990 г. също подкрепят връзката между автоимунното заболяване и шизофренията, която се развива впоследствие.
В същото време има изследвания, според които изключването на глутена от храненето на пациентите с шизофрения не облекчава симптомите им.
Наскоро екип от учени установи, че хората с цьолиакия и шизофрения всъщност реагират на различни части от глутеновия протеин, което означава, че имунният отговор спрямо глутена е различен при двете групи участници и няма връзка с увреждането на червата в резултат на приема му.
Предупреждение от лекарите: Не лекувайте шизофрения, изключвайки глутена
Въпреки че не всички специалисти по психично здраве са съгласни с теорията, има експерти, които смятат, че при някои пациенти с психични разстройства безглутеновият режим на хранене може да бъде полезен за здравето.
Все още няма одобрен инструмент за изследване на глутенова чувствителност, нито има доказан метод, който да установява връзка между шизофренията и безглутеновото хранене. За да се разработи тест за инсулинова чувствителност, е необходимо да се намери специфичен биомаркер, който да я доказва. Дотогава здравните специалисти не препоръчват изключване на глутена като средство за справяне със симптомите на шизофрения.
Gluten and Schizophrenia Connection: https://www.verywellmind.com/gluten-and-schizophrenia
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- F20.0 Параноидна шизофрения
- Антипсихотични лекарства
- 10-те най-значими признака на шизофрения
- Наследствена болест ли е шизофренията?
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Истинските и неподправени истории на шизофреници за началото на разстройството
- Мога ли да шофирам, ако страдам от шизофрения
- Как да улесним комуникацията с близък, който страда от шизофрения
- Одобриха медикамент за лечение на шизофрения след 70 години застой
- Безсъние при шизофрения – безопасен ли е приемът на мелатонин
Коментари към Има ли връзка между приема на глутен и шизофренията