Как правилно да се свържем с близък, който се нуждае от подкрепата ни
Когато изричаме тривиалните думи: "Знам как се чувстваш.", сме убедени, че чрез тях изразяваме състрадание. Но дали е така? Всъщност не, поне от гледна точка на психологията тези думи рядко са най-добрият избор. Истината е, че е невъзможно да разберете какво преживява друг човек. Следователно винаги е по-добре вместо да кажете нещо необмислено, първо да слушате, а след това просто да предложите подкрепата си. |
Най-често използваме фразата: "Знам как се чувстваш." с хората от най-близкото си обкръжение. Родителите например използват често тези думи, за да успокоят децата си. И все пак, никога не забравяйте, че всяко човешко същество е уникално и живее в собствената си вселена – хаотична по свой уникален начин, с планети, които се движат по свой начин, и малки черни дупки, които никой друг не може да види.
Когато хората казват: „Напълно ми е ясно за какво говориш.“, много често нямат никаква представа за какво говорим и какво чувстваме
Повечето от нас имат лошия навик да кажат "Знам.", преди дори да помислят дали наистина знаят. Ние правим това, защото тази фраза ни спестява времето и усилието да изслушаме и разберем. Много по-лесно е да приемете, че знаете нещо, основано на информацията, която вече имате.
Например да предположим, че колега ви казва, че е преживял тежък конфликт с партньора си. Вероятно сте склонни да кажете: "Напълно те разбирам и знам какво изпитваш.". Тези думи ви дават усещането за съпричастност и свързване с колегата ви. Но това усещане е измамно. Ние често забравяме, че емоционалната рамка на друг човек никога няма да бъде същата като нашата.
Нещо повече, в подобни ситуации, казвайки: "Знам какво изпитваш.", всъщност не е много състрадателно. Вместо да признаете чувствата на другия човек и да ги потвърдите, просто потвърждавате вашите собствени. И това не е никак полезно за отсрещната страна.
По време на изследвания учени от университета на Вирджиния откриват нещо много интересно. Човешкият мозък има серия от невронни модели, предназначени конкретно за свързване с други хора. Често имаме толкова силна връзка с другите, че всъщност можем да почувстваме тяхното страдание. Като се има предвид това, усещането какво чувства другият човек невинаги ни позволява да разберем напълно неговата реалност. Майка може да се притеснява за детето си, без да знае какво се случва с него. Един приятел може да почувства болката ти, без да знае размерите на страданието ти. Ето защо е толкова важно да знаете как да се свържете по подходящ и почтителен начин.
Кой е най-добрият начин да се свържете с някой, който страда?
На първо място, независимо дали става дума за дете, за тийнейджър, за най-добър приятел, или за непознат, опитайте се да избягвате думите "Знам как се чувстваш.". И никога не се заблуждавайте, че двама души, които преминават през една и съща ситуация, непременно изпитват едни и същи емоции.
Ето един пример: екип от учени от Университета в Женева са направили интересен експеримент. Те задали на 3000 възрастни един и същи въпрос: "Как бихте се почувствали, ако чуете ваши приятели да говорят лошо за вас?"
Изненадващо, изследователите са идентифицирали до 14 различни вида емоционални реакции. Някои хора са отговорили, че биха се ядосали, други, че биха се смутили или разочаровали. Някои са споделили, че се чувстват виновни, други - самотни, а трети – че се отнасят с безразличие към постъпките на хора, които не са достойни да им бъдат приятели.
Като се има предвид широкия спектър от възможни емоционални реакции на този прост сценарий, „Знам как се чувстваш.” изглежда е най-неподходящият начин да се свържеш с човек, който има нужда от подкрепата ти.
С какво да заменим тривиалната и неправилна фраза "Знам как се чувстваш."?
Най-важното на първо място е да слушате, второ – помнете, че някои думи не просто няма да успокоят и да изразят състраданието ви, а дори ще накарат другия да издигне стена между вас.
Избягвайте да казвате неща като: "Хайде, успокой се, не си заслужава да се разстройваш за такива неща.", "Мисля, че преувеличаваш, минал съм през това и знам за какво става въпрос.", "Това ще се случва винаги, просто трябва да свикнеш.", "Не мисли за това, опитай се да се съсредоточиш върху нещо друго." и т.н.
Вместо "Знам какво изпитваш.“, кажете „Сподели ми какво се е случило и как се чувстваш.".
Невинаги е лесно да опишем емоциите си. Те са сложни и хаотични. Приемането им и обясняването им отнема време. Така че това, от което някой истински се нуждае, когато се справя с всички тези емоции, е подкрепа и сигурност.
Понякога простото: "Аз съм до теб." е най-добрият отговор. Все пак равносметката в края на всеки един наш ден включва и това до каква степен сме присъствали в живота на близките си и били ли сме до тях, когато са имали нужда от нас.
exploringyourmind.com
Снимка: pixabay.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Какво е емпатия и защо е важна тя
- Емпатията - начин да усещаме околните
- Правилните думи, които си заслужава да кажем, когато някой скърби
- Бъдещ татко получи болнични заради сутрешно прилошаване
- Отбелязваме Деня на добротата
- Как състраданието може да промени политиката, икономиката и обществото
- Децата, които имат брат или сестра, са по-емпатични
- Проучванията показват, че мозъкът може да се обучи на състрадание
Коментари към Как правилно да се свържем с близък, който се нуждае от подкрепата ни