Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Терапевтични занимания и креативност Подходяща ли е когнитивно-поведенческата терапия за страдащите от шизофрения

Подходяща ли е когнитивно-поведенческата терапия за страдащите от шизофрения

от 28 сеп 2018г., обновено на 03 фев 2020г.
Подходяща ли е когнитивно-поведенческата терапия за страдащите от шизофрения - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Шизофренията представлява сериозно психично заболяване, чиито основни симптоми включват заблуди, халюцинации, неорганизирано мислене (реч), изключително дезорганизирани или необичайни движения, както и негативни симптоми (проблеми с мотивацията, взаимоотношенията с останалите, липса на желание).

През последните две десетилетия пълното възстановяване, а не просто контролирането на симптомите, се е превърнало в основна цел на леченията на индивиди, които страдат от психичното разстройство, както и съпътстващите го клинични предизвикателства. Въпреки че предписването на медикаменти е стандартната практика за лечение, фармакотерапията има своите ограничения относно резултатите, които пациентите искат да постигнат, за да подобрят своето социално и професионално функциониране.

Според един метаанализ на наличната литература, проведен от американския клиничен невропсихолог д-р Медалия и нейните колеги, когнитивните терапии представляват ефективни методи, които спомагат възстановяването на индивиди, страдащи от психотични разстройства. Поради това проучване, както и редица други експерименти, когнитивно-поведенческата терапия (КПТ) се е превърнала в стандарт при лечението на хора, страдащи от шизофрения и съпътстващите я симптоми.

Сериозни въпроси относно ефективността на терапевтичния метод

Според професора по когнитивна невропсихология към Университета Хертфордшър Кийт Лоус през последните 10 години все повече рандомизирани контролирани изпитвания – златния стандарт в клиничните изследвания – се провеждат, за да се установи какво влияние оказва когнитивно-поведенческата терапия върху симптомите на шизофрения. Голяма част от проучванията обаче не съобщават за въздействието на КПТ върху социалното и професионално функциониране на пациента. Поради това Кийт Лоус и неговият екип решават да направят първия метаанализ, който да установи ефективността на терапията спрямо тези показатели. Подробният анализ върху наличната литература по темата е публикуван през 2018 г. в научното списание BMC Psychology.

Въпреки силната подкрепа от практикуващи психолози и изследователи за предлагането и прилагането на КПТ професор Лоус и неговите колеги съобщават, че резултатите от метаанализа не са обнадеждаващи. Докато учените откриват, че отначало КПТ подобрява състоянието на пациентите, положителното действие на самата терапия е краткотрайно. Обстойното проучване показва, че терапевтичният метод не успява да подобри значително качеството на живот, чиито фактори включват представата на пациента за самия себе си, благополучието и взаимоотношенията.

Все повече доказателства, оспорващи ефективността на КПТ

Според професор Лоус и неговите колеги метаанализът представлява поредното проучване, което заключава, че твърденията за ефективността на КПТ в контекста на облекчаване на основните симптоми на шизофренията като заблудите не са подкрепени от доказателства в литературата. Друг подробен анализ, проведен от холандския психиатър  д-р Велтхортс и нейните колеги и публикуван в научното списание Psychological Medicine през 2015 г., гласи, че почти нито едно от най-скорошните изследвания не съобщава за намаляване на симптоми като самоналожена изолация, апатия или "емоционално притъпяване" (липса на положителни или негативни емоции).

Според независимата неправителствена организация "Кокрейн", която се занимава с организиране на информацията от медицинските изследвания, КПТ не притежава ясно изразени и убедителни предимства в сравнение с други терапии или дори ненаучни подходи като сприятеляването. Дори неструктурирани сесии с психолог, по време на които се обсъждат неутрални теми като интереси, хобита, спорт, книги и т.н., могат да имат подобен ефект като КПТ.

Професор Лоус твърди, че много малко изследвания със сравнително ниско качество на доказателствата са били достатъчни за установяването на КПТ като подходяща и препоръчителна интервенция за страдащите от шизофрения. Първите проучвания за ефекта на терапията са изпълнени с множество методологични грешки. Например много от първите изследователи, които провеждат експерименти, за да преценят до каква степен лечението е подходящо за сериозното психично заболяване, са били наясно кои участници са получили КПТ и кои не. По този начин резултатите могат да бъдат повлияни от така наречената склонност за потвърждаване. Подобни и други проблеми със самите експерименти от преди десетилетия биха били сериозно критикувани от научната област сега.

Вредна или полезна?

Кои фактори определят дали една интервенция или терапия е ефективна и подходяща? Първо, ползите трябва значително да надхвърлят негативите от прилагането на едно лечение. Психологически интервенции като КПТ често се приемат за безвредни, но скорошно изследване настоява това схващане да не се приема автоматично от изследователите и практикуващите професионалисти. Измерването и съобщаването на негативните последици от психологични интервенции за овладяване на психотични и други състояние е изключително рядко.

Фактът, че негативите от една терапия не се изследват рутинно или качествено, трябва да накара изследователите и терапевтите да се замислят до каква степен КПТ е подходяща алтернатива на антипсихотичните лекарства. Скорошно изследване, проведено от професор Антъни Морисън и неговите колеги и публикувано в The Lancet Psychiatry, сравнява ефекта от фармакотерапията и КПТ. Резултатите сочат, че добавянето на КПТ към вече приложеното лечение с антипсихотични лекарства не води до значителни допълнителни ползи, докато въвеждането на антипсихотични лекарства към провеждаща се когнитивно-поведенческа терапия значително подобрява симптомите на шизофрения.

Но ако за момент оставим настрана въпросите за ефективността и потенциалната вреда, искат ли пациентите наистина когнитивно-поведенческата терапия? Според професор Лоус доказателствата предполагат обратното. Доклад от 2014 г., публикуван от Кралския колеж на психиатрите, съобщава, че повече от половината британци с шизофрения, на които им е предложена когнитивно-поведенческа терапия, казват "не".

Професор Лоус и неговият екип правят заключението, че научната литература не предоставя достатъчно актуални изследвания с високо качество, което поставя под въпрос положителния ефект от прилагането на когнитивно-поведенческата терапия при лечението на страдащи от шизофрения пациенти. Според няколко метаанализа вече превърналата се в стандарт терапия не подобрява значително качеството на живот на пациентите, в частност социалното и професионално функциониране. Според професор Лоус е необходимо психологичните интервенции непрестанно да се развиват, като усилията на учените трябва да бъдат насочени и към тестването на нови алтернативни методи за лечение.

Редактор: Нора Маркова
Източник: theconversation.com
Снимки: pixabay.com

Още по темата:
  • Какво представлява Схема терапията Какво представлява Схема терапията
  • Страх от изоставяне: Причини, симптоми и терапия Страх от изоставяне: Причини, симптоми и терапия
  • Дисфункционални начини на мислене: автоматични мисли Дисфункционални начини на мислене: автоматични мисли
  • Генерализирано тревожно разстройство Генерализирано тревожно разстройство
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

УЛТРАЗВУКОВА ШПАТУЛА 3 В 1
59.00лв.

УЛТРАЗВУКОВА ШПАТУЛА 3 В 1

УЛТРАЗВУКОВ КОЗМЕТИЧЕН И ТЕРАПЕВТИЧЕН АПАРАТ CS-628A
195.00лв.

УЛТРАЗВУКОВ КОЗМЕТИЧЕН И ТЕРАПЕВТИЧЕН АПАРАТ CS-628A

Безплатна доставка за България!
ОСНОВИ НА ХОМЕОПАТИЧНАТА ТЕРАПИЯ - ТОМ 1 -  И. ЕНЕВ, П. ЗАГОРЧЕВ - ИЗТОК - ЗАПАД
22.00лв.

ОСНОВИ НА ХОМЕОПАТИЧНАТА ТЕРАПИЯ - ТОМ 1 - И. ЕНЕВ, П. ЗАГОРЧЕВ - ИЗТОК - ЗАПАД

ПРАКТИЧЕСКА ХОМЕОПАТИЯ - Д-Р ИВАН ЕНЕВ - ИЗТОК - ЗАПАД
14.00лв.

ПРАКТИЧЕСКА ХОМЕОПАТИЯ - Д-Р ИВАН ЕНЕВ - ИЗТОК - ЗАПАД

ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ ПО ХОМЕОПАТИЯ ЗА ВСЕКИ - Д-Р ДАНИЕЛ БЕРТИЕ - ИЗТОК - ЗАПАД
9.00лв.

ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ ПО ХОМЕОПАТИЯ ЗА ВСЕКИ - Д-Р ДАНИЕЛ БЕРТИЕ - ИЗТОК - ЗАПАД

БЮТИ ПЛЮС УРЕД ЗА ТЯЛО И ЛИЦЕ 3 В 1, RF РАДИОЧЕСТОТЕН ЛИФТИНГ, УЛТРАЗВУКОВА КАВИТАЦИЯ, LED ТЕРАПИЯ
189.00лв.

БЮТИ ПЛЮС УРЕД ЗА ТЯЛО И ЛИЦЕ 3 В 1, RF РАДИОЧЕСТОТЕН ЛИФТИНГ, УЛТРАЗВУКОВА КАВИТАЦИЯ, LED ТЕРАПИЯ

Безплатна доставка за България!

Коментари към Подходяща ли е когнитивно-поведенческата терапия за страдащите от шизофрения

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Подходяща ли е когнитивно-поведенческата терапия за страдащите от шизофрения
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 22:11
    Коментирайте "Подходяща ли е когнитивно-поведенческата терапия за страдащите от шизофрения"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Терапевтични занимания и креативност
  • д-р Даниела Георгиева Ангелова
  • д-р Любка Симеонова Илиева
  • д-р Ивелина Генова Сталева
  • F20.0 Параноидна шизофрения
  • Лечение с кислород
  • д-р Мария Николова Гаджалова–Батинкова
  • Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
  • д-р Илиана Николова Тренчева
  • д-р Емилия Господинова Кондева
  • Какво представлява Схема терапията
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Възможно ли е да провеждам арт терапия у дома или къде да намеря специалист?

преди 3728 дни, 9 часа и 31 мин.

Kонсултация за бели дробове и предписана терапия с Аугментин, Солволан, Пробиен и Парацетамол

преди 3832 дни, 4 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 10 часа и 12 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 6 часа и 22 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 23 часа и 3 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 5 часа и 55 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
F20.0 Параноидна шизофрения F20.0 Параноидна шизофрения

F20.0 Параноидна шизофрения

от 03 юни 2024г. Прочети повече
17 зловещи рисунки на шизофреници, представящи света през техните очи 17 зловещи рисунки на шизофреници, представящи света през техните очи

17 зловещи рисунки на шизофреници, представящи света през техните очи

от 09 фев 2024г. Прочети повече
Трябва ли българските политици да минават през тестове за психично здраве? Трябва ли българските политици да минават през тестове за психично здраве?

Трябва ли българските политици да минават през тестове за психично здраве?

от 10 фев 2023г. Прочети повече
Хранене при шизофрения Хранене при шизофрения

Хранене при шизофрения

от 22 яну 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival