Отказът от алкохол: Хронология на фазите и най-честите симптоми на алкохолната абстиненция
Зависимостта към алкохола е заболяване, което може да засегне всеки човек и се проявява по различни начини. За щастие, тя е лечима. Всяка година хиляди хора успяват да се излекуват и да продължат напред.
Отказването от алкохола обаче не е никак лесно и е съпроводено с неприятни и болезнени симптоми, с които близките е добре да бъдат запознати.
Защо тялото реагира остро при опит да се откаже алкохола?
Алкохолът има сериозно негативно въздействие върху химичните процеси в мозъка, като потиска специфични невротрансмитери. Това е причината, поради която пиещият изпитва еуфория. При продължителна злоупотреба, количеството алкохол, необходимо, за да се постигне еуфоричния ефект, непрекъснато се увеличава. Това кара мозъка да се адаптира към нарастващата консумация.
Когато човек опита да се откаже, невротрансмитерите, които доскоро са били потискани, навлизат в състояние на свръхстимулация. Превъзбудата причинява голяма част от неприятните симптоми, които специалистите наблюдават по време на отказ от алкохол. Колкото по-дълъг е бил периодът на пристрастяване, толкова по-тежки са те.
>>> Как да ограничим алкохола – съвети от експерти
Кога започват да се проявяват симптомите при отказ от алкохол?
Може да ви се стори невероятно, но при някои хора първите симптоми се отключват два часа след последното питие. Експерти поясняват, че времето на проявление зависи от честотата на прием и от продължителността на периода, в който човек злоупотребява с алкохол. Ако той е развил зависимост преди 10 години, със сигурност би усетил бързо първите признаци на отказа.
Етапи при отказ от алкохола
Учените успяват да разграничат няколко основни етапа и да опишат характерните за тях симптоми – леки и по-тежки.
6-12 часа след последното алкохолно питие
- възбуда;
- тревожност;
- главоболие;
- тремор;
- гадене/ повръщане.
12-24 часа след последното алкохолно питие
- дезориентация;
- треперене на ръцете;
- припадъци.
48+ часа след последното алкохолно питие
- припадъци;
- безсъние;
- високо кръвно налягане;
- слухови и зрителни халюцинации;
- треска/ потене;
- делириум тременс.
Оплакванията на алкохолика се определят от няколко фактора – от кога злоупотребява с алкохола, какво е средното количество, което изпива, пристрастен ли е и към други наркотични вещества и дали има съпътстващи заболявания. Обикновено главоболието, тревожността и гаденето се наблюдават при всички хора, решили да се лекуват от алкохолизъм. Припадъците, халюцинациите и някои други по-тежки признаци спохождат онези, които страдат от тежка форма на заболяването.
Делириум тременс
Делириум тременс е най-опасният симптом при отказ от алкохол. В редки случаи той може да бъде и смъртоносен.
За щастие състоянието се наблюдава при 5% от хората, които се подлагат на алкохолна детоксикация. Това обикновено са пациенти с над 10-годишна зависимост, такива, които пият ежедневно или са опитвали да се откажат от алкохола и по-рано.
Халюцинациите, високата температура и припадъците са признаци, пряко свързани с делириум тременс. В случай, че вие или ваш близък проявява някои от гореизброените симптоми, незабавно потърсете медицинска помощ.
Остра фаза при отказ от алкохол
Острата фаза обхваща първите няколко седмици след прекратяване употребата на алкохол. Възможно е пациентът да губи съзнание, да получава припадъци или да изпадне в делириум тременс, затова е препоръчително да бъде под наблюдение в специализирана клиника или болнично заведение. Макар и рядко, преминаването през острата фаза може да бъде фатално.
Синдром на отказ от алкохол след преминаване на острата фаза
При хората, които страдат от тежка форма на зависимост, някои от симптомите не отшумяват след края на първата фаза. Синдромът на отказ от алкохол може да трае от няколко седмици до една година, в зависимост от тежестта на състоянието.
Признаците на синдрома са по-леки, но могат да бъдат много упорити.
- раздразнителност/ емоционални изблици;
- промени в настроението;
- тревожност;
- отпадналост;
- проблеми със съня;
- влошена памет;
- замаяност;
- висок риск от злополуки;
- забавени рефлекси.
Специалистите уверяват, че свързаните със синдрома на отказа от алкохол симптоми също отшумяват. Това е важно уточнение предвид факта, че много от алкохолиците се връщат към старите си навици, за да облекчат състоянието си, което в дългосрочен план, разбира се, затруднява лечението. Те трябва да бъдат търпеливи и да си повтарят, че неприятните усещания ще изчезнат след време.
>>> Алкохолик ли съм: Размитата граница между ежедневното питие и проблема с алкохола
Лечение в различните фази на отказ от алкохола
Лечението е различно, защото всеки алкохолик преминава по различен начин през етапите на алкохолна детоксикация. Онова, което помага на един, невинаги помага на друг. Терапията зависи от формата на зависимост (тежка или лека), начина на живот и много други фактори.
Ако процесът е много труден и застрашава живота на пациента, би било добре той да постъпи в болница. Ако се нуждае от повече напътствия и морална подкрепа, може да избере лечение в домашни условия.
Човек решава сам как иска да изживее живота си и дали желае да пребори алкохолната си зависимост. Въпреки че изборът е личен, консултацията със специалист често е разумна стъпка в правилната посока. Той ще му даде нужните насоки и ще му предложи различни начини за справяне с кризите по пътя на алкохолната детоксикация.
The most typical stages of alcohol withdrawal explained: dreamliferecovery.com/the-most-typical-stages-of-alcohol-withdrawal-explained/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21
БИОХЕРБА КУДЗУ КОРЕН капсули 350 мг * 100
РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
ГРЕВИЯ АЛХОСТОП ПРО капсули * 60
АЛКОТОКС капки 50 мл
КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- Алкохолизъм
- Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
- Лечение с циталопрам
- Трепетлика, Осика
- T51 Токсично въздействие на алкохола
- Сухият режим на Михаил Горбачов - провалът на антиалкохолния закон в СССР
- Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
- Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия
- Жълт кантарион, Звъника, Порезниче, Кърски чай, Шуплек
Коментари към Отказът от алкохол: Хронология на фазите и най-честите симптоми на алкохолната абстиненция