10 начина за справяне със срама и саморазрушителните навици
Срамът често е скритият виновник за саморазрушителното натрапчиво поведение, зависимостите и социалното избягване. Той може да бъде и в основата на други по-малко забележими проблеми като перфекционизъм, загриженост, както и поведение, което наранява другите, като например гняв или стремеж към контрол.
Този тип поведение може да бъде разглеждано като несъзнателна защита срещу срама, която се развива инстинктивно в услуга на психологическото оцеляване. То прикрива непоносимите последици от срама и предлага бягство чрез заместване с други състояния – отричане, предотвратяване и проектиране на срам и вина върху другите.
Варианти за бягство
Зависимости, базирани на вещества, и натрапчиви поведения, които наподобяват пристрастяване (хазарт, преяждане, порнофилми) са вероятни кандидати за регулиране на болезнени емоции и състояния на ума.
Компулсивното и пристрастяващо поведение осигурява мигновено прехвърляне към друго състояние, което позволява на ума да се дистанцира от преживяванията. Достатъчно завладяващи, за да привлекат без усилие, и достатъчно мощни, за да преодолеят ефекта на срама, тези методи за бягство предлагат временно изключване, но след това имат обратен ефект.
10 начина да се отървете от саморазрушителните навици
1. Бъдете човекът, който искате да бъдете
Избройте своите ценности. Какво би имало най-голямо значение за вас, ако след време погледнете назад?
Срамът и чувството за вина могат да ви напомнят за вашите ценности и чрез вътрешен конфликт да ви покажат кои всъщност сте. Фактът, че сте лош човек, не би предизвикал толкова много гняв и страдание, без чувството, че сте нарушили собствените си принципи. Противопоставянето на ценностите ви предизвиква срам. Изразяването на вашите ценности може да ви мотивира да промените поведението си в съответствие с човека, който искате да бъдете.
2. Направете списък
Направете списък с причините, поради които искате да премахнете саморазрушителния си навик, и го поставете на видимо за вас място, за да може често да си припомняте какво не харесвате в себе си.
3. Опитайте нещо различно
Позволете си нещо различно, вместо да мислите какво не ви е позволено да правите. Хората оправдават самоунищожителните си навици с мисълта, че могат да правят каквото си искат, само и само да се почувстват по-добре. Помислете какво всъщност желаете и не се предавайте пред трудностите. Напомняйте си по-често, че това, от което имате нужда, е контрол над собствения ви живот и че пристрастяванията не ви карат да се чувствате по-добре.
4. Предвидете как ще се развият нещата
Направете прогноза за ситуациите, в които е най-вероятно да се отдадете на вътрешния си импулс, и създайте план какво е необходими да направите, за да му устоите. Стратегията тук е да се идентифицират пречките пред успеха, използвайки пожелателно мислене.
Повтарящите се поведения и цикли са навици, от които не само е трудно човек психологически да се откаже, но също така са като прокаран път в мозъка, който е бил подсилен с времето и се е превърнал в инстинкт. Противодействието му и формирането на нови невронни връзки или навици изисква да бъде надхитрен чрез изпреварване на порива. Планирането и предприемането на превантивни действия е най-добрата защита.
5. Използвайте правилото за 30-те минути преди всяко действие
Чувството на копнеж се дължи на дефицит на допамин след многократно прекомерно освобождаване на невротрансмитера в резултат на пристрастяващо поведение. Поради това мозъкът постоянно търси равновесие, създавайки непрекъснат цикъл. За да се справите с копнежа, отделете 30 минути, за да прочетете списъка си с причините за премахване саморазрушителния си навик. След това направете нещо, което поглъща вниманието ви (четене, гледане на видео) или физически упражнения, за да преминете към друго настроение.
В такива моменти могат да се използват също дихателни и визуални техники, за да промените психическото си състояние, да намалите стреса и да увеличите устойчивостта си към болезнени състояния.
6. Съсредоточете се върху вашата същност
Съсредоточете се и наблюдавайте различни мисли и състояния, много от които ще забележите, че нямат нищо общо с вашата същност. По този начин ще развиете способност да не ги приемате буквално, сякаш са факти или оценки за вас самите. Целта е да започнете да толерирате вътрешните си преживявания и да не бъдете напълно завладени от тях.
7. Признайте срама
Вместо да се опитвате да се отървете от срама – начинание, обречено на провал – е по-добре да признаете съществуването му. Признаването, когато става дума за срам, е изключително важно. Този подход е различен от когнитивните поведенчески подходи, които включват оспорване на нечии вярвания и опит за промяна. Това може да бъде неефективно и да има обратен ефект за някои хора, прераствайки във вътрешна борба за победа над срама.
8. Промяната е възможна
Не забравяйте, че мястото, момента и нещата, които ви се случват, не ви определят. Всички хора се променят и невропластичността на човешкия мозък позволява непрекъснат растеж и промяна.
>>> Ключът към промяната на поведението е промяната на идентичността
9. Скърбете за изгубеното време
Скърбете за времето, което сте загубили, но след това се отпуснете и продължете с живота си. Можете да започнете по всяко време, независимо къде се намирате в момента или колко време ви е отнело.
10. Използвайте ума си, за да се промените
Напомнете си, че можете да използвате ума си, за да промените поведението и навици, които не харесвате.
10 Ways to Stop the Spiral of Self-Destructive Behaviors: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/therapy-insider/202109/10-ways-stop-the-spiral-self-destructive-behaviors
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МОРСКИ ОБРЕДИ - УИЛЯМ ГОЛДИНГ - СИЕЛА
МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ ПОДРЕЖДАТ - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ, ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА
МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ НА ДЕТСКА ГРАДИНА - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ, ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА
СИЛАТА НА НАВИЦИТЕ - ЧАРЛС ДЮИГ - ХЕРМЕС
ЖЕНАТА, КОЯТО ТЪРСЕШЕ ЛЮБОВТА - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
АТОМНИ НАВИЦИ - ДЖЕЙМС КЛИЪР - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Теория за устойчивост на чувството на срам: Как да отговорим на това усещане
- Как да преодолеем токсичния срам
- Брене Браун: Любовта не е нещо, което даваме или получаваме, тя е нещо, което сътворяваме
- Защо децата си гризат ноктите и как да им помогнете да спрат
- Позитивната психология и промяната в поведението: 5 начина да промените навиците си
- Научете детето на 5 здравословни навика на хранене
- Как да спрем да си гризем ноктите?
- 5 научно доказани начина да изградим устойчив навик
- 7 разпространени навици, които влияят на нашите хормони
- 13 сутрешни навици, с които най-успешните хора започват деня си - част 1
Коментари към 10 начина за справяне със срама и саморазрушителните навици