Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Как да помогнете, когато ваш приятел има проблеми с алкохола

Как да помогнете, когато ваш приятел има проблеми с алкохола

от 15 авг 2018г., обновено на 09 юни 2021г.
Редактор: Нора Маркова
Как да помогнете, когато ваш приятел има проблеми с алкохола - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Пристрастяването оказва негативно влияние не само върху зависимия, но и върху неговото семейство, приятели и дори колеги. Хората от обкръжението му могат да се почувстват объркани, обидени или несигурни относно това дали да се опитат да помогнат на пристрастения човек, или да го оставят сам да се справи с проблемите си. Възможно е близките и приятелите на зависимия да не предприемат никакви действия, защото са убедени, че просто си втълпяват за наличието на пристрастяване или пък да рационализират безучастността си със схващането, че даденият човек трябва да "удари дъното", преди да започне лечение.

Според д-р Катлийн Смит (лицензиран професионален терапевт, автор, журналист на тема психично здраве и възпитаничка на Харвардския университет), когато хората омаловажават ефектите от злоупотребата с наркотици или алкохол, никой не печели от ситуацията. Въпреки че алкохолизмът представлява сложно разстройство, близките и роднините могат да идентифицират някои основни признаци и поведения, които индикират, че техният приятел или колега има проблем и се нуждае от помощ.

Признаците могат да се изразяват в:

  • трудности при контролирането или спирането на консумация на алкохол;
  • постоянна употреба на алкохол като начин за релаксация;
  • забравяне на случилото се по време на консумацията на алкохол;
  • заблуждаване на останалите относно честотата и количеството на употребен алкохол;
  • професионални и лични проблеми (нерядко и нарушения на закона) поради консумацията на алкохол.

Мнозина предпочитат да подценяват проблемите с пристрастяването, защото са чули и повярвали в редица погрешни твърдения за алкохолизма. Според д-р Катлийн Смит един такъв мит е разпространеното схващане, че алкохолиците пият всеки ден.

Всъщност алкохолната зависимост не се диагностицира спрямо количеството консумиран алкохол, а спрямо въздействието на пиенето върху качеството на живот и ежедневното функциониране.

Възможно е дори да забележите, че ваш колега продължава да изпълнява работните си задължения на време, но този човек реално може да е високофункциониращ алкохолик. Или пък сте чули отнякъде, че зависимият трябва да "удари дъното", преди да се вземе в ръце и реши да се бори с проблемите си. Д-р Катлийн Смит твърди, че ранната интервенция повишава значително успеваемостта на лечението.

Друг широкоразпространен мит е схващането, че останалите не могат да помогнат на зависимия да спре да пие, ако той самият не е готов. Всъщност именно семейството и приятелите са тези, които имат най-задълбочен поглед върху поведението на алкохолика (както и на зависимите изобщо), поради което могат да окажат изключително голямо влияние и да представляват ключова фигура в процеса на възстановяване. Те могат да помогнат на алкохолика да осъзнае негативния ефект от пиенето върху собствения му живот и този на най-близките му. Положителната промяна в хората, страдащи от пристрастяване, може да не се случи за една нощ или дори никога, но винаги съществува вероятността вашата помощ да се окаже необходимата подкрепа, която да ги тласне към започване на лечение.

Как да помогнете на алкохолика в осъзнаването на проблема? Вижте няколко ефективни начина за комуникация:

  • Пропуснете четенето на лекции

Използването на тактики за сплашване или изнасянето на дълги и поучителни лекции за това кое е правилно и грешно, вероятно няма да се окаже много ефективно. Разбира се, че е възможно да споделите притесненията си относно проблемното поведение на вашия приятел или познат, но е желателно да се опитате да не се изкарвате като жертвата в ситуацията и да не използвате заплахи и закани към зависимия човек.

Не забравяйте да не се опитвате да провеждате важен разговор относно проблемното поведение, докато алкохоликът е интоксикиран. Намиращият се в подобно състояние човек най-вероятно ще отрече обвиненията, ще се ядоса или ще забрави, че разговорът някога се е състоял.

  • Подгответе се добре, преди да проведете важен разговор със зависимия

Обмислете дали първо не е необходимо да се консултирате с лекар или професионалист от областта на психичното здраве, който да ви предостави адекватна и полезна информация. Възможно е да откриете, че сте натрупали някои погрешни схващания относно поведението на зависимия и неговото възстановяване.

Също така е желателно, преди да разговаряте с вашия близък, да се подготвите за евентуална негативна реакция. Често, когато бъдат накарани да се изправят лице в лице с проблемите си, алкохолиците отговарят с гневни изблици или напълно отричат да имат проблем. Вероятно е и да си признаят до определена степен, че злоупотребяват с алкохола, и да започнат да правят обещания, които обаче е възможно да не спазят.

  • Бъдете конкретни

Препоръчително е да се подготвите да бъдете колкото се може по-точни и ясни, когато изразявате своята загриженост относно проблемната консумация на алкохол. Използвайте примери за това как алкохолната зависимост е довела до проблеми в живота на вашия приятел или роднина, вместо да представяте генерализирани изявления като "Пиеш прекалено много." или "Съсипваш си живота."

Най-вече покажете готовността си да помогнете, ако зависимият човек реши да започне лечение. Ако страдащият от алкохолизъм продължи да преиначава истината или отказва да се съгласи с представените от вас конкретни примери, знайте, че е вероятно добрата ви аргументация все пак да го накара да се замисли над проблемното си поведение.

  • Погрижете се за себе си

Наличието на зависимост може да повлияе негативно и на хората от обкръжението на алкохолика, така че не забравяйте да потърсите подкрепа, ако прецените, че е необходимо. Обмислете дали имате нужда да посетите терапевт, да поговорите с приятел, който е преминал през сходна ситуация, или да се присъедините към група за подкрепа. Ако не се грижите за собственото си психично здраве, то тогава е възможно да не успеете да подкрепите любимия си човек по време на лечение.

Накратко: Преодоляването на алкохолната зависимост не се случва за една нощ. Повторното връщане към проблемното поведение може да бъде или да не бъде част от процеса на възстановяване. Но преодоляването на алкохолизма изисква оказването на непрестанната подкрепа и означава отпразнуването на малките победи и постижения, когато се случат. Не се обвинявайте и не мислете, че сте отговорни за проблемното поведение на някой друг. Важно е обаче да поемете отговорността за това какъв приятел може да бъдете за този, който има нужда от помощ.
Източник:

psycom.net

Още по темата:
  • Транстеоретичен модел за преодоляване на зависимост – същност и етапи Транстеоретичен модел за преодоляване на зависимост – същност и етапи
  • Ролята на семейството в борбата с пристрастяването и последвалото възстановяване Ролята на семейството в борбата с пристрастяването и последвалото възстановяване
  • Отказът от алкохол: Хронология на фазите и най-честите симптоми на алкохолната абстиненция Отказът от алкохол: Хронология на фазите и най-честите симптоми на алкохолната абстиненция
  • Психеделичното вещество псилоцибин помага при лечение на алкохолна зависимост Психеделичното вещество псилоцибин помага при лечение на алкохолна зависимост
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
38.50лв.

КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА

НАУ ФУДС ВИТАМИН B1 таблетки 100 мг * 100
21.00лв.

НАУ ФУДС ВИТАМИН B1 таблетки 100 мг * 100

ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
41.80лв.

ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД

КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21
13.10лв.

КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21

БИОХЕРБА КУДЗУ КОРЕН капсули 350 мг * 100
17.30лв.

БИОХЕРБА КУДЗУ КОРЕН капсули 350 мг * 100

РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
43.80лв.

РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP

Коментари към Как да помогнете, когато ваш приятел има проблеми с алкохола

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да помогнете, когато ваш приятел има проблеми с алкохола
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 12:03
    Коментирайте "Как да помогнете, когато ваш приятел има проблеми с алкохола"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Какви промени настъпват в тялото, когато спрете алкохола
  • Алкохолизъм
  • Леснодостъпни средства срещу махмурлук
  • Лекарства срещу затлъстяване като Ozempic помагат и при алкохолна зависимост
  • Опасно ли е рязкото спиране на алкохола?
  • Лечение с циталопрам
  • Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
  • Клонидин
  • Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
  • Трепетлика, Осика
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Общото между прическата и характера ни, дали има зависимост?

преди 3900 дни, 15 часа и 29 мин.

Захарта - как да я заместим, зависимост, ползи и вреди

преди 4358 дни, 2 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 7 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 15 часа и 8 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 15 часа и 19 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 15 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости

Ултразвукова мозъчна стимулация може да лекува тремор и зависимости

от 02 апр 2025г. Прочети повече
Превенция на зависимостите Превенция на зависимостите

Превенция на зависимостите

от 27 фев 2025г. Прочети повече
Опасно ли е рязкото спиране на алкохола? Опасно ли е рязкото спиране на алкохола?

Опасно ли е рязкото спиране на алкохола?

от 21 фев 2025г. Прочети повече
Алкохолизъм Алкохолизъм

Алкохолизъм

от 24 окт 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival