Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло Как консумацията на захар вреди на мозъка

Как консумацията на захар вреди на мозъка

от 16 яну 2020г., обновено на 23 юни 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Как консумацията на захар вреди на мозъка - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Мозъкът изразходва повече енергия от всеки друг орган в човешкото тяло, като основният източник е глюкозата. Какво се случва, когато обаче захарта е твърде много?

Излишъкът от захар уврежда когнитивните ни умения, както и способността ни за самоконтрол. За много от нас употребата на малко количество захар води до неистово желание за още и още. Тя има ефект като този на наркотиците в мозъчния „център за награди.“ Учените твърдят, че сладките, солените и мазните храни имат пристрастяващ ефект върху човешкия мозък, карат ни да губим контрол, да преяждаме и като краен резултат – да напълняваме.

При първобитните хора този вид стимул е помагал да намират по-висококалорична храна, която ги е спасявала от смърт в периоди на оскъдица. В наши дни този примитивен инстинкт носи най-вече вреди. Постоянно се увеличава броят на затлъстелите и на болните от диабет.

Поведенческите и невробиохимичните характеристики при прекомерна употреба на определена субстанция и преяждането са много сходни. Затова все повече учени са на мнение, че пристрастяването към храна вече не е измислица, а реалност.

Реакция на награждаване

Храните с висок гликемичен индекс активират в човешкия мозък части, които се свързват с реакцията на награждаване. Те също така засилват още повече глада за разлика от храните с нисък гликемичен индекс. Колкото повече се покачва нивото на глюкозата в кръвта след консумация на захарни изделия, толкова по-силно е пристрастяването и поривът за още.

Проучване, публикувано в списание “American Journal of Clinical Nutrition”, използва гликемичния индекс (ГИ), който показва как определени храни се превръщат в захар в тялото, за да тества процеса. Заключението на учените е, че консумацията на високогликемични продукти води до по-голяма мозъчна активност в части, свързани с поведението при хранене, награждаването и неистовото желание за още от въпросната храна.

Пристрастяване към захарта

Допълнителните изследвания върху мозъчната активност дават повече информация в подкрепа на идеята, че преяждането предизвиква промени в мозъчния център за награждаване. Тези промени всъщност ни тласкат към преяждане. Същият този процес се приема като основата на толерантността, свързана с пристрастяването.

С времето са ни необходими все по-големи количества от приеманата храна или субстанция, за да достигнем едно и също ниво на награждаване в мозъка. Проучванията разкриват, че преяждането води до намалена ответна реакция от центъра за награждаване и все по-силно пристрастяване към храни, които са с ниска хранителна стойност, но пък са богати на захар, сол и мазнини.

Сладките лакомства могат да се превърнат в по-коварен наркотик и от кокаина. Въз основа на изпитания, проведени върху животни, учените заявяват, че много сладки храни имат по-висок праг на награждаване дори от кокаина.

Как влияе захарта на паметта

Прекомерната употреба на захар е изключително вредна. Дори само еднократно повишаване на нивото на глюкоза в кръвта може да навреди на мозъка ни, като забави когнитивните му функции и влоши паметта и способността за концентрация.

Според някои изследвания високата консумация на захарни изделия причинява възпаление на мозъка, което от своя страна създава затруднения при запаметяването. През 2016 година е проведено изследване върху мишки, които са подложени на хранителен режим с голямо съдържание на захар. При тях показателите за наличие на възпалителен процес са били налични, докато при другите – на стандартен хранителен режим, те отсъстват.

Начини за възстановяване функциите на паметта

Има и добра новина. Тя е, че възпалението вследствие употребата на захар е обратимо.

Смята се, че щетите, нанесени върху паметта, могат да бъдат поправени, ако човек премине на хранителен режим с минимално съдържание на захар и нисък гликемичен индекс.

Намаляването консумацията на захар и приемът на Омега-3 мастни киселини и куркумин (основно вещество, извлечено от корена на куркумата) дава много добър резултат и подобрява паметта.

Настроението и ролята на захарта

При здравите млади хора способността да обработват емоциите се нарушава с покачването на нивата на глюкоза. Хора, страдащи от диабет тип 2, споделят, че изпитват много по-често и по-силно тъга и тревожност, когато са в състояние на остра хипергликемия (повишена кръвна захар).

Едно от най-мащабните проучвания “Whitehall II“ във Великобритания, търсещо връзка между захарта и депресията, е проведено върху 23 245 души. Заключението е, че хората, които консумират повече захар, много по-често страдат от депресия.

Списание „Scientific Reports“ публикува през 2017 година резултатите от изследване, които разкриват, че употребата на твърде много сладки храни увеличава с 23% вероятността от психично разстройство.

Ментални умения

Повишените нива на глюкоза увреждат кръвоносните съдове. Нарушената им функция е основната причина за съдови усложнения при диабетиците. От своя страна това води до други проблеми като например увреждане на кръвоносните съдове в мозъка и очите, което причинява ретинопатия.

Дългосрочните изследвания върху диабета показват прогресивно увреждане на мозъка, което създава затруднения при учене и запаметяване, влошаване скоростта на моторните движения и намалени когнитивни умения.

Честите случаи на високи нива на глюкоза влияят негативно на менталната способност на човека, тъй като по-високите нива на хемоглобин А 1 (HbA1) се свързват с по-висока степен на свиване на мозъка.

Дори при хора, които не страдат от диабет, прекомерната консумация на захар влошава когнитивните функции. Смята се, че този ефект е налице вследствие комбинацията от хипергликемия, хипертензия, инсулинова резистентност и повишен холестерол.

При честата употреба на захарни изделия се произвежда по-малко мозъчен невротрофичен фактор (BDNF), който отговаря за запаметяването на нова информация и ученето. Ниските нива на мозъчния невротрофичен фактор са тясносвързани с деменцията и болестта на Алцхаймер, смятат някои учени.

Един от начините да заситим глада за сладко е като консумираме повече плодове, а не посягаме толкова често към изделия с рафинирана захар. Пресните плодове потискат желанието ни за сладка храна и са богати на фибри, антиоксиданти и фитохимикали.

Източник:

verywellmind.com, mic.com

 

Още по темата:
  • Коя е най-вредната дума и как да я неутрализираме Коя е най-вредната дума и как да я неутрализираме
  • Думите са толкова важни, колкото и действията Думите са толкова важни, колкото и действията
  • Физически упражнения: минималното количество за изостряне на ума Физически упражнения: минималното количество за изостряне на ума
  • 5 силни психологически ефекта, които променят съзнанието ни 5 силни психологически ефекта, които променят съзнанието ни
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАТИСЪН ОМЕГА - 3 ОТ ВОДОРАСЛИ капсули * 60
65.60лв.

МАТИСЪН ОМЕГА - 3 ОТ ВОДОРАСЛИ капсули * 60

ДОКТОР УАКДЕС БРАХМИ 470 мг капсули * 60
71.60лв.

ДОКТОР УАКДЕС БРАХМИ 470 мг капсули * 60

БАРЛИЙНС ФРЕШ КЕЧ РИБЕНО МАСЛО капсули * 100
73.10лв.

БАРЛИЙНС ФРЕШ КЕЧ РИБЕНО МАСЛО капсули * 100

НАУ ФУДС АСТАКСАНТИН капсули 4 мг * 60
55.00лв.

НАУ ФУДС АСТАКСАНТИН капсули 4 мг * 60

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ СЕМЕНА НА ЧИА 50 мл
33.10лв.

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ СЕМЕНА НА ЧИА 50 мл

ЕКО БАЛАНС ЛЕЦИТИН 1200 мг капсули * 30
16.96лв.

ЕКО БАЛАНС ЛЕЦИТИН 1200 мг капсули * 30

Коментари към Как консумацията на захар вреди на мозъка

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как консумацията на захар вреди на мозъка
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 07:05
    Коментирайте "Как консумацията на захар вреди на мозъка"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Възстановяване след сътресение на мозъка
  • КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
  • д-р Александър Францов Босилков
  • КП № 50 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ БЕЗ ТРОМБОЛИЗА
  • Функционален ЯМР на мозък
  • Вродена амузия – заболяването, заради което американският президент Юлисис Грант вместо музика чува само какафония от звуци
  • КП № 210 ПЕРИФЕРНИ И ЧЕРЕПНОМОЗЪЧНИ НЕРВИ (ЕКСТРАКРАНИАЛНА ЧАСТ) – ОПЕРАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ
  • Обучение и памет
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 156 дни, 15 часа и 2 мин.

Мед или кафява захар - кое е по-подходящо за хората на диета?

преди 185 дни, 20 часа и 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 15 часа и 16 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 7 часа и 57 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 14 часа и 48 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 21 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival