Какво представлява амнезията
Амнезията е загуба на памет. Тоже да бъде основана на дементно състояние, психологическа травма или физическо увреждане, нарушило правилното функциониране на мозъка.
Хората, страдащи от амнезия най-често изпитват затруднение да формират нови спомени (да записват в паметта си нова информация или да прехвърлят такава от краткосрочната в дългосрочната памет). При по-обхватни мозъчни увреди съществува проблем с изграждането на представа за бъдещето, поради използването на спомените, за да се изгради очакване или мечта.
Основните проблеми, влошаващи качеството на живот, се състоят в неспособността за запаметяване на нова информация и тази за припомняне на минали събития.
Видове амнезия
-
Детска амнезия
Тя е естественото отсъствие на ясни спомени за първите години от живота ни.
-
Преходна глобална амнезия
Това е състояние, което изследователите все още не разбират в пълнота. Състои се в обърканост и превъзбуда, поради блокиране на кръвоносните съдове, което мозъкът възприема като припадък. В резултат, освен че страдащите са изключително объркани в продължение на часове, впоследствие те нямат ясен спомен за случилото се.
-
Ретроградната амнезия
Тя представлява загуба основно на скорошни спомени. Липсата на такива най-често води до живот в далечното минало и силно объркване за настоящето. Деменцията се основава на постепенно засилваща се ретроградна амнезия.
-
Антероградна амнезия
Тя не позволява създаването на нови спомени. В повечето случаи ефектът е временен и се изразява в „бели петна“. Освен при употреба на упойващи вещества (наркотици и алкохол), се случва и при увреждане на хипокампуса, който отговаря за създаването на нови спомени.
Кое причинява амнезията
-
Деменция
Състои се основно в загуба на скорошни спомени, дезориентация във време и пространство, а в най-тежките си форми - нарушена представа за собствена личност.
-
Аноксия
Тя се отнася до липса на достатъчно количество кислород в мозъка. Най-често се случва при инсулт, инфаркт и подобни на тях състояния. В случай, че мозъчната тъкан бъде лишена от нужния й кислород, но не добие увреждания, то след аноксията остава само липсата на спомен.
-
Увреждане на хипокампуса
Хипокампусът е основна за паметовата система част от мозъка ни. Дейността му се изразява във формиране на спомени, организирането им в краткосрочна и дългосрочна памет и премахването им, ако е необходимо.
-
Поражения на мозъка
Физически поражения, черепно-мозъчни травми, туморни образувания (и премахването им) и инфекции могат да предизвикат постоянни проблеми с паметта. Смущенията най-често се изявяват първо в обърканост относно времето, свързано с нараняването и лечението на физическите поражения.
-
Алкохол и опиати
В краткосрочен план спиртните напитки могат да ви докарат няколко "бели петна". В дългосрочен, алкохолизмът може да причини синдром на Вернике-Корсаков, който затруднява добиването на нови спомени.
-
Емоционални травми и стрес
Те могат да причинят дисоциативна амнезия. Когато умът се претовари, е склонен да отхвърля мисли и чувства. Може да доведе до загуба на подробности от живота ни, дори до състояния на скиталчество, предизвикано от объркване.
Диагноза
Диагностицирането се прави само от медицинско лице като най-често за това е разумно да се обърнем към невролог. Оценката се извършва на няколко нива - най-често се състои в разговори с близките и страдащото лице, когнитивни тестове и диагностични изследвания. Възможно е да се използва скенер, за да се установят с точност евентуалните увреждания на мозъка. Кръвните тестове целят установяване на евентуални инфекциозни проблеми или синдром на Вернике-Корсаков (свързан с недостиг на витамин B1).
Лечение
Лечението при амнезия е доста сложно и медиците се фокусират върху основния причинител на състоянието.
При амнезия, причинена от приемане на опиващи вещества и алкохол, лечението започва с детоксикация, за да заработи нормално мозъкът.
Когато амнезията е причинена от лека травма на главата, обикновено се оставя да отшуми с времето. При по-тежки травми възстановяването се случва от 6 до 9 месеца след нараняването.
Деменцията най-често е неизлечима. Медиците предписват медикаменти и терапии, които да задържат максимално дълго мозъка в оптимален режим на работа.
При постоянна загуба на паметта лекарите често препоръчват трудова терапия, която да даде нови умения на страдащия. Обучават го в техники за организиране на информацията и го запознават със средства за подобряване на паметта.
healthline.com; levelandclinic.org
Снимка: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЗАКЛЮЧЕНИ СПОМЕНИ - ДАНИЕЛА ГЕОРГИЕВА - СИЕЛА
ЗНАХАР - ТАДЕУШ ДОЛЕНГА-МОСТОВИЧ - ХЕРМЕС
АНТИРАК - Д-Р ДАВИД СЕРВАН - ШРАЙБЕР - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 2 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк
ВЪВЕДЕНИЕ В ПРИРОДОЛЕЧЕНИЕТО. МОЯТА ПРАКТИКА - Д-Р АТАНАС МИХАЙЛОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Лечение на синузит
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лечение при панкреатит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Лечение при краста
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лечение при пиелонефрит
Коментари към Какво представлява амнезията