Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Как валидирането на изкривените им спомени помага на хората, страдащи от деменция

Как валидирането на изкривените им спомени помага на хората, страдащи от деменция

от 17 юли 2019г., обновено на 05 апр 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Как валидирането на изкривените им спомени помага на хората, страдащи от деменция - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Кой е най-добрият начин да помогнем на хората с деменция?

Много от процедурите, които се прилагат, са насочени към това да съхранят самоопределящите ги спомени и убеждения. По време на терапията за възстановяване на спомени (reminiscence therapy) те биват приканвани да говорят за отминали събития или преживявания, като им се предоставят снимки или други важни за тях предмети, които да ги улеснят.

При валидиращата терапия (validating therapy) се залага на идеята, че има вероятност оттук нататък пациентите да не могат да се свържат с реалността поради увреждане на способността им за запомняне. Те обаче могат да извлекат ползите от това свое състояние, като изследват собствената си реалност, което ще им помогне да изградят форма на доверие към болногледачите и да намалят тревожността си. Благодарение на дейностите по възстановяване на пъзела на отминалия им живот, хората, страдащи от деменция, си спомнят ключови събития и аспекти от него с помощта на приятели и членове на семейството.

При противоречивия метод на „деменцията със съдържание“ (contented dementia), описан от Оливър Джеймс в едноименната му книга, болногледачът е насърчаван да навлиза в често съвсем измисления свят на пациента и да играе роля в него, следвайки определен сценарий и без да допуска противоречия в него.

Пик на спомените

Общото между гореизброените методи е, че при хората с деменция съществува риск да изгубят усещането за самите се себе си, представата за това кои са всъщност. Учените наблюдават, че с остаряването хората пазят повече спомени за преживявания от юношеството или възрастта между 10 и 30 години, когато е пикът на спомените ни. Причината за този пик е, че възприемаме тези събития като определящи ни и от ключово значение за самите нас.

Имаме склонността да подценяваме степента, в която се променяме във времето, тъй като погрешно наподобяваме поведение или нагласа от миналото с такива от настоящето. Ние просто не успяваме да актуализираме своята самооценка в светлината на случващото се. Все пак това явление е най-силно изразено при пациенти с деменция, които често се виждат такива, каквито са били преди появата на болестта, тоест, когато са били активни, заети и независими.

В книгата си „Да опазя мама“ (“Keeping mum”, 2011 г.) британският философ Мериан Талбот описва, че преди да се разболее от деменция, майка й е разказвала прекрасни истории. Една от най-добрите е била следната: един ден, когато била на 14 години, майка й е закъсняла за училище, тъй като нейната майка тъкмо е родила близнаци. Директорът на училището не повярвал на това оправдание и я е наказал, което тя приела като ужасна несправедливост. С напредването на деменцията майка й не само че разказвала многократно историята за раждането на близнаците, но и преплитала в нея детайли и от други истории.

В свое изследване Ларс Кристер Хайдън и Линда Орюлв от университета Линкьопинг в Швеция, анализират историите, разказани от две жени, страдащи от Алцхаймер, едната от които на име Марта.

Марта често разказва историята за това как се е научила да шофира и си е купила кола, преборвайки се със съмненията на съпруга си и семейството. Това е било нещо, с което се е гордеела, защото по онова време малко жени можели да се похвалят с подобна смелост. Аспекти от историята са повтаряни често, дори и по време на един и същи разговор, винаги обаче с известни противоречия.

Защо за хората с деменция е важно да повтарят историите си, макар и неправдоподобни?

Изопачените и повтарящи се спомени създават проблеми, защото наблюдаваните противоречия са знак, че някои от убежденията вероятно не са правдоподобни. Повтарянето на моменти от историите предполага, че разказващите ги не са наясно, че са ги разказвали преди, и то на същите хора. Въпреки това е важно да повтарят историите, които смятат, че са от значение за тях, макар да съдържат несъответствия и събеседниците им да се отказват да ги слушат. Защо?

Когато нямат достъп до автобиографична информация, е възможно да започнат да губят своята идентичност, тоест пазят спомена за по-малко на брой убеждения за себе си и за своето минало. Това влияе негативно върху благосъстояние им. Те губят увереността си да отговарят на въпроси и да участват в разговори и им се струва изключително трудно да използват информация от живота, който са водили преди появата на болестта.

Изправени пред опасността да загубим идентичността си, способността да разкажем история, която е с ключова роля в живота ни и лежи в основата на самооценката ни (несправедливо наказания ученик; жената, която се опълчва) e от съществено значение в два аспекта. Първо, ние извличаме психологическа полза от по-силното усещане за собственото си благосъстояние. Второ, разказването на една история е много вероятно да подобри социалното ни общуване и да повиши самоувереността в момента, когато рискът от изолация е наистина голям.

Под психологическа полза се има предвид когнитивна – положително влияние върху способността да придобиваме, съхраняваме и използваме адекватно дадена информация. Това социално общуване ни позволява да споделяме информация с другите и да получаваме обратна връзка. Повтарянето на една и съща история увеличава шанса тя да бъде запомнена за по-дълго, а оттам и възможността да подсилим самооценката си.

В случая с майката на Мериан е чувството, че е била честно момиче, което е наказано несправедливо. А в случая с Марта – чувството, че ще послуша вътрешния си глас и няма да се влияе от мнението на другите. Самоопределящите ни убеждения се съхраняват в резултат на повтарянето на изопачени спомени от миналото.

Спокойствие или правдоподобие – кое е по-важно?

Да осигурим спокойствие на човека с деменция с цената на правдоподобието, за да му дадем възможност да живее щастливо в своя илюзорен свят, отколкото нещастно в реалния, изглежда снизходително и някак неуважително. Въпреки това си струва да се погледне през различен ъгъл на позитивната когнитивна роля, която играят изкривените спомени при съхраняването на самоопределящите ни убеждения.

Източник:

aeon.co
Снимка: pixabay.com

 

Още по темата:
  • Педагогическа психология – същност, теории и история Педагогическа психология – същност, теории и история
  • Как когнитивният дисонанс засяга вашите взаимоотношения Как когнитивният дисонанс засяга вашите взаимоотношения
  • Как и защо лъжем себе си: когнитивен дисонанс Как и защо лъжем себе си: когнитивен дисонанс
  • Ядосани лица, тъжни спомени, лоши новини – защо ни впечатляват повече Ядосани лица, тъжни спомени, лоши новини – защо ни впечатляват повече
5.0/5 1 оценка

Коментари към Как валидирането на изкривените им спомени помага на хората, страдащи от деменция

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как валидирането на изкривените им спомени помага на хората, страдащи от деменция
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 15:01
    Коментирайте "Как валидирането на изкривените им спомени помага на хората, страдащи от деменция"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Метаболитният синдром е свързан с повишен риск от ранна деменция
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Ваксина срещу херпес зостер може да намали риска от деменция
  • Педагогическа психология – същност, теории и история
  • Какво представлява делириумът и доколко е опасен
  • Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
  • Тест за общ белтък в ликвор
  • Ваксина срещу херпес зостер намалява с 20% риска от деменция
  • Алтернативно лечение на деменция
  • Халюцинации при деменция — как да реагираме
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Деменция - популярни въпроси и техните отговори

преди 4225 дни, 2 часа и 52 мин.

Психология и психотерапия

преди 4368 дни, 23 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 3 часа и 6 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 18 часа и 6 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 18 часа и 17 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 18 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Фридрих Ницше и животът му, изпълнен с депресия, постоянни главоболия и деменция Фридрих Ницше и животът му, изпълнен с депресия, постоянни главоболия и деменция

Фридрих Ницше и животът му, изпълнен с депресия, постоянни главоболия и деменция

от 09 апр 2024г. Прочети повече
Алтернативно лечение на деменция Алтернативно лечение на деменция

Алтернативно лечение на деменция

от 21 март 2024г. Прочети повече
Диета с ниско съдържание на сол Диета с ниско съдържание на сол

Диета с ниско съдържание на сол

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Тест за общ белтък в ликвор Тест за общ белтък в ликвор

Тест за общ белтък в ликвор

от 06 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival