Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Как да бъдем по-организирани и продуктивни – 9 практични съвета

Как да бъдем по-организирани и продуктивни – 9 практични съвета

от 05 окт 2018г., обновено на 03 фев 2022г.
Редактор: Ина Фенерова
Как да бъдем по-организирани и продуктивни – 9 практични съвета - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Случва се с всички нас – денят свършва и ни е трудно да повярваме, че времето е минало толкова бързо, а не сме успели да завършим дори половината от задачите, които сме планирали. Понякога се чудим защо толкова дълго време правим нещо, което не би трябвало да отнема повече от два часа и недоумяваме защо не можем да контролираме графика си. Отговорът е много прост: губим време.

Главната причина да губим времето си е лошото планиране, а към това добавяме и многобройните фактори, които ни разсейват. Всичко, което ви трябва, е съставянето на план за действие, за чието стриктно следване ще ви помогнат следните стратегии:

Подобрете уменията си да организирате времето си

Да бъдеш организиран изисква много усилия, особено ако не е нещо, което е вкоренено във вашия начин на съществуване. Но си струва. Обърнете внимание на хората, които ви впечатляват със своята организираност. Какви са техните навици? Какво правят различно? Ще ви помогнем с няколко примера:

  • Хората, които умеят да организират времето си, така че да им стига за планираните задачи, стават рано. Дисциплината е много важна, когато искате да постигнете целите си. Ранното ставане е първият навик, който трябва да си създадете, защото това ще ви даде на разположение цял един ден, който да оползотворите пълноценно.
  • Хранят се здравословно, пазаруват умно – всичко с това с идеята, че добрата храна е от жизненоважно значение за ежедневната ефективност.
  • Спортуват, защото знаят, че активността подобрява физическото и умственото здраве, а това се отразява и на продуктивността.
  • Не отлагат задачите си за после или за следващия ден.
  • Подредени са – навикът да поддържате ред в нещата си ви спестява времето да ги търсите.
  • Планират почивките си през деня и ги спазват, което засилва мотивацията и продуктивността, намалява стреса и тревожността.

Вижте още няколко стратегии, които ще ви помогнат да планирате по-добре времето си:

Бъдете точни

Точността е противоотровата, която ви е нужна, за да противодействате на разхищаването на ценното си време. Ако закъснеете за среща или работа, вие вече започвате да губите време, защото поставяте началото на хаос и поредица от действия, които ще доведат до объркване на голяма част от деня ви.
Точността не е важна само при започването на дадена дейност, тя е важна и за нейното приключване, което означава, че трябва да сте концентрирани не само при старта на определена задача, но и при нейното завършване, а също и при прекъсванията за почивка.

Определянето на приоритетите е от ключово значение

Уточняването на приоритетите е ключов фактор, когато искате да избегнете загуба на време. Има няколко различни начина да направите това. Единият от начините е да приоритизирате най-неотложната задача и да оставите маловажните ангажименти за по-късно. Така в края на деня, ако не сте успели да се справите с всичко, то поне ще ви успокоява мисълта, че сте свършили най-важното.

Друг ефективен начин да определите приоритетите си е да разделите задачите на сложни и прости и да ги разпределите в различни часове от деня.

Прочетете още:

  • Как да се справим с бърнаут синдрома и трудностите при приоритизиране на задачите

Напредвайте стъпка по стъпка

Този съвет е особено полезен за хората, които имат сериозен проблем с организирането. Разделете всяка задача на няколко стъпки, отмятайки всяка една от тях при завършването. Това също ще ви даде положителното усещане, че сте продуктивни и владеете времето си.

Най-добрият начин да избегнете загубата на време е да забравите за мултитаскинга, тоест, посветете вниманието си на една-единствена задача. Вероятно често се изкушавате бързо да приключите с няколко ангажимента наведнъж, но сигурно и сами сте се убедили, че така губите много повече време, а от друга страна нивото на стрес заплашително се покачва, защото разделяме вниманието си и увеличаваме броя на неуспехите.

момиче, момиче с лаптоп

"Обичате ли живота си? Тогава не губете време, защото то е животът ви." – Бенджамин Франклин

Бъдете наясно с темпото си

Винаги е важно да се познавате добре, за да не губите време. Работата не е изключение. Ето защо е от съществено значение да наблюдавате себе си и да разберете колко време ви отнема да завършите определена задача. Фокусирайте се върху онези, които са важна част от вашата работа.

Не измервайте само времето, което използвате. Наблюдавайте и отношението си към задачите си и определете кои са най-лесните или най-трудните аспекти от тях. Информацията, която ще получите от това наблюдение, ще ви помогне да разберете по-добре ритъма и темпото си. По този начин можете да си поставите по-реалистични цели.

Използвайте технологиите в своя полза

Това е един от най-неприятните съвременни проблеми – ние винаги сме обсебени от своите телефони или компютри. За да се справите с това предизвикателство, е достатъчно да си час от деня, в който да преглеждате съобщенията си.

Ако обаче не можете да се освободите от навика си постоянно да проверявате нюзфийда си в социалните мрежи, то може би е време да помислите как да се справите със зависимостта си.

Предвиждайте допълнително време за извършването на някои задачи

Подобна възможност намалява риска от закъснения или неспазване на крайни срокове - а съответно и от стрес, тревожност, синдром на прегарянето.

Научете се да казвате "Не"

Много често причината да не успяваме да изпълним ангажиментите си е помощта, която оказваме на другите. Разбира се, не ви съветваме да не помагате, а да поставите граници, особено ако околните не поставят такива на молбите си към вас. Научете се да отказвате, когато сте претоварени с много задължения.

Научете се да прекъсвате връзката с работата си

Създайте си навик да прекъсвате връзката с работата си, когато сте у дома. Това е знак за уважение към вашето собствено време, което се отразява благотворно на физическото и психическото ви здраве.

Възползвайте се максимално от свободното си време

Ако работата ви е изтощителна, най-вероятно единственото, за което имате сили в края на деня, е да седнете на дивана, да гледате телевизия и „да не мислите за нищо". Но понякога дори това не ви помага да се почувствате истински отпочинали, нали?

Всъщност, не е задължително почивката да е пасивна, много по-отпочинали ще се чувствате в творческа и емоционална атмосфера. Поговорете със семейството си, разходете се с любимия човек, поиграйте с децата или се отдайте на хобито си. Много скоро умората ви ще изчезне, а на следващия ден ще бъдете още по-мотивирани и пълноценни в работата си.

Източник:

exploringyourmind.com

Още по темата:
  • Техниката за продуктивност „Помодоро“ – какво представлява и как да я приложите Техниката за продуктивност „Помодоро“ – какво представлява и как да я приложите
  • Типът личности, които са по-ефективни, когато са в лошо настроение Типът личности, които са по-ефективни, когато са в лошо настроение
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРИЯТНАТА ПРОДУКТИВНОСТ - АЛИ АБДААЛ - СИЕЛА
19.90лв.

ПРИЯТНАТА ПРОДУКТИВНОСТ - АЛИ АБДААЛ - СИЕЛА

Нов

Коментари към Как да бъдем по-организирани и продуктивни – 9 практични съвета

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да бъдем по-организирани и продуктивни – 9 практични съвета
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 02:55
    Коментирайте "Как да бъдем по-организирани и продуктивни – 9 практични съвета"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Самосъхранение чрез социална енергия
  • Ключът към комуникацията, чрез използването на социалната енергия
  • Техниката за продуктивност „Помодоро“ – какво представлява и как да я приложите
  • Три съвета за подобряване на продуктивността, предложени от блестящи умове
  • Слушането на музика на работа увеличава продуктивността
  • Фън шуй - пръв приятел в офиса
  • Твърде много свободно време може да има същия негативен ефект върху човешката психиката, както неговата липса
  • Стремежът към свръхпродуктивност като средство за оцеляване на работното място
  • Краткият следобеден сън ни прави по - продуктивни
  • Типът личности, които са по-ефективни, когато са в лошо настроение
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо да тренираме джогинг? Ето няколко полезни съвета.

преди 3131 дни, 16 часа и 32 мин.

Какви трябва да бъдем с децата си - приятели или родители?

преди 3638 дни, 12 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 14 часа и 59 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 5 часа и 59 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 6 часа и 11 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 6 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival