Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Как да помогнем при емоционална криза

Как да помогнем при емоционална криза

от 20 юни 2017г., обновено на 27 авг 2020г.
Редактор: Станислава Тонева
Как да помогнем при емоционална криза - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Огромен процент от хората край вас имат емоционални проблеми, които могат да ги изкарват от равновесие, и го правят. Част от тях страдат от психически такива, което често е изключително голямо усложнение за нормалното фукциониране в ежедневния живот. Статистиката показва, че диагностицираните психични заболявания нарастват процентово всяка година. Медицината овладява все повече нови способи за лечение и ограничаване на болестните състояния, но обществеността не е подготвена за евентуалните кризи, които придружават подобни отклонения от нормата.

Колкото и неприятно да е да го признаем, малцинство са хората, реагиращи адекватно при нужда от първа медицинска помощ и такава по време на емоционални сривове. Важно е да се подчертае, че емоционалните кризи могат да са критична точка и предел, който да определи бъдещето на преживяващата ги личност.

Кризи на психичното здраве са депресивните епизоди и преживяването на травматични състояния, нарушения на храненето, злоупотреба с алкохол и наркотични вещества, самонараняване и мисли за самоубийство. Ако наблюдаваме притеснително поведение, предизвикващо съмнения за подобни състояния, трябва да знаем, че нашата реакция може да бъде полезна за извеждане от него.

Какви са знаците

Един от най-честите признаци на емоционална криза е ясната и рязка промяна в поведението. Някои примери включват пренебрегване на личната хигиена, драматична промяна в съня и качеството му, очакване само на печалби или загуби, отказване от работния и учебен процес, чести промени в настроението (раздразнителност, гняв, тревожност, тъга), оттегляне от обичайни задължения и удоволствия.

Понякога тези промени се случват внезапно и очевидно. Събития като природно бедствие или загуба на работа могат да предизвикат криза в кратък период от време. Често обаче, поведението се променя постепенно. Ако нещо не изглежда добре с близкия човек, огледайте отново последните няколко седмици или месеца, за да обмислите за признаци на промяна.

Не изчаквайте до безкрайност, за да споменете притесненията си, колкото по-рано се намесите при емоционална криза, толкова по-добре. Закъсненията при вземането на мерки могат да са съдбоносни. Винаги е по-добре да се намесите рано, преди емоционалното безпокойство да се превърне в извънредна ситуация. Ако имате чувството, че нещо не е наред, вероятно сте прави. Но дори и да не сте, е по-добре да разберете, че сте сгрешили, отколкото да оставите евентуални сериозни последствия да навредят на близките ви.

Слушайте

Ако възникнат подозрения, че близък човек е в криза, достигането до него е първата стъпка към осигуряване на нужната му помощ, за да може да му помогнем. Проведете разговор с човека, за когото се притеснявате, като отбягвате обвинителните заявления и тези, които предизвикват самозащита. Добре е да започнете простичко с „може ли да поговорим, напоследък изглеждаш различен, има ли нещо?“.

Останете спокойни и слушайте повече, отколкото да говорите. Покажете на близкия ви човек, че може да ви се довери, че ще слушате и ще дарите подкрепа, без да давате оценки и да съдите. Докато обсъждате проблемите и състоянието му, положете старание да не отсъждате относно ефективността на решенията му, защото това би довело до отдръпване.

Имайте предвид, че повечето хора се опитват да дадат вид, че се справят, ако са в ранна фаза на кризата. Последното ще наложи да сте по-спокойни и разбиращи, за да достигнете до тях.

Потърсете професионална помощ

Общуването с някого може да е полезно за вашия близък. Но кризата като психически проблем се повлиява най-ефективно от специалисти, занимаващи се с психично здраве и имащи опит при различни състояния. Ако близкият ви отказва, може да проведете разговор с него, като му обясните, че психолозите имат специализирано обучение, което ги прави експерти в разбирането и лечението на сложни емоционални и поведенчески проблеми. Подобни консултации са важни, когато емоционалното разстройство е достигнало кризисни нива.

Психолозите използват научно изпитани техники, които надграждат слушането и говоренето. Могат да дадат на клиентите инструменти и умения за справяне с проблеми, управление на стреса и постигане на личните цели. Важно е да убедите лицето, че психологът няма да му поставя етикети и да го съди, защото добрият професионалист не е склонен да отправя ненужна критика.

Самонараняване и самоубийство

Емоционалната криза може да доведе до действия, които заплашват живота и здравето на страдащия, и околните. Ако подозирате, че близък човек обмисля самонараняване или самоубийство, не отлагайте намесата си.

Трудно е да се повдигне въпросът, но обсъждането на самоубийството няма да постави идеята в главата на някого. Всъщност, според статистиката не е необичайно човек да се замисли за самоубийство. Това става страшно, когато някой започне да вижда самоубийството като единственото решение на проблемите си, а понякога емоционалните кризи водят до подобни мисли. Ако откриете или имате подозрения, че вашият близък се замисля за самонараняване или разработване на план, свързан със самоубийство, това е извънредна ситуация. Препоръчително е да се обърнете към специалист и да отстраните евентуалните оръжия за самонараняване от обкръжението му. Помнете, че това е изключително сериозен момент, който може да бъде притъпен с помощта на психолозите и близките му, докато най-тежкия период на емоционалната криза премине.

Източник:

apa.org

  • снимка: pikist.com
Още по темата:
  • 10 мита за самоубийството, които трябва да знаем 10 мита за самоубийството, които трябва да знаем
  • Какво казва невронауката за суицидното поведение Какво казва невронауката за суицидното поведение
  • Какво е да живееш със суицидни мисли: Стъпките, които могат да ви помогнат да се освободите от техния капан Какво е да живееш със суицидни мисли: Стъпките, които могат да ви помогнат да се освободите от техния капан
  • 5 причини, заради които хората правят опити за самоубийство 5 причини, заради които хората правят опити за самоубийство
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СЪРЦЕТО МИ И ДРУГИ ЧЕРНИ ДУПКИ - ДЖАЗМИН ВАРГА - ХЕРМЕС
14.95лв.

СЪРЦЕТО МИ И ДРУГИ ЧЕРНИ ДУПКИ - ДЖАЗМИН ВАРГА - ХЕРМЕС

ГЛУХАРЧЕТО - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
14.95лв.

ГЛУХАРЧЕТО - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС

СЯНКА - ВАСИЛ ПАНАЙОТОВ - СИЕЛА
13.90лв.

СЯНКА - ВАСИЛ ПАНАЙОТОВ - СИЕЛА

БИСМУТУМ 9 CH
5.39лв.

БИСМУТУМ 9 CH

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ИЛАНГ - ИЛАНГ 10 мл
7.90лв.

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ИЛАНГ - ИЛАНГ 10 мл

ИЗГУБЕНИ ВРЪЗКИ - ЙОХАН ХАРИ - ИЗТОК - ЗАПАД
21.00лв.

ИЗГУБЕНИ ВРЪЗКИ - ЙОХАН ХАРИ - ИЗТОК - ЗАПАД

Коментари към Как да помогнем при емоционална криза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да помогнем при емоционална криза
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 19:40
    Коментирайте "Как да помогнем при емоционална криза"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • Кодеин
  • Литий
  • Депресия
  • Флуоксетин
  • Лечение със сертралин
  • МАО-инхибитори
  • 5-хидрокситриптофан
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Търся помощ при разчитане на рецепта

преди 255 дни, 9 часа и 55 мин.

Потребителски такси за медицинска помощ за здравноосигурени - август, 2024 година

преди 287 дни, 11 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 7 часа и 44 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 22 часа и 45 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 22 часа и 56 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 23 часа и 3 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия

Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия

от 25 апр 2025г. Прочети повече
Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност

Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност

от 25 ное 2024г. Прочети повече
Депресия Депресия

Депресия

от 24 окт 2024г. Прочети повече
Страдам ли от депресия? Страдам ли от депресия?

Страдам ли от депресия?

от 08 фев 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival