Психеделичното вещество псилоцибин помага при лечение на алкохолна зависимост
Ново изследване разкрива, че псилоцибинът намалява средната дневна консумация на алкохол, както и броя дни, в които пациентът изпива повече от 4-5 алкохолни напитки дневно. Резултатите са публикувани в списание „JAMA Psychiatry“ и разкриват, че, използван като помощно средство по време на конвенционалната психотерапия, алкалоидът, срещан в някои видове гъби, е по-ефективен от антихистаминовото плацебо.
За първи път учени провеждат рандомизирано клинично изпитване, което да докаже, че псилоцибинът е добра алтернатива при лечение на пациенти с тежка алкохолна зависимост.
Алкохолната зависимост е труднолечима
Авторът д-р Майкъл Богеншуц, който е и директор на центъра по психеделична медицина „Langone“, пояснява: „Изводът от нашето проучване е, че психоактивната съставка наистина може да помогне при алкохолизъм, който е известен с това, че се лекува наистина трудно.“
Д-р Дженифър Мичъл, професор по неврология към Калифорнийския университет в Сан Франциско, допълва: „Спешно се нуждаем от нов терапевтичен метод за лечение на алкохолна зависимост. Не изключвам възможността вещество, което успешно намалява консумацията на алкохол и се бори с депресията, да има благотворен ефект и върху свързаните с тях психични разстройства.“
Лечение на алкохолна зависимост
Злоупотребата с алкохол като вид психично разстройство е сред най-често срещаните в световен мащаб. То засяга близо 1/3 от гражданите на САЩ.
Въпреки наличните медикаменти, половината от алкохолиците отново се завръщат към старите си навици 6 до 12 месеца след терапията.
Учените не крият, че лекарствата дават скромни резултати, като голяма част от болните дори не реагират на проведеното лечение.
Ролята на психеделичните вещества
Психеделичните съставки имат свойството да променят състоянието на съзнанието, включително настроението, начина на мислене, възприятията и усещането за собственото Аз.
През 50-те и 60-те години на миналия век те се използват за лечение на различни психични разстройства. За съжаление, психеделичните лекарства попадат в групата на медикаментите, които не са достатъчно ефективни от медицинска гледна точка и крият риск от злоупотреба.
Псилоцибинът и серотонин рецепторите в мозъка
През последните две десетилетия интересът на учените към тях обаче отново се съживи. Псилоцибинът е една от съставките, която те опитват да включат в иновативни терапии за лечение на зависимости. Той се определя като психеделично вещество, което предизвиква халюцинации, като въздейства върху 2A рецепторите на серотонина в мозъка.
Изследване от 2021 г. сочи, че псилоцибинът подобрява настроението и мотивира човек да промени поведението си, което го прави подходящ при лечение на хора със зависимост към упойващи вещества.
Психотерапия в комбинация с използване на псилоцибин
Макар да не е известен механизмът, по който психеделичните вещества подобряват състоянието на пациенти със зависимост, експертите смятат, че приемът им увеличава пластичността на мозъка.
Д-р Богеншуц допълва: „Много мои колеги вярват, че псилоцибинът променя мозъка, но това не означава, че промяната със сигурност ще е положителна. Тук идва на помощ психотерапията. На практика алкалоидът подготвя човека за промяната, а терапията му помага да избере правилната посока, в случая да ограничи консумацията на алкохол.“
По-стари проучвания сочат, че сериозните странични ефекти след лечение с психеделични съставки настъпват рядко, но все пак е препоръчително то да се провежда и следи от специалист.
През 2015 г. д-р Богеншуц и колегите му събират предварителни данни, според които псилоцибинът намалява желанието за употреба на алкохол при пациенти с алкохолна зависимост. Въз основа на данните по-късно той извършва рандомизирано клинично изследване, за да изчисли ефективността на психотерапията, когато е съчетана с прием на псилоцибин.
Ефекти от психотерапията, съчетана с прием на псилоцибин
Настоящото проучване обхваща 95 души с алкохолна зависимост, които на случаен принцип са приемали антихистаминов дифенхидрамин или псилоцибин. То продължава 36 седмици, като участниците получават по една доза от съответния препарат на всеки 4 или 8 седмици.
Когнитивно-поведенческа терапия
Всеки доброволец има правото да се подложи и на 12-седмична когнитивно-поведенческа терапия. Сесиите са четири, като се провеждат веднъж седмично, преди първата доза, между първата и втората и след втората.
С цел да изчислят ефективността на лечението с псилоцибин, през 4 седмици изследователите преброяват дните с прекомерна консумация на алкохол в продължение на общо 32 седмици след приема на първата доза псилоцибин или дифенхидрамин. Под ден с прекомерна консумация се има предвид консумация от минимум 5 питиета за мъжете и 4 питиета за жените.
Резултати от изследването
При участниците, приемали алкалоида, броят на дните за периода от 32 седмици е много по-малък (9,7%), отколкото при тези, получавали дифенхидрамин – 23,6%.
Делът на пациентите без нито един ден с прекомерна консумация на алкохолни напитки след първия прием на псилоцибин също е по-голям, сравнен с дела им сред хората, приемали дифенхидрамин.
Пациентите, лекувани с психеделичното вещество, консумират и по-малко алкохол на дневна база*, отколкото тези, лекувани с дифенхидрамин.
Макар при участниците , които са приемали псилоцибин, по-често да се наблюдава главоболие, тревожност и гадене, симптомите не са силно изразени и отшумяват с времето. Сериозни странични ефекти не се откриват при нито един от пациентите на псилоцибин.
Ограничения на изследването
Едно от основните ограничения е, че доброволците могат да разберат дали пият псилоцибин, което би могло да отключи плацебо ефект.
Друг недостатък е, че не са включени хора с тежка форма на алкохолна зависимост.
Освен това не са проведени дългосрочни изследвания, като участниците са наблюдавани само 32 седмици след първата доза. Не става ясно дали по-късно те не се връщат към старите си навици.
Д-р Хенри Кранцлер, професор по психиатрия към Университета на Пенсилвания, отбелязва: „Трябва да се проведат допълнителни изследвания, преди псилоцибинът да се използва за клинични цели. Важно е да се определи дозировката и честотата на прием, при които психеделичното вещество има нужния терапевтичен ефект. Това може да се постигне само с помощта на мащабни изпитания, без които не бихме получили и разрешение от Агенцията за контрол на храните и лекарствата.“
* Bogenschutz MP, Ross S, Bhatt S, et al. Percentage of Heavy Drinking Days Following Psilocybin-Assisted Psychotherapy vs Placebo in the Treatment of Adult Patients With Alcohol Use Disorder: A Randomized Clinical Trial. JAMA Psychiatry. Published online August 24, 2022.
- Psilocybin-assisted therapy could help reduce heavy drinking, study finds: https://www.medicalnewstoday.com/articles/psilocybin-assisted-therapy-could-help-reduce-heavy-drinking-study-finds
- Percentage of Heavy Drinking Days Following Psilocybin-Assisted Psychotherapy vs Placebo in the Treatment of Adult Patients With Alcohol Use Disorder: https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/fullarticle/2795625
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГРЕВИЯ АЛХОСТОП ПРО капсули * 60
АЛКОТОКС капки 50 мл
КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
НАУ ФУДС ВИТАМИН B1 таблетки 100 мг * 100
ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Алкохолизъм
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- Лечение с циталопрам
- Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
- Трепетлика, Осика
- Д-р Николай Белев: Чернодробните заболявания категорично се увеличават заради битовия алкохолизъм и вирусните хепатити
- Порцеланова копринка, Воловария, Чернилка, Воловарка, Мастиленка, Лиственична гъба
- Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
- T51 Токсично въздействие на алкохола
- Съществува връзка между работохолизма и алкохолната зависимост
Коментари към Психеделичното вещество псилоцибин помага при лечение на алкохолна зависимост