Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Какво представлява делириумът и доколко е опасен

Какво представлява делириумът и доколко е опасен

от 18 дек 2017г., обновено на 05 апр 2021г.
Редактор: Станислава Тонева
Какво представлява делириумът и доколко е опасен - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

По дефиниция делириумът е състояние на силно объркване, породено от внезапни промени в мозъчната функция. Сам по себе си той не е болестно състояние, а група от симптоми, които могат да бъдат предизвикани от сериозни клинични причини. Той се характеризира с кратка продължителност и може да е страничен ефект от прием на медикаменти. Определя се като състояние на остра обърканост, което изисква специално внимание поради високата вероятност да доведе до по-сериозни медицински последствия.

Симптоми на делириума

Той включва бърза промяна на психичните състояния (например от летаргия към възбуда и обратно към летаргия). Обикновено се развива в продължение на часове или дни, като симптомите са променливи и най-осезаеми нощем. Това затруднява диагностиката, защото най-често хората наблюдават проблема през нощта, а на следващия ден лекарите преглеждат човек без видим проблем. Много често близките започват да се притесняват от възможността за развитие на деменция, но не осъзнават остротата на състоянието. Обикновено делириумът носи със себе си сетивни илюзии (грешки във възприятията) и халюцинации (фалшиви възприятия). Счита се, че визуалните халюцинации са силно характерни за състоянието на делир. Въпреки това е добре да се вземе предвид възможността за поява на слухови и други сетивни халюцинации.

Най-честите симптоми са:

  • невъзможност за концентрация на вниманието;
  • неспособност за определяне на цел;
  • хаотично мислене;
  • безсмислена, несвързана реч;
  • невъзможност за спиране на речевите модели на поведение;
  • объркване и дезориентация във време и пространство;
  • проблеми с нивото на съзнаване;
  • промени във възприятията;
  • промени в режима на бодърстване и сън (високи нива на бдителност през нощта и трудност с бодърстването през деня);
  • проблеми с краткосрочната памет и намирането на нужните спомени, понякога антероградна или ретроградна амнезия;
  • промяна в типа движение (хора, които са спокойни, започват да се движат превъзбудено и обратното);
  • емоционални промени и промени в индивидуалността;
  • силни прояви на нетипични гняв, безпокойство, апатия, еуфория, раздразнителност.

Усложненията, които могат да възникнат впоследствие:

  • загуба на способност за работа и грижа за собствената личност;
  • загуба на способност за ефективно взаимодействие с околните;
  • прогрес до ступорно или коматозно състояние.

Диагностицирането е жизненоважно

Обикновено състоянието е следствие на физическо или психично заболяване, като самото то е временно и обратимо, но трябва да се помни, че може да е симптом на нещо доста сериозно и животозастрашаващо. Нарушенията, които могат да го причинят, са многобройни и доста разнообразни. Включва медицински състояния, лишаващи мозъка от кислород или други жизненонеобходими вещества. Може да е следствие от страдание на други телесни системи, които на пръв поглед нямат връзка с мозъка и менталното здраве; с медикаменти; с инфекции (включително и с такива на пикочните пътища); прием на отрови и с други остри болестни състояния.

Делирът може да има дълбок ефект върху реакциите и настроението на личността. Афективността на пациента може да варира от апатия и липса на интерес до изключително високи нива на тревожност, объркване и страх, които понякога могат да се превърнат в ужас. Небрежното оценяване на състоянието може да доведе до погрешна диагноза, като депресия или тревожно разстройство.

Един от най-разпознаваемите признаци е нарушението в цикъла сън-бодърстване. При пациенти с нарушение в поведението, които през нощта се разхождат, вместо да спят, диагнозата може да е по-лесна за поставяне, отколкото при хора, които са летаргични.

Изключително често делириумът не бива диагностициран. Според статистическите данни неоткритите случаи достигат 66%. А диагнозата и лечението на причинителя са много важни, поради високата смъртност, която е пряко свързана с тях. Пациентите могат да починат, поради липса на лечение на заболяването, което е причинило делира, както по медицински причини, така и поради нараняване, причинено от дезориентацията и променената реактивност.

Основната диференциална диагноза на делириума е, че произхожда от функционална психоза (като шизофрения и маниакална депресия) или от деменция. Функционалните психози не са свързани с очевидно когнитивно увреждане, а зрителните халюцинации са по-чести при делириума. Деменцията няма острата поява, случваща се като при забележимо изразения делириум (но самият той може да е част от дементното състояние).

По преценка на медицинските лица може да се извършат редица изследвания на пациента, целящи да разкрият евентуални неврологични аномалии, включително и атипични рефлекси. Нужно е да се направят тестове на когнитивните и двигателните функции, за да се определи откъде идва проблемът.

Възможно ли е лечение

Да се лекува делир означава да се направи опит да се контролират и ограничат симптомите. Лечението варира в зависимост от специфичното състояние на човека, който преживява делириум. Диагностицирането трябва да се извърши в спокойна, ненатоварваща среда, а по време на самото лечение пациентът трябва да бъде предпазен от емоционални сътресения.

Ако пациентът приема лекарства, трябва да се установи дали част от медикаментите нямат негативно влияние над този аспект от състоянието му. Спирането или сменянето на лекарствата, влошаващи когнитивното функциониране, може да има положителен ефект над страдащия, преди лечението на основното заболяване. Част от нещата, които могат да влошат объркването на мозъка, включват алкохол, непредписани лекарствени продукти, аналгетици, депресанти на централната нервна система, лидокаин и други според конкретния случай.

Остри заболявания, които причиняват делириум, могат да съществуват съвместно с хронични заболявания, които причиняват деменция. Острите мозъчни синдроми са потенциално обратими при лечение на основния причинител. Делирът често трае само около една седмица, въпреки че може да отнеме няколко седмици, докато когнитивната функция се върне към нормалните си нива. Не трябва да забравяме, че пълното възстановяване е възможно и в никакъв случай не бива да оставяме отчаянието да ни завладее.

Източник:

ncbi.nlm.nih.gov; psychologytoday.com
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Стратегии за успешна комуникация с хора, страдащи от деменция Стратегии за успешна комуникация с хора, страдащи от деменция
  • Анозогнозия – не разбирам, че съм болен Анозогнозия – не разбирам, че съм болен
  • Как валидирането на изкривените им спомени помага на хората, страдащи от деменция Как валидирането на изкривените им спомени помага на хората, страдащи от деменция
  • Как да познаем деменцията Как да познаем деменцията
5.0/5 2 оценки

Коментари към Какво представлява делириумът и доколко е опасен

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво представлява делириумът и доколко е опасен
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 02:05
    Коментирайте "Какво представлява делириумът и доколко е опасен"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Метаболитният синдром е свързан с повишен риск от ранна деменция
  • Ваксина срещу херпес зостер може да намали риска от деменция
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
  • Тест за общ белтък в ликвор
  • Халюцинации при деменция — как да реагираме
  • Намаляване на приема на алкохол
  • Ваксина срещу херпес зостер намалява с 20% риска от деменция
  • Каква е връзката между протеина интерлевкин IL-1 и агресивното поведение
  • Алтернативно лечение на деменция
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 5 часа и 10 мин.

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 106 дни, 16 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 5 часа и 21 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 5 часа и 28 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 5 часа и 35 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 20 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival