Емпатията - начин да усещаме околните
"Способността да се поставите на мястото на другия е един от най-важните компоненти на интелигентността и показва нивото на зрялост на човека." - Аугусто Кюри |
Можем да обясним емпатията като способност да се поставим в обувките на другия, да разберем възгледите му за света, позицията и проблемите му, без осъждане и предразсъдъци. Емпатията е многокомпонентно понятие – от една страна означава да разбираме емоциите и мислите на другите (когнитивна емпатия), а от друга – самите ние да чувстваме и съпреживяваме (афективна емпатия).
Обикновено отлична способност да съпреживяват притежават рационално мислещите хора, те не само умеят да се поставят на мястото на другите, но и да преживяват като свои техните проблеми и страхове.
При хората с афективна емпатия обекти на съпреживяването могат да станат всички, не само приятели и близки, но непознати хора и дори герои от книга, телевизионно предаване, филм.
Емпатията е умението да се поставиш на мястото на другия, да се опиташ да разбереш какво преживява и защо се чувства по определен начин, но не от твоята гледна точка, а от неговата. Емпатията е способността да видим света през призмата на вярванията, ценностите и опита на другия. Тя започва с валидиране на чувствата на другия, например: „Имаш пълното право да се чувстваш така.” |
Има хора, при които емпатията е съвсем естествено умение, но и такива, които не са способни да се поставят на чуждото място и да разберат преживяванията и чувствата на другите. И въпреки че степента на емпатия е много индивидуална и зависи от редица фактори, има неща, които можем да направим, за да я повишим, разбира се, с мярка, тъй като крайната степен на емпатия може да е пагубна за емоционалното ни здраве и изобщо за живота ни.
Съчувствие, симпатия и емпатия - каква е разликата?
Често тези думи думи се използват, без да се разглежда тяхната емоционална същност. Емпатията е способността действително да усещате това, което другият човек чувства - буквално „виждате през неговите очи“ и "се разхождате в неговите обувки", тя излиза извън рамките на съчувствието и симпатията и далеч не е само загриженост за щастието на другия.
Мнозина бъркат емпатията и със състраданието (което всъщност е само потвърждаване на болезненото състояние на някого, съчетано със съжаление).
>>> Огледални неврони и емпатия: Чудото на свързващите механизми
Съжалението, от своя страна, показва по-ниска степен на разбиране и ангажиране с положението на страдащия, отколкото емпатията и състраданието. Емпатията е дълбоко ниво на съпричастност и демонстрира реално желание да се окаже помощ на страдащия човек. Това изисква споделен опит, което е и причината хората да са съпричастни основно към представители на своя вид, но не и към животните. Така се оказва, че човешките същества масово симпатизират на кон, например, но не могат да проявят емпатия към него.
За какво ни е емпатията
"Ако емоционалните ви способности не са под ръка, ако нямате самосъзнание, ако не сте в състояние да управлявате тревожните си емоции, ако не можете да изпитвате емпатия и да имате ефективни взаимоотношения, тогава колкото и да сте умни, няма да стигнете много далеч." - Даниъл Голман |
В общество на индивидуалисти емпатията на пръв поглед няма особено важно място, но в действителност е едно от важните условия за успех и просперитет. Няма психолог, който да не използва емпатичен подход в работата си. Всеки медиатор или търговец също е наясно колко е важно да усъвършенства когнитивното ниво на емпатичните си способности… Иначе казано, ако не изпитвате желание да почувствате, поне на елементарно ниво, чуждите щастие и тъга (емоционална емпатия), да разберете мотивите, да обследвате изводите (когнитивна емпатия) и да сте загрижени за някого (интелектуална емпатия), няма как да сте адекватни в ситуациите, изискващи от вас да сте „социално животно”, каквото е човекът.
Емпатичните способности могат да се възпитават във всяка възраст, тъй като са заложени в човека по рождение. Просто има личности, които години наред ги потискат, и такива, които ги развиват съвсем съзнателно, за да ги използват в професионалното си и личностно развитие.
>>> Какво е емпатия и защо е важна тя
Как да почувстваме останалите
За да усетите света като някого, дори да не сте особено интуитивни, може да приложите следните малки трикове (които след време ще станат част от поведението ви):
- Когато разговаряте с някого, се опитайте да заемете възможно най-близка до положението му позиция, постарайте се да говорите с неговото темпо, да дишате в неговия ритъм, това не само подсъзнателно ще привлече събеседника към вас, но и ще създаде атмосфера на доверие и сигурност.
- Когато някой ви споделя чувствата и терзанията си, не мислете как бихте постъпили вие, а се опитайте наум да се „поставите в неговите обувки“ и да погледнете света през неговите очи. Това ще ви помогне да разберете мотивите му и гледната му точка и ще ви предпази от критикуване, или осъждане на поведението му.
- Избягвайте насочващите коментари и задавайте въпроси, проследяващи фактите. Масово по време на разговор даваме оценки за чуждите усещания и постъпки, гледайки от собствената си гледна точка, което подтиква събеседника да прикрие или преувеличи случващото се в ума си с цел да получи по-адекватна реакция от нас.
Със засилването на емпатията у индивида се повишава и възможността за създаване на положителни социални контакти и изграждане на доверителни (включително и интимни) отношения.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Какво е емпатия и защо е важна тя
- Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
- Хуманистичната психология на Карл Роджърс
- Морален компас – какво представлява, как да го развиете и защо е важен за вас
- Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
- Огледални неврони и емпатия: Чудото на свързващите механизми
- 5 необходими качества на добрия психолог
- Защо терапевтите използват безусловно положително отношение
- 7 стъпки, които ще ви превърнат в по-добър човек
- Какво представлява клиент-центрираната терапия
Коментари към Емпатията - начин да усещаме околните