Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло Какво казва невронауката за суицидното поведение

Какво казва невронауката за суицидното поведение

от 08 фев 2019г., обновено на 19 авг 2019г.
Какво казва невронауката за суицидното поведение - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

В новата си книга "Невронауката на суицидното поведение" професор Кийс ван Херинген (Kees van Heeringen) се опитва да разбере дали самоубийствата могат да бъдат предотвратени. Професорът по психиатрия, който в момента работи като председател на катедрата по "Психиатрия и Медицинска психология" и като директор на "Отдела за изследване на самоубийствата" в Гентския университет в Белгия, започва да изучава причините за извършване на самоубийство още като млад психиатър през 80-те години на 20-ти век. Тогава той се запознава с Валери, след като тя неуспешно се опитва да сложи край на живота си. По онова време опитът за самоубийство на такова младо и умно момиче все още изглежда като пълна енигма. Какво може да е вероятното обяснение за постъпката на този млад човек? От тогава насам обаче стремглаво увеличаващият се брой изследвания успяват да идентифицират някои от характеристиките, които могат да ни помогнат да по-добре да разберем и предотвратим суицидното поведение.

Самоубийството е вследствие на изключително силно човешко страдание, което се е превърнало в част от живота на милиони хора по света.

Кои са причините за извършване на самоубийство?

За жалост, големият брой на опитите за самоубийство продължава да е проблем без адекватно и ефективно решение в много страни. Причината за това може поне от части да е фактът, че не съществува само един-единствен фактор, допринасящ за суицидните мисли и поведение. Вече е ясно, че самоубийството е в резултат на анормална реакция към нормална ситуация. В повечето случаи реакцията е продиктувана от често срещани събития като проблеми в професионален, финансов или междуличностен аспект, както и от депресивни състояния, които, за щастие, не водят до суицидни поведения при по-голяма част от хората. Професор Ван Херинген констатира, че нещо друго, отвъд определени настроения и тежки или трагични събития, обяснява защо някои хора решават да посегнат на живота си. Според него невронауката е ключът, който може да ни позволи да разберем какво точно представлява суицидното поведение и как то може да бъде изменено, за да се намали вероятността от опит за самоубийство.

Основната разлика между суицидните и несуицидните реакции спрямо често срещани причини за стрес е интензивната емоционална болка, която се възприема от страдащия като безкрайна.

Отклонения във възприемането на информацията

Професор Ван Херинген разяснява, че предишни изследвания са открили уникални невробиологични корелати за тези възприятия в мозъчните функции на индивиди със суицидни мисли и поведения. Тези промени могат да се наблюдават както на клетъчно, така и на молекулярно ниво. Изменения също така могат да се установят в начините, по които невроните си взаимодействат в сложни системи, които са в основата на сложни когнитивни процеси като поддържане на вниманието и вземане на решения. Следователно, промените в мозъчните системи водят до отклонения, свързани с нещата, на които обръщаме внимание. Тези отклонения са основната причина за наличието на повишена чувствителност към предизвикващи смут събития. Вследствие на това индивидите със суицидни мисли и поведение вероятно разполагат с други видове информация относно живота и бъдещето си, за да вземат решения в сравнение с мъжете и жените, които нямат такива мисли и поведение.

Според професор Ван Херинген хората със суицидни мисли може би не могат да възприемат позитивна информация, свързана с надежда за подобрение на ситуацията и възможност за лечение. Измененията в мозъчните системи водят до неспособност за промяна на светогледа, което от своя страна поражда безнадеждност – чувство, тясно обвързано с увеличен шанс от извършване на самоубийство.

В същото време обаче учените тепърва започват да разбират причините за тези изменения на мозъчно ниво. Според някои учени два основни фактора са генните и злополучните събития сравнително рано в живота. Например, проучвания на функциите и структурата на мозъка ясно показват, че травмиращите преживявания (като сексуален тормоз) в крехка възраст могат да предизвикат молекулярни и структурни промени в мозъчните системи, които са включени във вече описаните неврокогнитивни характеристики на индивидите със суицидни мисли и поведение.

Интервенции

Насочването на усилията именно към тези изменения посредством прилагането на интервенции като психотерапия и невростимулации предоставя нови възможности за превенция на опитите за самоубийство. Психотерапията, специално насочена към понижаването на риска от посягане над собствения живот, може да редуцира значително отклоненията във възприятията и да подпомогне процесите, свързани с трансформирането на негативните вярвания относно бъдещето, които произлизат от чувството за безпомощност и безнадеждност.

Без значение дали са приложени в комбинация с психотерапия, неинвазивните техники за невростимулация могат да се използват за промяна на определени модели на активация в мозъка, така че да е възможно повече позитивна информация да се използва в процесите, свързани с вземането на решения. По този начин може значително да се ограничи чувството за безпомощност. Според професор Ван Херинген предишни проучвания нагледно показват, че модификациите на вярванията и целите са основните задвижващи сили за засилване на невропластичността (способността на мозъка да се променя през живота на индивида).

Професорът по психиатрия добавя, че резултатите от редица други изследвания показват, че не съществуват непоколебими доказателства за ясното разграничаване между биологичните и психосоциалните аспекти в човешкото поведение. Невробиологичните лечения, както и психотерапията могат значително да изменят мозъчните системи, от които толкова силно зависи проявата на суицидни мисли и поведение.

Редактор: Нора Маркова
Източник: cambridgeblog.org
Снимки: unsplash.com

Още по темата:
  • Когато не искаш да живееш,  но не искаш и да умреш Когато не искаш да живееш, но не искаш и да умреш
  • 10 мита за самоубийството, които трябва да знаем 10 мита за самоубийството, които трябва да знаем
  • Как да помогнем при емоционална криза Как да помогнем при емоционална криза
  • Мисли за самоубийство - кои са причините и кога да потърсите помощ Мисли за самоубийство - кои са причините и кога да потърсите помощ
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СЪРЦЕТО МИ И ДРУГИ ЧЕРНИ ДУПКИ - ДЖАЗМИН ВАРГА - ХЕРМЕС
14.95лв.

СЪРЦЕТО МИ И ДРУГИ ЧЕРНИ ДУПКИ - ДЖАЗМИН ВАРГА - ХЕРМЕС

ГЛУХАРЧЕТО - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
14.95лв.

ГЛУХАРЧЕТО - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС

СЯНКА - ВАСИЛ ПАНАЙОТОВ - СИЕЛА
13.90лв.

СЯНКА - ВАСИЛ ПАНАЙОТОВ - СИЕЛА

ХИДРОКОТИЛ АЗИАТИКА 9 CH
5.39лв.

ХИДРОКОТИЛ АЗИАТИКА 9 CH

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ПЕТИГРЕН 10 мл
7.40лв.

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ПЕТИГРЕН 10 мл

ОСЪЗНАТИЯТ ПЪТ ПРЕЗ ДЕПРЕСИЯТА - ДЖОН КАБАТ-ЗИН, МАРК УИЛЯМС, ДЖОН ТИЙСДЕЙЛ, ЗИНДЕЛ СЕГАЛ - ИЗТОК - ЗАПАД
16.00лв.

ОСЪЗНАТИЯТ ПЪТ ПРЕЗ ДЕПРЕСИЯТА - ДЖОН КАБАТ-ЗИН, МАРК УИЛЯМС, ДЖОН ТИЙСДЕЙЛ, ЗИНДЕЛ СЕГАЛ - ИЗТОК - ЗАПАД

Коментари към Какво казва невронауката за суицидното поведение

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво казва невронауката за суицидното поведение
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 09:30
    Коментирайте "Какво казва невронауката за суицидното поведение"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Литий
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • Кодеин
  • Електроконвулсивна терапия
  • Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
  • Сандалово дървo, Бял сантал
  • Инозитол (витамин В8)
  • Алтернативни методи за лечение на депресия при бременност и след раждане
  • Депресия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 17 часа и 14 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 17 часа и 41 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 10 часа и 22 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 22 дни, 16 часа и 32 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 23 дни, 15 часа и 57 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

911 ЛУКОВ ШАМПОАН ПРОТИВ КОСОПАД 150 мл

НЕБРОН таблетки * 30

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

ДОКТОР УАКДЕС БРАХМИ 470 мг капсули * 60

ДОКТОР УАКДЕС КАРДАМОН 470 мг капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival