Какво е и какво не е емоционална злоупотреба
През последните години често се използва терминът „емоционална злоупотреба“. За да не се превърне в определение за всеки негативен емоционален отговор, трябва да изясним какво е и не е емоционално насилие.
Какво не е емоционална злоупотреба?
Не е емоционална злоупотреба, когато човек се почувства наранен поради нещо, което сте направили. Хората реагират според собствените си възприятия, така че техните реакции не определят вашето поведение. Също така не е емоционално насилие да бъдеш честен и да изразяваш мнението си. Може и да ви липсва такт, но това определено не е емоционална злоупотреба. Отново, само защото някой реагира остро на казаното от вас, не означава, че е емоционално малтретиран.
Не е емоционално насилие да крещиш на партньора си – често хората бъркат този израз на емоция със злоупотреба. Всеки човек крещи понякога. Абсолютно всеки. По-притеснително ще е ако човек не е способен да изрази емоциите си чрез крещене. Нещо, което всеки прави, не може да се смята за емоционално насилие. Истеричното крещене срещу някой в израз на словесно нападение обаче се смята за емоционална злоупотреба. И все пак, когато съпруг и съпруга или родител и дете крещят един на друг, това е нормален израз на емоция. Когато емоцията бъде изразена, вероятно би било добра идея да седнете и да поговорите, за да намерите решение на проблема.
Какво е емоционална злоупотреба?
Емоционалната злоупотреба е начин да контролираме друг човек, използвайки емоции, за да го критикуваме, обвиняваме или по друг начин манипулираме. Като цяло връзката е емоционално насилствена, когато има постоянен модел, включващ обидни думи и емоционален тормоз, който накърнява самочувствието и подкопава психичното здраве на човека отсреща.
Нещо повече, психическата или емоционална злоупотреба, макар и най-често срещана при интимни и брачни връзки, може да се наблюдава във всяка връзка, включително между приятели, членове на семейството и колеги.
Емоционалното насилие е една от най-трудните за разпознаване форми на злоупотреба. То може да бъде фино и коварно или открито и манипулативно. Независимо от похвата, тези действия разрушават самочувствието на човек и той започва да се съмнява във възприятията си.
Основната цел на емоционалното насилие е да се контролира жертвата чрез дискредитиране, изолиране и заглушаване.
В крайна сметка жертвите се чувстват в капан. Те често са твърде наранени, за да издържат на „отровните“ взаимоотношения, но и често се страхуват да си тръгнат. Така цикълът просто се повтаря, докато не се промени нещо.
Прочетете още:
Как да разпознаем емоционалното насилие?
Когато разглеждате собствените си взаимоотношения, не забравяйте, че емоционалното насилие често е едва доловимо. В резултат на това може да бъде много трудно да се разпознае. Ако изпитвате проблеми да определите дали сте жертва на емоционална злоупотреба, спрете и помислете как ви карат да се чувствате конкретните взаимоотношения.
Има признаци, по които може да се разпознае психическото насилие. Имайте предвид, че дори наличието само на няколко от тях, пак означава, че сте в емоционално насилствена връзка.
Не попадайте в капан, повтаряйки си „не е толкова лошо. Също така е важно да не минимизирате тяхното поведение. Запомнете: Всеки заслужава да бъде третиран с уважение.
Ако се чувствате наранени, разочаровани, объркани, неразбрани, депресирани, тревожни или безполезни всеки път, когато общувате, има големи шансове да сте жертва на емоционална злоупотреба. |
Нереалистични очаквания
Емоционалните насилници имат нереалистични очаквания спрямо жертвата си. Примери:
- Предявяват необосновани изисквания към вас.
- Очакват нуждите им да бъдат ваш приоритет.
- Искат да прекарвате цялото си време заедно.
- Винаги са неудовлетворени, независимо колко се стараете.
- Критикуват ви, че не изпълнявате задачите съгласно техните стандарти.
- Очакват да споделяте тяхното мнение (т.е. не ви е позволено да имате различно мнение).
- Изискват да посочите точен ден и час, когато обсъждате неща, които са ви разстроили (ако не можете, неглижират събитието сякаш никога не се е случилото).
Обезсилване
Хората, прилагащи емоционално насилие, често обезсилват жертвата си. Примери:
- Омаловажават, отхвърлят или изкривяват преценката или вашата истина за нещата.
- Отказват да приемат чувствата ви, опитвайки се да диктуват как трябва да се чувствате.
- Изискват да се обяснявате постоянно как се чувствате.
- Обвиняват ви, че сте прекалено чувствителни, прекалено емоционални или луди.
- Не приемат вашето мнение или идеи.
- Определят вашите молби, желания и нужди като нелепи или незаслужени.
- С изрази като „изкарваш нещата по-сериозни, отколкото са“ или „преувеличаваш“, постоянно намекват, че вашите преценки са погрешни или че не може да ви се вярва.
- Обвиняват ви, че сте егоисти, материалисти или че постоянно трябва да ви се угажда, ако изразите своите желания и нужди (очаква се да нямате такива).
Хаос
Емоционалните насилници постоянно създават хаос. Примери:
- Започват спор заради нуждата постоянно да спорят.
- Правят объркващи и противоречиви изказвания.
- Имат драстични промени в настроението или внезапни емоционални изблици.
- Заяждат се с вас по отношение на облеклото, косата, работата.
- Държат се хаотично и непредсказуемо.
Емоционално изнудване
Емоционалното изнудване е присъщо на този вид насилници. Примери:
- Манипулират ви, като ви карат да се чувствате виновни.
- Унижават ви публично и насаме.
- Използват вашите страхове, ценности и състрадание, за да контролират вас или ситуацията.
- Преувеличават или изтъкват недостатъците ви, за да отклонят вниманието или да избегнат поемането на отговорност за лошите си решения.
- Отричат, че дадено събитие се е случило или лъжат за него.
- Наказват ви като ви лишават от близостта си.
Надменно държание
Хората, които прилагат емоционално насилие, се държат надменно. Примери:
- Държат се с вас като с по-низш.
- Обвиняват ви за техните грешки и недостатъци.
- Поставят под съмнение всичко казана от вас.
- Шегуват се за ваша сметка.
- Казват ви, че вашите идеи, мисли и ценности са глупави, нелогични и безсмислени.
- Говорят ви снизходително.
- Използват сарказъм, когато общуват с вас.
- Държат се така, сякаш винаги са прави, знаят кое е най-доброто и са по-умни.
Контрол и изолация
Емоционалните насилници се опитват да изолират и контролират жертвата си. Примери:
- Контролират времето ви, прекарано с приятели и семейство.
- Следят текстовите съобщения, социалните медии и имейлите ви.
- Обвиняват ви в измама и ревност.
- Взимат или скриват ключовете за колата ви.
- Искат да знаят къде се намирате по всяко време или използват проследяващи програми.
- Третират ви като тяхна собственост.
- Критикуват или се подиграват на вашите приятели, семейство или колеги.
- Използват ревността и завистта като знак на любов.
- Принуждават ви да прекарвате цялото си време заедно.
- Контролират финансите ви.
Видове емоционално насилие
Емоционалното насилие може да приеме редица различни форми, включително:
- обвинения в измама или други признаци на ревност;
- опити за контролиране на поведението;
- противопоставяне;
- критика;
- газлайтинг;
- изолиране от семейство и приятели;
- словесни обиди;
- обвинения;
- омаловажаване на притесненията;
- лишение от обич и внимание;
- отказ от комуникация.
Важно е да се запомни, че тези видове злоупотреба може да не са очевидни в началото на връзката. Възможно е емоционалните насилници в началото да бъдат любящи и внимателни, а с времето да започнат с тактиките за контролиране и манипулация на партньора.
Прочетете още:
Въздействие на емоционалната злоупотреба
Когато емоционалната злоупотреба е тежка, жертвата може да изгуби себе си, понякога без видими признаци. Раните при този вид насилие са невидими за другите, скрити в неувереността, безполезността и отвращението към себе си, които жертвата изпитва. Всъщност изследванията показват, че последствията от емоционалното насилие са също толкова тежки, колкото тези от физическото насилие.
С течение на времето обвиненията, словесната злоупотреба и критиките подкопават същността на жертвата толкова много, че тя вече не гледа реалистично на ситуацията. Следователно жертвата започва да се съгласява с насилника и става критична към себе си. След като това се случи, повечето жертви попадат в капан, вярвайки, че никога няма да бъдат достатъчно добри за някой друг.
Емоционалното насилие може дори да повлияе на приятелствата, защото малтретираните хора често се тревожат как другите гледат на тях и дали наистина ги харесват.
В крайна сметка жертвите често се отдръпват от приятелите си и се изолират, убедени, че никой не ги харесва. Нещо повече емоционалното насилие може да причини редица здравословни проблеми – от депресия и тревожност до язва, сърцебиене, хранителни разстройства и безсъние.
Съвети за справяне с емоционалната злоупотреба
Първата стъпка е разпознаването на злоупотребата. Ако успеете да идентифицирате някои признаци на емоционално насилие във вашата връзка, е важно преди всичко да го признаете пред себе си. Ако сте честни с това, което изпитвате, можете отново да поемете контрол над живота си. Ето още седем стратегии, които можете да приложите на практика.
Поставете себе си на първо място
Когато става въпрос за вашето психическо и физическо здраве, трябва да се поставите на първо място. Спрете да се опитвате да угодите на човека, който злоупотребява с вас. Погрижете се за вашите нужди. Направете нещо, което ще ви помогне да мислите позитивно и да утвърдите себе си.
Не забравяйте да си почивате и да се храните здравословно. Тези прости неща ще ви помогнат да се справите с ежедневния стрес от емоционалното насилие.
Установете граници
Заявете твърдо на насилника, че вече не може да ви крещи, да ви обижда, да бъде груб с вас. Например, кажете му, че ако ви нарече по име или ви обиди, разговорът ще приключи и ще напуснете стаята. Ключът е да установите граници във вашите взаимоотношения.
Спрете да се обвинявате
Ако сте във връзка с емоционален насилник дълъг период от време, може да повярвате, че нещо не е наред с вас. Но проблемът не е във вас. Да злоупотребяваш означава да направиш избор. Така че спрете да се обвинявате за нещо, върху което нямате контрол.
Осъзнайте, че не можете да ги промените
Въпреки всичките ви усилия, никога няма да можете да промените емоционален насилник, правейки нещо различно или като бъдете различни. Насилникът е избрал да се държи по този начин.
Напомнете си, че не можете да контролирате действията му и че не сте виновни за неговия избор. Единственото нещо, което можете да коригирате или контролирате, е вашият отговор.
Дистанцирайте се
Не се ангажирайте с насилници. С други думи, ако един насилник се опита да започне спор с вас, започне да ви обижда или изисква нещо, не се опитвайте да давате обяснения, да го успокоявате или да се извинявате за неща, които не сте направили.
Просто се отдалечете, ако можете. Колкото и да се стараете, няма да можете да оправите неща в неговите очи.
Създайте група за подкрепа
Въпреки че може да е трудно да споделите на някого какво преживявате, разговорът може да ви помогне. Говорете с доверен приятел, член на семейството или дори терапевт относно това, което изпитвате. Прекарвайте време с хора, които ви обичат и подкрепят. Тази група от приятели ще ви помогне да се почувствате по-малко самотни и изолирани.
Опитайте да прекратите взаимоотношенията
Ако вашият партньор, приятел или член на семейството ви няма намерение да се промени, вие не можете да останете в тази връзка завинаги. В крайна сметка това ще ви се отрази както психически, така и физически.
В зависимост от вашата ситуация може да се наложи да предприемете стъпки за прекратяване на взаимоотношенията. Всяка ситуация е различна. Така че обсъдете мислите и идеите си с доверен приятел, член на семейството или терапевт. Емоционалното насилие може да има сериозни дългосрочни последици, но може да бъде и предшественик на физическо насилие.
Не забравяйте също, че злоупотребата често ескалира, когато лицето, което е малтретирано, вземе решение да напусне връзката. Уверете се, че имате план, ако насилието вземе връх.
What Is Emotional Abuse?: https://www.verywellmind.com/identify-and-cope-with-emotional-abuse-4156673
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Различните форми на домашен тормоз
- Да живееш с човек, който те обижда и обвинява, или какво е да си затворник на собствения си живот
- 10 извинения, прикриващи емоционална злоупотреба във взаимоотношенията
- Пет причини, поради които хората прилагат емоционално насилие
- Публикуване на тайните на бившия онлайн – нова форма на отмъщение
Коментари към Какво е и какво не е емоционална злоупотреба