Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Транстеоретичен модел за преодоляване на зависимост – същност и етапи

Транстеоретичен модел за преодоляване на зависимост – същност и етапи

от 28 юли 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Транстеоретичен модел за преодоляване на зависимост – същност и етапи - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

„Транстеоретичният“ модел описва етапите на преодоляване на зависимост. Според експертите той може да се приложи от всеки човек, който желае да промени поведението си, но не успява да го направи. Все пак остава най-успешен при пациенти със зависимост.

Моделът е разработен по време на изследване, насочено към начините, по които пациентът по естествен път се излекува от своето пристрастяване. Той е предпочитан инструмент от здравни специалисти, които искат да мотивират индивида сам да се справи с проблема.

Четири етапа на промяната

Моделът описва четири основни етапа и те са: преди откриването на проблема, откриване на проблема, подготовка и действие. В някои случаи могат да се наблюдават и два допълнителни – запазване на постигнатия резултат и връщане към нежеланото поведение. Теоретично те протичат един след друг, но при някои хора могат да се повтарят, да си разменят местата и т.н.

Моделът онагледява процеса на промяната и разкрива механизмите, по които човек може да бъде мотивиран да се помени.

Мъжка ръка, която е затиснала цигари

Етап преди откриване на проблема

Това е предварителната фаза, когато пациентът още не е осъзнал, че страда от зависимост. Възможно е поведението му все още да не носи негативни последици или той да отказва да признае, че такива има и те са твърде тежки, за да бъдат пренебрегнати.

Обикновено индивидът не се интересува от рисковете и не се вслушва в съветите на околните, че трябва да се лекува. Той продължава да възприема своята зависимост като нещо положително, което му носи удоволствие. Рано или късно обаче негативните последици го засягат и тогава навлиза в етапа на осъзнаване на проблема.

Етап на осъзнаване, че зависимостта е проблем

Думата "contemplation" от английски означава „дълбоки размисли“. Разгледана в контекста на модела на промяната, тя описва фазата, в която пациентът се замисля, че може би поведението му е рисково и би било добре да го промени.

Специалистите твърдят, че в този етап той вече е склонен да се вслуша в предупрежденията на близките си. Не е изключено да потърси начини за контролиране на своята зависимост или дори за нейното преодоляване, без обаче да се ангажира с прилагането на конкретен подход или да обещава, че ще се промени.

Данните сочат, че хората, които страдат от дадена форма на пристрастяване, могат да останат във втората фаза години наред. Тя е особено важна, защото преминаването от нея към следващата – фазата на подготовката, е също толкова възможно, колкото и връщането назад към първата.

Най-полезни за пациентите в етапа на дълбоките размишления са съвети, които не съдържат упрек, и подходите, които ги поощряват сами да инициират промяна.

>>> Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)

Отворена бяла врата с гледка към природата

Етап на подготовка

По време на подготовката пациентът планира и се подготвя за промените, с които се е запознал в предишната фаза. Обмислянето на всеки детайл е от ключово значение при хората със зависимост към наркотични вещества и е предпоставка за успех.

Какво може да направи индивидът в етапа на подготовката?

  • Да планира какъв тип промяна, би искал да постигне – да ограничи проявите на рисково поведение, да намали щетите от него или да се излекува напълно от зависимостта си.
  • Да си изработи стратегия – Ако например има за цел да намали цигарите, които пуши, да реши с колко точно иска да ги намали.
  • Да си осигури нужните ресурси – Ако заложи на никотиновите лепенки, е добре да проучи кои са най-подходящи за него, както и да обсъди дозировката със своя лекар (много хора избират лепенки с по-малка доза никотин и не успяват да се справят с проблема).
  • Да се освободи от всичко, което му напомня за неговата зависимост – За пушача това може да са пепелниците, а за човек със сексуална зависимост – порнографията. Освобождаването често е труден процес, но с времето пациентът разбира, че си е струвало и че решението за излекуване е било правилно.
  • Да потърси подкрепа – Помощ може да получи от приятелите и роднините, които също искат той да преодолее зависимостта си, или пък в специализирано здравно заведение. За някои хора е полезно и присъединяването към група за взаимопомощ. Понякога е добре да информира и онези, с които е споделял вредния си навик, и да ги помоли да се съобразяват, когато са с него.

В отделни случаи е нужно човекът да потърси чисто и безопасно място, където да започне нов живот.

Мъж с черна коса и синя риза, който държи тъмна бутилка

Етап на действието

Когато навлезе в тази фаза, страдащият от зависимост започва да осъществява промените в поведението, за които досега се е подготвял. В повечето случаи тя причинява силен стрес, но, ако подготовката е била добра, е възможно да се превърне в приятно изживяване, което предлага нови, неподозирани възможности.

