Как всеки месец хормоните влияят на женската психика
Емоционалната стабилност, продуктивността, търпението и реакциите на жените се променят циклично в период от четири седмици под влияние на бушуващите хормони. Вижте как:
Седмица първа — менструация
Естрогенът и тестостеронът са в ниски количества, но започват да се покачват постепенно. За съжаление, ниските им нива ни правят уморени и емоционално изчерпани.
Началото на менструацията се свързва с изчерпан енергиен запас поради ниските нива на половите хормони, но с постепенното им повишаване тези проблеми бавно отшумяват. Покачването на естрогена прави мозъка много по-чувствителен към влиянието на серотонина. Последният често е наричан „хормон на щастието“. Твърди се, че той е невротрансмитерът, противодействащ на меланхоличните състояния.
С плавното покачване на нивото на естрогена, чувствителността на невроните в мозъка ни се повишава и серотонинът ги свързва много по-ефективно, което ни дава усещане, че сме по-адекватни, отколкото в началото на седмицата. Ето защо желанието за социални контакти неимоверно нараства. Колкото и добре да се почувстваме към края на седмицата обаче хормоните ни не са предпоставка да сме в пика на положителните си емоции.
Постепенната промяна на цялостното ни настроение се дължи само на това, че в началото двигателят на действията ни — мозъкът - няма достатъчно гориво (естроген и тестостерон), но впоследствие ги добива и снижава докачливостта, прави ни по-адекватни и по-бъбриви.
Звучи странно, но през 2008 година учените от Университета в Минесота са открили, че естрогенът има пряка връзка с влиянието на пристрастяващите вещества над мозъка (цигари например), така че през втората част на седмицата по-лесно може да направите първи стъпки към намаляването им.
Седмица втора
Нивата на естрогена и тестостерона вече са се покачили, но не спират да растат.
Горивото за ума ни е налично и става все по-изобилно. Ние сме по-оптимистични, социални и мотивирани. По-весели сме от предната седмица, защото имаме повече от нужните ни хормони, за да сме доволни. Те ни правят също по-склонни към флирт и приключения, отколкото през другите части от месеца, дават ни усещане, че сме адекватни, енергични и креативни.
Наличието на повече естроген ни прави по-дейни в сексуално отношение, като повишава и шанса за достигане до оргазъм. Според проучванията това е седмицата, в която жените са най-склонни да изневеряват на партньорите си, побутнати от повишеното либидо и високата чувствителност на мозъка към серотонин. Оказва се, че това е времето, когато подсъзнанието ни е най-склонно да се огледа и да потърси здрав и атрактивен партньор. През тази седмица психолозите са наблюдавали склонност в жените да се заглеждат по мъже с типична „защитническа осанка“.
Благодарение на върховите нива на хормони се повишава чувствителността ни, но това не води само до приятни емоции. Понякога се появява свръхчувствителност към стрес, което се изразява в силни емоционални състояния. Можете да ги преборите, понижавайки нивата на стрес, които са ги предизвикали (чрез успокояващи и терапевтични дейности).
Седмица трета - овулация
Двата хормона, които до момента са се покачвали, главоломно спадат, за да започнат катеренето отново едва в средата на седмицата. Прогестеронът се повишава през цялата седмица. А с падането на естрогена в началото на седмицата, настроението ни трудно се задържа стабилно и добро.
Прогестеронът пречи на словесните изказвания и ни побутва към сексуални контакти, но пък не подпомага така оргазмите, както естрогенът. Самочувствието не е стабилно поради възможните кожни изяви на хормоналните промени (пъпки, петна, раздразнителност) и събирането на течности в тъканите (подуване на краката и дискомфорт). Добрата новина е, че краят на седмицата е много по-положително зареден от началото й, благодарение на уравновесяването на естрогеновите нива.
Седмица четвърта
Досега нивата на хормоните се стремяха нагоре. Сега започват бавно да се понижават. Същото важи и за емоционалния ни тонус - с изчерпването на естрогена в мозъка, серотонинът също се понижава и химичните вещества, управляващи реакциите на стрес, вземат властта. Ние сме по-уморяеми и раздразнителни. Интересът към секса не намалява особено поради физиологичните промени, настъпващи в организма, а и интимността е прекрасен източник на допамин (повишаващ енергичността) и окситоцин (даващ усещане за сигурност). Според изследванията високата раздразнителност може да се повлияе от намаляване на кофеина.
За един месец жената може да смени нрава си, както годината - сезоните. Нищо, че изглежда като стихия, всяко женско превъплъщение има научно обяснение.
marieclaire.com
Снимка: needpix.com
Коментари към Как всеки месец хормоните влияят на женската психика