Пет причини, поради които хората прилагат емоционално насилие
В мемоарите си „Съкратен живот“ Ариел Леве разказва историята на взаимоотношенията си с майка си. Тя описва физическото и емоционалното насилие, с които се сблъсква в детството си. Майка й е от хората, които имат прекомерна нужда от одобрение и прави всичко, за да го получи от нея.
Настроенията на майката на Ариел са напълно непредвидими. В един момент тя казва на дъщеря си колко много я обича, а в следващия колко много я мрази. Вербалната злоупотреба е нещо обичайно. Когато Ариел е само на шест, майка й й казва: „Когато умра, ще бъдеш съвсем сама, защото баща ти не те иска. Знаеш това, нали?“
Емоционалната злоупотреба не се проявява само в отношенията родител-дете. Тя може да присъства във всички видове взаимоотношения – отношения между интимни партньори, приятели, братя и сестри, бивши съпрузи, колеги, съседи, възрастни хора и лицата, които се грижат за тях.
Как да разпознаете емоционалното насилие? Първо е необходимо да разберете как изглежда емоционалното насилие и какво провокира насилника.
Как изглежда емоционалното насилие
Въпреки че някои емоционални насилници прибягват до физическа сила, емоционалното насилие само по себе си не е физическо нападение. По-скоро те използват думи и поведение, за да всеят страх или да причинят емоционална болка и страдание.
Вижте четири начина, по които се проявава емоционалното насилие:
1. Вербална злоупотреба
Емоционалното насилие може да бъде под формата на словесна злоупотреба. Вербалните насилници използват думи, за да всеят страх или да наранят емоционално. Видовете вербална злоупотреба включват крещене, наричане по име, сплашване и заплаха.
Пример 1: Веднага след като сте посетили майка си, научавате, че ваш близък приятел е дал положителна проба за COVID-19. Когато се обаждате на майка си, за да я уведомите, тя започва да крещи, да ви обвинява и да се обръща към вас по име.
Пример 2: Когато кажете на съпруга си, че искате развод, той започва да ви заплашва, че ще ви съди за пълно попечителства над децата.
2. Пасивна агресия
Емоционалното насилие може също да приеме формата на пасивна агресия. Тези хора, които проявяват пасивно-агресивно поведение, използват косвени начини да съобщят негативното си отношение към жертвата си.
Пример 1: Закъснявате за среща с ваша приятелка. Извинявате се, а тя ви казва да не се притеснявате. Но въпреки това тя е ядосана или мълчалива цяла вечер.
Пример 2: Вашият приятел изведнъж престава да ви държи за ръката и да ви докосва или започва да спи с гръб към вас, за да предаде индиректно гнева си.
3. Социална изолация
Третият вид емоционално насилие е социалната изолация. Този тип злоупотреба има за цел да ви попречи да общувате с другите, като по този начин потенциално ви кара да се чувствате самотни и депресирани.
Пример 1: Всеки път, когато планирате да се срещнете с приятелите или семейството си, партньорът ви лъже, че е болен, или моли да си останете вкъщи.
Пример 2: Партньорът ви казва на приятелите и членовете на семейството ви, че сте емоционално нестабилни и че е най-добре да не контактуват с вас за известно време.
4. Газлайтинг
Четвъртият вид емоционално насилие е газлайтинг. Това е скрита форма на злоупотреба, която отрича това, което смятате, че знаете със сигурност, като по този начин ви кара да се съмнявате в сетивата, преценките и здравия си разум.
Пример 1: Съпругът ви изхвърля книга, която знае, че четете, след което настоява, че никога не я е виждал.
Пример 2: Партньорът ви счупва екрана на телефона ви, докато не сте в стаята, след което настоява, че ви е видял да го изпускате на пода.
Прочетете още:
Как насилниците запазват властта си над другите?
Емоционалните насилници използват тактики за злоупотреба, за да ви уплашат или да ви разстроят, като по този начин накланят баланса на силите във връзката в своя полза.
Променяйки степента на злоупотреба в зависимост от вашето държание, насилниците ви обучават да се отнасяте към тях с уважение. За да зачитате техния авторитет, трябва да следвате заповедите и исканията им или да отговаряте на желанията и нуждите им.
Прочетете още:
В краткосрочен план може да се възползвате от възприемането на уважение към вашия насилник, основано на страх. Това е видът уважение, което ни съветват да имаме към океана, защото той е мощен и непредсказуем. По същия начин, запазването на бдително отношение може да ви помогне да оцелеете, без да предизвиквате насилника си, докато не намерите начин да се справите по-ефективно със ситуацията, в която се намирате.
Какво печелят насилниците с държанието си?
Какво провокира емоционалните насилници? Ето няколко мотива:
Удоволствие от усещането за власт и контрол
Усещането за власт и контрол доставя на някои насилници огромно удоволствие. Те също така могат да изпитат наслада, когато видят другите как страдат. Нарцисистите, психопатите и садистите могат да бъдат привлечени от емоционалното насилие поради удоволствието, породено от наличието на власт над другите.
Потенциална облага от безсилието на другите
Насилниците могат също да прилагат емоционална злоупотреба поради това, което могат да спечелят. Често емоционалното насилие води до психичен стрес и може да наруши способността на жертвата да функционира нормално. Възможна е липса на енергия, стремеж или яснота на ума за изпълняване на нормалните задължения – или дори жертвата да се съгласи с насилника си, че е в неин интерес да постъпи в психиатрична болница.
Когато жертвата вече е обезсилена, насилникът може да спечели попечителство над децата или да получи достъп до общите спестявания.
Нужда от повече внимание или съчувствие
Някои насилници използват емоционално насилие, за да привлекат внимание, одобрение или съчувствие. Поради това приемат ролята на „мъченик“. Хората, изпълняващи тази роля, извършват саможертва, за да привлекат съчувствие и да предизвикат вина в своите мишени.
Пример: Посещавате сестра си и предлагате да й помогнете да почисти след парти, на което тя е била домакин. Тя отказва и прави всичко абсолютно сама – акт, с който цели да породи съжаление от ваша страна.
Желание за отмъщение
Дори и да не сте наранили насилника си в миналото, той може да се почувства като жертва. Поради това е вероятно да използва словесна обида срещу вас, за да отмъсти за действителната или въображаема вреда.
За разлика от садистите, насилниците, които търсят отмъщение, може да не изпитат удоволствие да гледат как другите страдат сами по себе си. При тях удоволствието се крие във възмездието.
Изгода на работното място
Емоционалната злоупотреба и тормозът на работното място могат да имат за цел да наклонят баланса на силите между колегите поради завист или желание за повишение. Ако насилникът успее да се издигне над вас, като предизвика страх или страдание, той може да използва тази сила, за да изглежда по-успешен.
5 Reasons People Emotionally Abuse Others: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-mysteries-love/202201/5-reasons-people-emotionally-abuse-others
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Различните форми на домашен тормоз
- Какво е и какво не е емоционална злоупотреба
- Да живееш с човек, който те обижда и обвинява, или какво е да си затворник на собствения си живот
- 10 извинения, прикриващи емоционална злоупотреба във взаимоотношенията
- Публикуване на тайните на бившия онлайн – нова форма на отмъщение
Коментари към Пет причини, поради които хората прилагат емоционално насилие