Как да разберете, че сте жертва на собствената си проекция
Проекция означава да прехвърляме своите мисли, чувства или страхове върху някой друг. Правим го, защото се чувстваме неприятно поради някаква причина и искаме да се избавим от това, което ни тежи. За да бъдем щастливи, е необходимо да разпознаваме ситуациите, в които използваме проекция, и да се опитаме да ги предотвратяваме.
» Прехвърляне на вината: Защо някои хора обвиняват другите за собствените си грешни избори
Примери за проекция
- Привлечен съм от човек, който смятам, че е по-добър от мен, за да мога да злословя по негов адрес. (Проектирам страха си, че не съм достатъчно способен, умен и т.н.).
- Привлечен съм от човек, който не изглежда истински привързан, за да мога да го обвинявам, че флиртува с мен или се държи неуместно. (Проектирам страха си, че не съм желан.)
- Бившият ми вече партньор ми изневеряваше, но обвинявам настоящия, че не ми е верен. (Проектирам страха си, че и той може да ми изневери.)
- Не успявам да спазвам диетата си, затова когато видя някой, който яде любимата ми храна, казвам „Имаш нужда да….“ (Проектирам собствения си дискомфорт от това, че трябва да спазвам хранителен режим или от това, че често прегрешавам.)
- Живея по правила. Контролирам всичко и всеки, за да съм сигурен, че съм винаги прав и в безопасност. (Проектирам страха си, че мога да стана неконтролируем.)
- „Правя го, защото те обичам.“ (Проектирам нуждата да контролирам някого, за да се чувствам в безопасност.)
- „Не можем да го/ я търпим повече.“ (Проектирам нуждата да контролирам някого, за да се чувствам в безопасност.)
- „Тя е лека жена! Не мога да повярвам, че се е облякла така…“ (Проектирам несигурността в самия себе си.)
- „Той ме мрази!“ (Проектирам страха си, че може наистина да ме мрази или че аз го мразя, но не мога да го изрека на глас.)
Както се вижда, в повечето случаи проекциите се базират на страховете ни. Те са свързани с нас и нямат нищо общо с човека, върху който проектираме. Прибягваме до проекция, когато ни завладее емоция, която не можем да обработим и регулираме и когато не сме в състояние на осъзнатост. Всеки от нас го прави от време на време, защото това е един от механизмите да се почувстваме сигурни. За съжаление, проекцията ни отдалечава от хората, с които бихме искали да се сближим. Ето защо тази стратегия за справяне със страховете и несигурността не е здравословна. Ако искаме да спрем да проектираме върху другите, е необходимо първо да осъзнаем и разберем, че го правим.
» Защо приписваме собствените си негативни качества на другите: проекция
Как да разпознаете проекцията върху другите
Специалистите отбелязват, че дори и да се разпознаете в някоя от ситуациите по-долу, това не означава, че използвате проекция, а че би било добре да обърнете повече внимание на действията и поведението си. Всеки случай следва да се разглежда като едно цяло, а не елемент по елемент.
- Съдите околните – Да съдиш означава да виждаш нещата от своята позиция. Ако не сте неутрални, открити и осъзнати, вероятно проектирате.
- Казвате на другите какво да направят или насочвате мислите им – Твърдения като „Трябва да….“ разкриват желанието ви да упражнявате контрол. Те показват как вие искате да виждате света и какво кара вас да се чувствате добре. Вашите разбирания обаче не е задължително да съвпадат с тези на околните. Всеки човек има право да живее живота си така както иска. Да, не е приятно да виждате, че някой прави неща, които не одобрявате, но вие можете да контролирате само случващото се с вас.
- Мотивирате се, когато „спасите“ някого или му помогнете да се усъвършенства – Може би наистина имате по-добри идеи, решения и предложения. Може би сте извървели по-дълъг път и просто искате да помогнете. Ако обаче го правите, когато не сте желан, вие проектирате. Напълно нормално е хората да отказват вашата помощ. Всеки човек има право да премине през предизвикателствата и трудностите по свой собствен начин. Неговият път не е вашият път. Най-силното доказателство, че наистина подкрепяте хората, които обичате, е като ги оставим сами да правят своите избори.
- Обвинявате другите – Вината винаги е изкривено отражение на вашето чувство за отговорност. Обвинявайки, вие прехвърляте отговорността. Да, възможно е другият да е създал проблема или да е предизвикал у вас негативните емоции, но все пак ваша задача е да се справите с частта, за която сте отговорни единствено вие.
- По-емоционални сте, отколкото е нужно в конкретната ситуация – Когато сте завладени от емоции, които сякаш са твърде крайни за ситуацията, в която се намирате, най-вероятно причината е подобна ситуация от миналото. Ако например избухнете само защото някой (не) е вдигнал капака на тоалетната чиния, може би гневът ви не е свързан с конкретната ситуация, а с друг по-стар проблем. Ако се разстройвате твърде много и се чувствате изоставени, защото партньорът ви е закъснял, по-скоро сте подвластни на травмиращо събитие от миналото. Сълзите и обвиненията в безчувственост са плод на вашия страх, а не толкова на неговата постъпка.
Всеки проектира върху другите. Правим го, когато не сме осъзнати. Ако прекараме целия си живот така, накрая ще останем съвсем сами, потънали в самосъжаление, че отново сме били жертва. Едва ли искаме това. Първата стъпка е да се научим да разпознаваме ситуациите, когато използваме проекция, защото само така ще спрем да го правим.
How to Tell If You’re Projecting Your Stuff Onto Someone Else: https://lauragiles.net/how-to-tell-if-youre-projecting-your-stuff-onto-someone-else/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЖО ЕНД ДЖО РУВАМИЛС СТОП НА СТРАХА сироп 200 мл
НовДЖО ЕНД ДЖО РУВАМИЛС СЪН ПЛЮС сироп 200 мл
НовЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ САЛВИЯ 5 мл
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДР. БАХ РЕШИТЕЛНОСТ 20 мл
ЗДРАВЕ, СИЛА И ЖИВОТ (ЛУКС) - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Флуоксетин
- Методи за лечение на анорексия
- д-р Даниела Георгиева Ангелова
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- д-р Георги Димитров Димитров
- д-р Любка Симеонова Илиева
- Разумно ли се държите в ситуации на криза?
- д-р Иван Георгиев Тянев
Коментари към Как да разберете, че сте жертва на собствената си проекция