Често началото се поставя в специализиран център за лечение. За хората, чиято цел не е да се откажат от зависимостта си, а да се научат да я контролират, етапът на действието може да не е толкова тежък и да се доближава до нормалния им начин на живот. От друга страна обаче те ще трябва да полагат по-големи усилия, за да се въздържат и ще се нуждаят от по-силна подкрепа.

В зависимост от поставените цели и направения план за действие, настоящият етап би могъл да доведе до плавна или рязка, кардинална промяна. Специалистите предупреждават, че понякога страдащият може да усеща празнота в живота си. Нужно е време, докато свикне да живее без зависимостта си, дори когато получава подкрепа и прилага подходящи инструменти за справяне със стреса.

Изключително важно е индивидът да намери ефективен Жена, застанала на скала, която е разперила ръце нагоре към синьо небеначин за справяне с напрежението, ако иска да премине в следващата фаза – на запазване на постигнатите резултати, и да избегне етапа на връщане към нежеланото поведение.

 

Етап на запазване на постигнатите резултати

Този етап от транстеоретичния модел се явява продължение на предишния. Пациентът продължава да следва плана за отказване от зависимостта и да следва поведението, което е предприел в предходния етап на действието.

Поведение, характерно за фазата

  • продължава да се въздържа от алкохол и наркотици;
  • продължава да контролира успешно зависимостта си;
  • спазва ограниченията, които си е наложил (например разходи за хазартни игри или неконтролируемо пазаруване);
  • търси начини за ограничаване на вредите от нежеланото поведение (упражнява безопасен секс).

Тук също има рискове, които се наблюдават най-вече, след като е минало известно време и фокусът върху постигането на целта не е толкова силен. Някои пациенти се успокояват, че са извървели голяма част от пътя и започват да мислят, че малко отклонение от него няма да им навреди.

Силният стрес може да подтикне индивида да се върне към добре познатия за него начин за справяне, особено ако не е усвоил нови начини да се справя с него.

Етап на завръщане към нежеланото поведение

Възможно е пациентът отново да се завърне към предишните си навици, преди окончателно да затвърди постигнатите резултати в борбата със справяне със зависимостта.

Целият процес на промяна в поведението е строго индивидуален. Крайният резултат също. Някои хора могат да контролират поведението си, без да развият отново зависимост, други могат да я преодолеят единствено чрез пълна абстиненция, а трети се завръщат няколко поредни пъти към нежеланото поведение, преди да осъзнаят колко важно е за тях да променят живота си.

Източник:

The Stages of Change Model of Overcoming Addiction: https://www.verywellmind.com/the-stages-of-change-model-of-overcoming-addiction-

Още по темата:
  • Отричането като симптом на алкохолизма Отричането като симптом на алкохолизма
  • Как да помогнете, когато ваш приятел има проблеми с алкохола Как да помогнете, когато ваш приятел има проблеми с алкохола
  • Защо лечението на пристрастяване често се проваля Защо лечението на пристрастяване често се проваля
  • Как да пия отговорно Как да пия отговорно
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БРАТЯТА ХОТОРН - ДЖЕНИФЪР ЛИН БАРНС - ЕГМОНТ
19.90лв.

БРАТЯТА ХОТОРН - ДЖЕНИФЪР ЛИН БАРНС - ЕГМОНТ

КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
38.50лв.

КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА

НАУ ФУДС ВИТАМИН B1 таблетки 100 мг * 100
21.00лв.

НАУ ФУДС ВИТАМИН B1 таблетки 100 мг * 100

ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
41.80лв.

ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД

КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21
13.10лв.

КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21

БИОХЕРБА КУДЗУ КОРЕН капсули 350 мг * 100
17.30лв.

БИОХЕРБА КУДЗУ КОРЕН капсули 350 мг * 100

Коментари към Транстеоретичен модел за преодоляване на зависимост – същност и етапи

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Транстеоретичен модел за преодоляване на зависимост – същност и етапи
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 10:26
    Коментирайте "Транстеоретичен модел за преодоляване на зависимост – същност и етапи"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Какви промени настъпват в тялото, когато спрете алкохола
  • Алкохолизъм
  • Леснодостъпни средства срещу махмурлук
  • Лекарства срещу затлъстяване като Ozempic помагат и при алкохолна зависимост
  • Опасно ли е рязкото спиране на алкохола?
  • Лечение с циталопрам
  • Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
  • Клонидин
  • Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
  • Трепетлика, Осика
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какъв модел смартфон да избера за подарък Samsung или Huawei? Коя е по-добрата марка?

преди 1983 дни, 19 часа и 36 мин.

Какви алтернативи има за по-бързото преодоляване на хремата?

преди 3892 дни, 21 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 22 часа и 31 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 13 часа и 31 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 13 часа и 42 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 13 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival